Topografisch bestandsbeheer in een nieuw daglicht Op zoek naar nieuwe gegevensstructuren Gis-technology, data structures, application Gis-technologie, gegevensstructuren, praktijk De geodeet heeft als taak om geometrische gegevens over de aarde in te winnen en te beheren. Hij wordt geacht uitspraken te doen over de kwaliteit van die gegevens, in de zin van precisie en betrouwbaarheid. Daar blijft het tegenwoordig echter allang niet meer bij. De verzamelde gegevens worden in de vorm van topo grafische basisbestanden aan allerlei soorten gebruikers ter beschikking gesteld, die er vakspecifieke gegevens aan toevoegen. De geodeet is nu dus beheerder ge worden van topografische basisbestanden en staat voor de opdracht om, naast zijn taken als bewaker van kwali teit, ook nog eens te zorgen voor een gestructureerd, objectgericht basisbestand waarmee alle gebruikers uit de voeten kunnen. Bovendien moet hij een methode verzinnen voor het distribueren van mutaties van dit basisbestand. Vrijwel niemand slaagt erin om deze taken op een bevredigende manier in te vullen. De oplossingen, voorzover aanwezig, zijn over het algemeen erg gekunsteld. De oorzaak hiervan is dat we deze oplossingen als vanzelfspre kend zoeken in de bestaande systemen en gegevensstructuren, en automatisch de hierbij behorende denkpatronen toepassen. Als we deze vanzelfspre kendheid overboord zetten, komt het topografisch bestandsbeheer in een heel ander daglicht te staan. Huidige gegevens structuren Beheerders van topografische basisbe standen gebruiken voor hun gegevens opslag vrijwel altijd een CAD-gege- vensstructuur als basis, meestal uitge breid met specifieke extensies om mul- ticodering, objectgerichte structuren en koppeling van attributen mogelijk ir. J. ten Siethof, hoofd Projecten, afdeling Informatie Technologie, Grontmij Geogroep bv. te maken. In de kern van deze structuur staat altijd de lijn centraal, als een string van coördinaten, om de eenvoudige reden dat alle tekenfuncties hierop zijn gebaseerd. Door deze lijnen te groeperen, kunnen we vlakken en objecten vormen. Deze structuur heeft echter een aantal principiële tekortkomingen. Als bijvoorbeeld twee lijnen op hetzelfde punt uitkomen, slaan ze allebei een keer dezelfde coördi naat op. Er wordt nergens een expliciete relatie vastgelegd tussen deze twee lijnen: ze weten niet dat ze dezelfde coör dinaat gebruiken (fig. 1). Dit betekent dat, als we informa tie over het betreffende punt zouden willen opslaan, dit dubbel zou gebeuren. Een bijkomend probleem is dat het binnen deze structuren niet mogelijk is om aan een indi vidueel tussenpunt binnen een lijn aanvullende informatie te koppelen. Aan een aantal andere gebreken kan wél iets worden ge daan. Door GIS-extensies wordt het mogelijk om aan een lijn meerdere betekenissen en database-attributen te koppe len, en vlakken te vormen met behulp van centroïden of links/rechts-informatie. Hiermee wordt dus een eigen groeperingsmechanisme voor lijnen toegevoegd aan de ori ginele gegevensstructuur. Een fundamenteel probleem met dergelijke extensies is dat de eigenlijke CAD-functies niets weten van het bestaan ervan en er dus ook geen rekening mee houden. Hoe moeilijk de consistentie van een struc tuur met centroïden of links/rechts-informatie te waar borgen is, blijkt als met een standaard CAD-functie een centroïd of lijn in een objectgericht bestand wordt ver plaatst. Daarnaast is er nog het probleem dat de CAD- tekenfuncties alleen een vlakvulling kunnen genereren, als er een volledig rondlopende lijn aanwezig is. Deze rond lopende lijnen moeten dus telkens eerst worden afgeleid uit de originele centroïd- of links/rechts-structuur, alvorens een vlakkenbestand te kunnen presenteren. Dit betekent ook dat, als we mutaties in het objectgerichte bestand aan brengen, we altijd pas na het interactief muteren kunnen zien of het goed is gegaan. Zijn deze oplossingen dan slecht? Nee, sterker nog: onder de gegeven omstandigheden zijn het de best denkbare. En 103 GEODESIA 1997-3 KEYWORDS TREFWOORDEN

(NGT) Geodesia | 1997 | | pagina 5