De grote hertaxatie-operatie Toegekend, mee- getaxeerd of sluimerend 1997-3 GEODESIA De wet WOZ legt de verantwoordelijkheid voor de nieuwe waardebepaling van de onroerende zaken bij de gemeenten die deze nodig heeft voor de heffing van de onroerende- zaakbelasting, maar deze ook doorgeeft aan de waterschap pen en de rijksbelasting voor hun belastingheffingen. De waarde die de gemeente vaststelt, is bindend voor alle genoemde belastingen. Gezien de vérstrekkende gevolgen van een eenmaal vastgestelde waarde zijn er regels en voor zieningen getroffen om een en ander zorgvuldig te laten verlopen. De Waarderingskamer (een zelfstandig bestuurs orgaan) is ingesteld om hierop toezicht te houden. Veel gemeenten hebben op hun beurt de uitvoering van de hen opgelegde taak overgedragen aan Kafi, die er nu de handen aan vol heeft. Soms wordt ook binnenshuis De procedure om tot een waardevaststelling te komen, is nogal complex. Het meest bekende onderdeel ervan zal be kend zijn: de taxateur die buiten uw woning nauwkeurig observeert, met grote passen door uw tuin stapt en soms aanbelt om even binnen te mogen kijken hoe fraai uw keuken is geworden na de laatste verbouwing. Dat is de man (of vrouw) die de cijfertjes op papier zet, afgeleid uit de inhoud van uw huis, de totale oppervlakte van uw per ceel, aangevuld met nog wat extra's (zoals gegevens uit de marktanalyse), en na vermenigvuldiging met standaard factoren uiteindelijk bepaalt dat uw woning in het econo misch verkeer geacht wordt twee- of driehonderduizend gulden waard te zijn. Voor het zover is, is er echter al heel wat, voor u onzichtbaar, voorbereidend werk verricht. Be gonnen wordt (uiteraard) steeds met een plan van aanpak. Dan worden de benodigde administratieve en geometri sche bestanden aangevraagd bij gemeenten en Kadaster. Die bestanden worden eerst gecontroleerd op volledigheid en juistheid. Als dat is gebeurd, kan worden begonnen met de projectvoorbereiding. Er moeten objecten worden afge bakend, want voor de WOZ is het unieke kadasterperceel niet alleen zaligmakend, zelfs niet toereikend. Er moet een uniek WOZ-object worden gevormd en die heb je in soorten. De objectafbakening is het meest geodetisch ge oriënteerde onderdeel van het werken en je zou dus kunnen zeggen dat ook Kafi objectgericht bezig is. In Presikhaaf, een bekend winkelcen trum aan Arnhems oostelijke stads rand, stapt Kafi-medewerker Hans de Jong gedecideerd langs een kapsalon, een eethuisje, een souvenierwinkeltje en een schoenhersteller, die samen on der één kap in een bouwblokje zijn gesitueerd. Vier meter, zes meter, acht meter, vijf meter, noteert hij op zijn schetsje, genoeg gegevens om het to tale object onder te verdelen in vier kleinere. Een groter complex ernaast is van buitenaf niet goed te overzien: „SW", schrijft Hans erin, „sluime rend WOZ-object". Dat moeten de taxateurs verder uitzoeken en onder verdelen. Hans stapt naar een volgend complex, een straat met rijtjeshuizen, eigendom van een woningbouwver eniging. De programmeurs van Hei demi j en Kafi hebben een mooi pro gramma geschreven om zo'n complex geheel met een druk op de knop in acht stukjes te verdelen. Hieruit volgt voor elk huis de toegekende opper vlakte; alle acht samen vormen ze pre cies het gehele kadastrale perceel. Maar soms is een terreinbezoekje no dig. Dat blijkt in dit geval terecht, want bij automatische indeling zou hier een garageboxencomplex geheel bij de eerste woning zijn gevoegd en daar is helemaal geen garage in ge bruik. Een straat verder onderzoekt Hans hoe ver het parkeerterrein van een kerkgebouw zich uitstrekt. Daar- Objectafbakening in wording. 130

(NGT) Geodesia | 1997 | | pagina 32