Hoogwater Informatie Systeem IJssel Een prototype Tijdens de hoogwaterperioden van de cember 1993 en januari/februari 1993 is gebleken dat de behoefte aan een duidige informatie niet alleen intern bij de Directie Oost-Nederland van de Rijkswaterstaat bestond, maar ook bij de provincies Overijssel en Gelder land, de waterschappen en de rivierge meenten. Met name de toegankelijk heid van gegevens die verspreid bin nen de betrokken organisaties aan wezig zijn, is essentieel voor een goed functionerend beslissingsondersteu- nend systeem. In dat kader hebben de provincie Overijssel en de Directie Oost-Nederland gezamenlijk het pro totype „Hoogwater Informatie Sys teem (HIS) IJssel" ontwikkeld om de meest relevante vragen bij een even tuele volgende hoogwaterperiode snel en overzichtelijk te kunnen beant woorden. G. A. Roelofs, Directie Oost-Nederland van de Rijkswaterstaat. i a- Functionaliteit Tijdens hoogwaterperioden speelt in formatie een belangrijke rol: welke hoogwaterstanden worden verwacht, hoe houden de dijken zich, wat zijn de mogelijke effecten van een dijkdoor braak, boe hoog komt het water te staan en welke wegen lopen dan onder en op welk tijdstip? In het prototype HIS-IJssel zijn de volgende functiona liteiten te onderscheiden: raadpleegfunctie. Gedurende een Topografische en IVR-gegevens in het prototype HIS. hoogwatersituatie dient een grote groep gebruikers de volgende gegevens te kunnen opvragen: a. actuele en voorspelde waterstanden; b. ruimtelijke verspreiding en diepte van actuele en voor spelde inundatie van het winterbed; c. dijkgebonden informatie, zoals kruinhoogte, Maat gevend Hoog Waterverhang, opbouw, bekleding en onderhoudstoestand van dijklichamen; d. informatie aangaande kunstwerken in en langs het winterbed; e. thematische informatie, zoals zomerbed, normaallij nen, grondgebruik, maaiveldhoogte, locatie van we gen en spoorlijnen, gemeentegrenzen, hoogwatervrije gebieden en CBS-gegevens. logboekfunctie. Een groot probleem gedurende de afgelo pen hoogwaterperioden was het uitwisselen van gegevens en de overdracht van werkzaamheden tussen de mede werkers van de verschillende organisaties. Om dit in het vervolg te kunnen ondervangen, is een logboekfunctie gebouwd, waarin de volgende functionaliteiten zijn op genomen: a. registreren van meldingen aangaande zogenaamde „incidenten", zoals kwellocaties langs dijken, de toe stand bij schutsluizen, enz.; b. registreren van meldingen ten aanzien van dieren in het algemeen en loslopend vee in het bijzonder. signaleringsfunctie. Deze functie heeft tot doel aan te geven wanneer en onder welke omstandigheden een ge vaarlijke dan wel kritieke situatie dreigt te ontstaan. Randvoorwaarden De volgende randvoorwaarden zijn gesteld aan het opera tioneel gebruik: snelle toegankelijkheid van gegevens. Bij de bouw is ervan uitgegaan dat de gebruikers over een minimum aan tech nische pakketkennis beschikken. Daarom zijn de functies waar mogelijk voorgeprogrammeerd door middel van duidelijke keuzemenu's. Vooralsnog kan het HIS echter alleen door GIS-deskundigen worden bediend. Het stre ven is om op den duur iedereen die dit wenst een lees- functie aan te bieden; snelle verwerking van gegevens. Standen uit het Monito ring Systeem Water worden automatisch ingelezen en in standaardproducten verwerkt. De registratie van de bin nengekomen meldingen wordt snel en overzichtelijk door middel van voorgeprogrammeerde functionaliteiten geregeld. De signalering geschiedt automatisch; overzichtelijke presentatie van gegevens. Ruimtelijke be standen worden helder en op een direct herkenbare ach tergrond weergegeven. Waterstands- en inundatie-infor matie worden zowel ruimtelijk als in grafiekvorm gepre senteerd. 135 GEODESIA 1997-3 I- E« - fit**** - «£*vsow g* «oei •f Log*i1 V TOpOMOACi

(NGT) Geodesia | 1997 | | pagina 37