Van de redactie Afdeling Landmetengrijp uw kans! Mede door her Nationaal Geodetisch Plan is er een bewust wording gaande naar de oriëntatie van ons werkgebied: geodesie en geo-informatie. Daarbij worden grofweg twee stromingen geduid: de „geometristen" die zich richten op bijvoorbeeld de klassieke puntsbepaling met de daarbij be horende kwaliteitssystemen, en de „geo-informanten" die veeleer het accent leggen op de toepassing van geodetische producten bij de gebruikers. Het is goed om op te merken, dat de rol van de huidige landmeter/geodeet reeds beide velden beslaat. Ten eerste als maker van een topografisch basisproduct (de kaart dus), ten tweede dient zijn product te voldoen aan de behoeften en moet ook te gebruiken zijn in de werkomgeving van de afnemer. Naast de discussie welke van deze twee richtingen de na druk behoeft, is mijns inziens ook de absolute positie van de landmeter in zijn omgeving aan de orde. Waar vroeger de kennis en de autoriteit van de landmeter/geodeet van zelfsprekend als vertrekpunt werden genomen voor bij voorbeeld ruimtelijke inrichtingsprocessen en productver nieuwing, merk je nu dat ook andere vakdisciplines hierin een grotere rol gaan spelen. Andere ontwikkelingen zijn de nog steeds snelle voortgang van de informatietechnologie, niet alleen in computers en software, maar ook in allerlei componenten (tachymeters, mobiele telefoons, GPS-ontvangers, enzovoort) die zelf eigenlijk ook al een computer op zich zijn. Voorts kan de gebruiker van een geodetisch product, zoals de kaart, tegen woordig zelf veel preciezer aangeven wat hij van de land meter verlangt, en hij doet dat ook. De gebruiker van de basisgeometrie is de baas! Naast deze meer functionele afwegingen worden de zake lijke argumenten ook steeds belangrijker: de landmeter dient aan te geven wat de kosten bedragen voor de opbouw en de bijhouding van een basisgeometrie, en wat de baten daarvan zullen zijn. Dit is moeilijk: de kosten zijn wel vrij gemakkelijk in geld uit te drukken, maar de baten van een goede en actuele basisgeometrie kunnen veelal alleen in functionele of kwalitatieve voordelen worden uitgedrukt. Was het maar andersom. Al met al betekent dit voor ons landmeters/geodeten nogal wat: wat vroeger een afdeling landmeten was, wordt nu een sectie of onderafdeling. Soms zelfs wordt besloten om de gehele discipline te „outsourcen", een ander woord voor privatiseren. Daarbij wordt eraan voorbijgegaan dat een landmeter/geodeet meer voor een gebruiker kan betekenen dan alleen het verzorgen van een basisgeometrie. De land meter kan naast de gebruiker gaan staan om hem te helpen bij het opzetten en gebruiken van een eigen informatie systeem met de bijbehorende grafische component. De landmeter kan (meestal uit eigen ervaring!) beoordelen hoe een GIS kan worden ingezet om ruimtelijke vragen effi ciënt te beantwoorden. Hij dient daarbij open te staan voor nieuwe technologische ontwikkelingen, niet zozeer precies in, maar juist meer rondom zijn vakgebied. Verder is het essentieel voor zijn positie en voortbestaan, dat hij de com binaties zoekt met andere vakdisciplines om gezamenlijk het eindresultaat te laten beantwoorden aan de gestelde vragen. Jos Löwik 102 1997-3 GEODESIA Redactie-adres Postbus 10390 - 7301 gj Apeldoorn telefoon (055) 355 82 87 fax (055) 522 53 62 Redactie Geodesia ir. J. Polman, hoofdredacteur, Apeldoorn A. M. den Boer, Nieuwerkerk a.d. IJssel dr. ir. M. J. P. M. Lemmens, Delft ing. J. Löwik, Arnhem ing. A. J. van der Meer, Amsterdam G. M. van Osch, plv. hoofdredacteur, Apeldoorn M. J. Scheele, Middelburg ing. M. P. J. van de Ven, Wijchen Abonnementenadministratie/inlichtingen mevr. C. Scherpenzeel-v.d. Lei Venkelstraat 119 7322 kw Apeldoorn tel. (055) 367 07 71 (ma., wo. en do. 9-12 uur) fax (055) 366 96 49 (adreswijzigingen s.v.p. schriftelijk) 1997. Het overnemen evenals het vermenigvuldigen uit dit tijdschrift is slechts toegestaan na schriftelijke toestemming van redactie en auteur. Inzenden kopij Indienen en publiceren van artikelen in overleg met de redactie. Berichten en mededelingen dienen, bij voorkeur in wp, uiterlijk de eerste van de maand in het bezit van de hoofdredacteur te zijn, om nog in het nummer van de volgende maand te kunnen worden opgenomen. Abonnementsprijzen per jaar Voor leden van de aangesloten verenigingen gratis; persoonlijke abonnees binnenland 74,-; bedrijfs- abonnees binnenland 123,-; persoonlijke abonnees Europa 113,-; bedrijfsabonnees Europa 159,-; persoonlijke abonnees luchtpost 158,-; bedrijfsabonnees luchtpost 200,-. Losse nummers 20,-, inclusief verzendkosten, te bestellen bij mevr. C. Scherpenzeel-v.d. Lei. Opzegging vóór 1 december van het voorgaande jaar. Deelnemende verenigingen Bond voor Kadasterpersoneel (bvk) Vereniging van Landmeetkundigen (wl) Nederlandse Vereniging voor Geodesie (nvg) Vereniging Meetkundige Dienst Rijkswaterstaat (vmdr) Advertentie-exploitatie Westerum Publiciteit Buitenweg 9 - 5683 pm Best telefoon (0499) 39 86 89 fax (0499) 37 44 97 Advertentietarieven op aanvraag. De plaatsing van een advertentie of opnemen van een bijsluiter in een bepaald nummer kan alleen worden gega randeerd, indien de reservering daarvoor uiterlijk de 25e van de voorafgaande maand in ons bezit is. Secretaris Stichting Geodesia ing. D. van Dijk Hertespoor 27 - 3772 se Barneveld tel. (0342) 49 53 56/fax (0342) 42 04 01 privé (0342) 49 17 76 Penningmeester Stichting Geodesia P. W. Westdorp Postbus 414 - 5680 ak Best tel. (040) 265 76 57/fax (040) 243 75 38 privé (0499) 31 03 90 Giro 223150; abn^vmro 545716195, beide t.n.v. Stichting Geodesia. Geodesia is een uitgave van de Stichting Geodesia.

(NGT) Geodesia | 1997 | | pagina 4