A J r r toetsen en de menulijst naast het beeld geeft de (toe gekende) oppervlakte voor elke gebruiker. De overige toe gekende oppervlakten worden interactief en dus niet via het hierboven beschreven programma bepaald. Dit vergt uiteraard de meeste tijd bij de objectafbakening. Een andere grote categorie bouwwerken is helaas niet twee dimensionaal met behulp van kaarten uit te splitsen, dat zijn de etagewoningen en appartementen. Hiervan worden sluimerende WOZ-objecten gemaakt. De waarde van het grondperceel wordt door de regio-taxateur meegenomen in de waarde van de individuele appartementen. Lange weg De objectafbakening is pas het begin van de lange weg die moet worden afgelegd in het hele proces van waardebe paling. Om tot een waardevaststelling van elk object te komen, moeten taxateurs ter plaatse de objecten beoor delen en vergelijken met objecten voorkomend in een referentiestelsel. Dat moet dus eerst worden gemaakt en wel zodanig dat de meeste soorten bebouwingen daarin voorkomen. Ook moet een marktanalyse worden verricht om inzicht te krijgen in de economische waarde van de verschillende soorten objecten en welke factoren de waarde van bijvoorbeeld een woning in een bepaalde stad beïnvloe den (stad, platteland, woonerf, rijtjeshuis, enz). Het refe rentiestelsel moet aan kwaliteitseisen voldoen en wordt daarop ook gecontroleerd. Pas als al die voorbereidende werkzaamheden zijn verricht, kan de taxateur aan het werk. De meeste taxaties gebeuren door vergelijking met het referentiestelsel: hoeveel mooier, beter, groter, enz. De doelstelling is steeds de economische waarde te bepalen. Ligging, grondoppervlakte en woninginhoud spelen een grote rol, maar naarmate een woning meer afwijkt van andere, wordt de vaststelling moeilijker. Uiteindelijk ligt er bij de gemeente een volledige lijst op tafel van elk object binnen die gemeente. Het is daarna aan de gemeente hier voor beschikkingen af te geven waartegen elke burger ook weer bezwaar kan aantekenen en, als hij meent onheus te zijn behandeld, ook nog eens in beroep kan gaan bij de Belastingkamer. Ingewijden verwachten bij de lopende her waardering, mede in verband met de verstrekkende gevolgen die een waar- deverhoging voor een eigenaar kan hebben, een groot aantal bezwaren en ook in die nazorg ondersteunt Kafi ge meenten en waterschappen. Door de koppeling van het administratieve be stand met de digitale kaart is het mo gelijk alle relevante gegevens die aan de waardevaststelling ten grondslag liggen, snel zichtbaar te maken, waar door efficiënte afhandeling mogelijk is. Grote woning bouwcomplexen worden interactief afgesplitst. Door aanklikken zijn hier de object- gegevens van huis nummers 6 en 8 in een menu zicht baar gemaakt. Er worden nogal wat bezwaren verwacht tekening uit Kafi- nieuwsblad). Gevolgen WOZ voor vastgoedinformatie De vastgoedinformatie speelt een gro te rol bij de wet WOZ, maar die wet heeft ook gevolgen voor de structuur van de vastgoedinformatie. Binnen een gemeente zal deze goed gestructu reerd moeten zijn en er zal moeten worden gezorgd voor een permanente kwaliteitsborging. Voor de waarde vaststelling zijn gegevens nodig over het object (grootte, bouwjaar, soort object) en over de markt (huur- en verkoopcijfers). Verder zijn gegevens nodig over de eigenaar, de gebruiker en de kadastrale situatie. Aan de ge meenten is een standaardisatie opge legd, verwoord in het boek „Stuf- WOZ", uitgegeven door de Waarde ringskamer. Hierin is de definitie aan gegeven van het (standaard)uitwisse- lingsformaat waarin de gemeente de gegevens aan de Belastingdienst en de waterschappen moet leveren. Aange zien dagelijks mutaties voorkomen in 132 1997-3 GEODESIA Objektgegevens Wozobjectr* Kad.gem Sectie Petceelnr Type Straatnaam Huisnr Eigenaar Oppervlakte 012345678900 ABCOO A 9999 Rijwormg Dorpsstraat 6 Veldhuis 275 009876543210 ABCOO A 9999 Rijwoning Dorpsstraat 8 Lankvetd 275 Zoek T oon Dorpsstraat 2 4 6 B 10 12 9999 W 16 ZO 22 24 26 fGemeenTEHuis (j

(NGT) Geodesia | 1997 | | pagina 34