I SÉ tegenover staat een groot flatgebouw; daarin wordt altijd „SW" geschreven. Het terreinbezoek is echter nodig om een stuk plantsoen van het geheel af te splitsen. Dat wordt de flatbewoners niet toegerekend. Het buitenwerk gaat erg snel. Hans kijkt op zijn zogenaamde looplijst wat het volgende object is: een boerderij aan de rand van de stad. Dat kost meestal meer tijd, volgens Hans, want je kunt daar niet ongemerkt rond kijken. Een boer ziet altijd als je op zijn land loopt en staat zo bij je om te vragen wat je doet. Daarom melden we ons altijd eerst netjes aan. Van de boerderij is een plotje gemaakt waar de kadastrale grenzen, maar ook topogra- fielijnen van de GBKN op staan. Het erf moet van de cultuurgrond worden afgesplitst, want die is vrijgesteld van belasting. Het erf met de boerderij zelf is wel belastbaar en krijgt de benaming M.O.G. (meegetaxeerde oppervlakte gebouwd). Een slootje aan de ene kant en een raster aan de andere kant zijn hier duidelijk de erfbegrenzingen; ze staan allebei op het plotje en Hans hoeft dus niets te meten. Maar er is toch nog een probleempje: er lopen schapen op het erf. Is het nu toch weer cultuurgrond? De buitenmedewerker is nog steeds niet overbodig, want zul ke vragen lost de computer niet op. Op weg terug naar kantoor passeren we nog een woonwagenkamp dat ook nader moet worden onderzocht vol gens de looplijst. Zou Hans zich hier ook eerst gaan melden? Het ziet er niet naar uit, hij maakt niet eens aanstalten te stoppen. Hoeft hier niet, zegt hij, alleen de toiletgroep moet afgesplitst worden en dat kan vanaf de GBKN. De opsporing van l:l-relaties gebeurt vol automatisch. Toch is er niet altijd gejuich over de plotjes. Je krijgt een hele stapel van die dingen mee naar buiten en dat is soms lastig zoeken. Een gewone ouderwetse kadastrale kaart is veel overzichtelijker volgens Hans. Maar ja, alles heeft zijn voor- en nadelen. Tromgeroffel Projectleider Mark Hardeman van Heidemij is mede verantwoordelijkvoor de ontwikkeling van de software, die het massawerk van de objectafbakening tot aanvaardbare proporties moet terugbrengen. Dankzij het beschikbaar komen van digitale administratieve bestanden (gegevens over eigenaar en gebruiker) en digitale gegevens van kadas trale kaart en GBKN, zijn er met behulp van het CAD-pro- gramma MicroStation, door een aantal functionaliteiten aan elkaar te koppelen, hele leuke programma's ontwikkeld waardoor een groot deel van het werk geheel geauto matiseerd kan worden uitgevoerd. Tachtig procent van de objecten wordt door voorwerk automatisch geselecteerd. Men noemt dit de 11-relatie (1 kadastraal perceel-1 eige naar). Aan de resterende twintig procent zit meer werk, maar ook daarvan kan een deel snel worden opgespoord. Dat zijn de eigenaren die naast hun bestaande woning nog een aanliggend perceel in eigendom hebben. Er wordt nu een koppeling totstandgebracht tussen het administratieve bestand en het digitale kaartmateriaal. Een zoekprogramma in de digitale kadastrale kaart spoort ook die objecten vol automatisch op. Ook bijbehorende percelen aan de over kant van de straat worden gevonden. Voor de belasting betaling is dat van groot belang omdat de oppervlakte daar door groter wordt. Wat nu resteert, is nog de moeite waard en zou veel handmatig werk vragen, maar voor een deel van die gevallen is ook een programma beschikbaar. Met name voor huizencomplexen van woningbouwverenigingen die per huurder moeten worden uitgesplitst (n: 1-relatie). Woningbouw complexen worden per gebruiker afgesplitst (n:l- relatie). Mark, die een kaart op zijn beeldscherm heeft opgeroepen, vergroot een straat met een rijtje woningen. De percelen zijn niet mooi rechthoekig, maar lijken min of meer op een trapezium. Uit de huisnummers van het eerste en het laat ste huis blijken er acht huizen in die rij te staan. Let op, zegt Mark, en met een hoop tromgeroffel op de toetsen, gevolgd door een druk op de entertoets, staan er plotseling zeven blauwe lijnen in het blok waardoor het WOZ-object van elke gebruiker is gemarkeerd. Nog even de vlakken aan- 131 GEODESIA 1997-3 1.gj- 1 T-

(NGT) Geodesia | 1997 | | pagina 33