iL.. ook wel fringes genoemd. In sommige interferogrammen worden kleuren- schalen gebruikt in plaats van grijs waarden. Aangezien het faseverschil per pixel wordt veroorzaakt door de twee anten neposities, die bekend mogen worden verondersteld, kan voor een vlak en horizontaal terrein het faseverschil van een aangrenzend pixel exact worden voorspeld. Hierdoor kan het verloop van de faseverschillen over het hele beeld worden voorspeld, zolang dit horizontaal en vlak is. Dit verloop kan worden aangeduid als de referentiefase. Terreinhoogteverschillen zullen nu een afwijking van deze referentiefase veroorzaken, waardoor het mogelijk is deze hoogteverschillen interferome- trisch te bepalen. Ook locale deforma ties kunnen een afwijking van de refe rentiefase veroorzaken. Hiervoor zijn speciale configuraties van de SAR-in- terferometer nodig. Voor het vervaardigen van een interfe- rogram zijn twee complexe SAR-beel- den nodig (fig. 5). De mogelijke con figuraties zijn onder te verdelen in twee groepen: de instantane en de her halingsconfiguratie. In de instantane configuratie, die veel wordt toegepast bij vliegtuig-interferometrie, worden de gereflecteerde pulsen tegelijkertijd door twee onafhankelijke antennes opgevangen, waarbij de basislijn ge fixeerd is. Bij de herhalingsconfigura tie wordt slechts een antenne gebruikt. Fig. 5. Configuraties van SAR- interferometrie. Deze wordt na verloop van tijd ongeveer op gelijke positie teruggebracht als tijdens de eerste opname, waarna een tweede (herhalings)meting plaatsvindt. Deze configuratie wordt veel gebruikt bij de SAR-satellietopnamen, waarbij de herhalingsperiode ervoor zorgt dat de satelliet na verloop van tijd weer ongeveer op dezelfde positie terugkeert. Na deel van de herhalingsconfiguratie is de tijdsafhankelijk heid van de gereflecteerde informatie. Hierdoor is het voor bepaalde gebieden niet mogelijk interferometrische infor matie te krijgen: ze zijn te sterk veranderd in de tijd. Voor deel is echter de hoger haalbare nauwkeurigheid. Verschillende varianten van bovenstaande configuraties kunnen worden toegepast. Zo ligt het in de bedoeling om een Space Shuttle missie uit te voeren waarbij, naast een antenne in het vrachtruim, een tweede antenne wordt be vestigd aan een 60 meter lange uitschuifbare arm. Op deze manier kan met de instantane configuratie een bijna wereldwijd digitaal hoogtemodel (DHM) worden ge maakt. Ook kan vliegtuiginterferometrie worden toegepast voor de herhalingsconfiguratie. Hierdoor is een hogere hoogtenauwkeurigheid haalbaar, met de beperking dat de positie en stand van het vliegtuig zeer nauwkeurig worden bepaald. Het gebruik van vliegtuig of satelliet SAR-systemen is na tuurlijk sterk afhankelijk van het gewenste gebruik van de data. Een vliegtuigsysteem maakt SAR-interferometrie over kleine gebieden mogelijk, maar om goede resultaten te krij gen, moeten positie, snelheid en stand van het vliegtuig op ieder moment zeer nauwkeurig worden berekend en moe ten voor de vliegtuigbewegingen correcties worden aan gebracht. Bovendien kan een vliegtuigcampagne flexibel worden gepland. Een satellietmissie heeft daarentegen een wereldwijde bedekking, dus ook die gebieden die om aller lei redenen met een vliegtuig onmogelijk te bereiken zijn, worden opgenomen. Bovendien heeft de beweging van de satelliet minder invloed op de SAR-metingen, waardoor minder nauwkeurigheid noodzakelijk is in de bepaling van de satellietpositie. Satellietopnamen zijn echter altijd af hankelijk van de vooraf gekozen herhalingsperiode. Toepassingen van SAR-interferometrie De toepassingen van SAR-interferometrie zijn onder te ver delen in een geometrische en een thematische tak. Bij de geometrische toepassingen speelt vooral de interferometri sche fase een grote rol; we kunnen hierbij denken aan hoogtebepaling en deformatiemetingen. De thematische kant wordt vooral vertegenwoordigd door de interfero metrische coherentie: de verandering van de reflectie eigenschappen van het terrein in de tijd*). Deze verande ringen worden veroorzaakt door bijvoorbeeld landgebruik, ontbossing of overstromingen. In de vorige paragraaf is de vervaardiging van een inter- ferogram aan de orde gekomen. Het gebruik en de inter pretatie van zo'n interferogram laten we hier zien door een aantal van de genoemde toepassingen nader toe te lichten. Allereerst een voorbeeld van hoogtebepaling, gevolgd door 159 GEODESIA 1997-4 Instantane vliegtuig configuratie Satelliet herhalingsconfiguratie instantane satelliet configuratie Instantane configuratie Space Shuttle Interferometrische configuraties I Het begrip coherentie wordt in deel 3 van deze serie nader besproken.

(NGT) Geodesia | 1997 | | pagina 11