de ondergang van Sport7. Zonder te vreden klanten heeft de MD geen toe komst, zo simpel is het". De tussen stand was dat de MD er niet zo slecht voor staat als Sport7. „Onze klanten weten ons gelukkig te vinden, de or derportefeuille is goed gevuld en zal onder andere door de nieuwe investe ringsimpuls in de infrastructuur als maar dikker worden. En daarbovenop zullen we ook dit jaar veel energie moeten steken in de verbetering van onze bedrijfsvoering en onze werkpro cessen". De baten/lastenpilot is priori teit nummer 1Het thema werd afge sloten met een inspirerend optreden van Paul Haenen als ds. Gremdaat. Hij voegde aan de slogan „Aanpassen is bijblijven" van Riedstra toe dat „niet aanpassen vooruitlopen is". Heidemij Advies j heidemi advies start op 1 april en 8 april 1997 met de „Cursus Geo- lnformatie". Het doel van de cursus is om vervaardigers en gebruikers van geo-informatie inzicht te geven in in winning, verwerking, presentatie, bij houding en uitwisseling van admini stratieve en geometrische gegevens. Het accent zal liggen op: objectgerichte kaart en gebruik van beheersystemen; ontwikkelingen in de Automatise ring Kadastrale Registratie (AKR) en het Landmeetkundig Kartogra- fisch Informatiesysteem (LKI); toegevoegde waarde van het gebruik van luchtfoto's; opzet en organisatie van een vast goedloket; rol van geografische informatie in het kader van de wet WOZ; organisatorische aspecten bij de im plementatie en het gebruik van een informatiesysteem; stand van zaken en toekomstige GIS-applicaties. De cursus van tien avonden vindt we kelijks plaats in Utrecht en Eindhoven op voornamelijk dinsdagavonden. Inlichtingen: mevr. N. Monincx, Hei- demij Advies bv, divisie Geo-Informa- tie, Postbus 264, 6800 AG Arnhem, telefoon (026) 377 85 61, fax (026) 361 80 94. Nu eens niet de naam van een nieuw geodetisch bedrijfje, of een fusie van ingenieursbureaus, maar de naam van een nieuw bedrijvenparkje in de ge meente Noordoostpolder nabij het dorp Marknesse. Daar was tot voor kort het Waterloopkundig Laborato rium gevestigd, dat onlangs naar Delft verhuisde. Een aantal medewerkers van het WL wilde niet mee en is voor zichzelf begonnen. Momenteel gaat het om een stuk of zes bedrijfjes, die vooral actief zijn op het gebied van aardobservatie en geomatica. De ge meente wilde ze graag op één plek samenbrengen en heeft besloten om het oude terrein van het WL te gaan ontwikkelen. Dit terrein ligt tegenover de vestiging van het Nationaal Lucht en Ruimtevaartlaboratorium (NLR), wat mogelijkheden biedt voor samen werking en gebruik van faciliteiten. In het vierde kwartaal zal het eerste kan torengebouw gereed zijn; uiteindelijk moeten er vier bedrijfsverzamelgebou wen worden gerealiseerd, waar in to taal zo'n 140 mensen zullen werken. (Uit: Technisch Weekblad 12 februari 1997) Stedelijke uitbreidingen kosten veel geld. Ook de investeringen in de grond vragen het nodige. De manier Trends in de berekening van grondkosten waarop de grondkosten worden bere kend, is echter wel aan verandering onderhevig. Automatisering, bestuur lijk-juridische instrumenten, eigen verantwoordelijkheid van gemeenten, corporaties die als ondernemer gaan opereren en private partijen die zich nadrukkelijk op de grondmarkt bege ven. Op de studiedag zal worden inge gaan op de trends op het terrein van de grondkostencalculaties. De studiedag wordt op 27 mei 1997 gehouden in de Reehorst te Ede, en is bedoeld voor projectontwikkelaars, woningcorporaties, planeconomen, aannemers, stedenbouwers en andere belangstellenden. Medewerking wordt verleend door Kolpron Consultants, Grontmij, Gemeente Amsterdam en Plan- en Adviesburo Snijder. De dag zal worden voorgezeten door prof. dr. P. van Schilfgaarde, hoog leraar grondeconomie aan de TU Delft. Kosten: 375,- (inclusief boek je en lunch). Inlichtingen/aanmelding: ir. N. C. Harkes of mevr. H. Verwest, Faculteit der Geodesie, TU Delft, Thijsseweg 11, 2629 JA Delft, telefoon (015) 278 50 94, fax (015) 278 27 45. E- mail: h.verwest@geo.tudelft.nl. Het TUD-blad Delta (23-1-1997) publiceerde gegevens over de arbeids markt voor ingenieurs. De gemiddelde werkloosheid in de sector WO Tech niek is 3,8%. Een tabel noemt gun stige en ongunstige uitschieters in die sector. Tot de ongunstige behoort Geodesie met 6%. Hetzelfde blad pu bliceert ook per faculteit het aantal vooraanmeldingen van studenten per 17 januari 1997. Bij Geodesie bedroeg dat 18 tegenover 24 een jaar eerder, een daling met 26%. Informatie over de Fédération Inter nationale des Géomètres (FIG) en ver schillende van haar commissies is ook op Internet te vinden. De FIG home page bevat onder andere informatie over FIG '98, het FIG werkplan voor de komende jaren en veel adressen van aangesloten verenigingen, (permanen- 144 1997-3 GEODES1A Cursus Geo-lnformatie Geopark Studiedag „Trends in de berekening van grondkosten" 27 mei 1997 TU Delft, faculteit der Geodesie Locatie: De Reehorst in Ede m.m.v. Kolpron Consultants, Grontmij, Gemeente Amsterdam en Plan- en Adviesburo Snijder De digiaio kaait als basis voor expbitatioberekoningen: Casus Gorlnchem Do wórkolqko koston van hot grondgobnjüc, oen horzioning van do inzichten: Casus Rotterdam Marktanalyso on opbrongstonberokoningon: Casus Amsterdam Automatische alstemming van kosten en opbrengsten: Casus Zoetermeer Voor als hot tout gaat: instrumonton voor kostonsanering: Casus Capelle a.d. Ussel Geodesie; minder werk en minder studenten? FIG op Internet

(NGT) Geodesia | 1997 | | pagina 46