Wie een kuil graaft voor een ander... kan niet om het KLIC heen 0800 0080 165 GEODES1A '997-4 geo-information engineering, utility registration, applications keywords geo-informatievoorziening, leidingenregistratie, praktijk trefwoorden ing. A. L. M. van Houtum, manager KLIC-West en ambtelijk secretaris federatie KLIC-Ned. digen en energiebedrijven heel wat hoofdbrekens kosten. Verder speelt de gevolgschade (indirecte schades) een rol van betekenis: economische schade door stilvallende productie, koelin stallaties die uitvallen, orders die worden gemist; maatschappelijke schade door activiteiten die geen door gang kunnen vinden, organisaties en particulieren die ernstig in hun functioneren worden belemmerd; schade aan het milieu wanneer olie of chemicaliën in de grond wegvloeien en zuiveringsinstallaties uitvallen. De directe schade in ons land wordt geschat op 150 mil joen gulden per jaar. Als daarbij nog de, vaak moeilijker te kwantificeren, gevolgschades worden opgeteld, is het duidelijk dat hiermee enorme bedragen gemoeid zijn. En daarvoor worden de veroorzakers van de schade uiteindelijk ter verantwoording geroepen of hun verzekeringsmaat schappijen. Bij transport en distributie gaat de gedachte al gauw naar vrachtverkeer, naar vervoer over land, water en via de lucht. Maar een belangrijk deel van het transport en de distributie in Nederland blijft voor het oog verborgen. Het speelt zich af onder de grond via een uitgebreid stelsel van kabels en leidingen, voor gas, water, elektriciteit, oliën, chemicaliën, telecommunicatie enzovoorts. Leg al die kabels en leidingen in Nederland achter elkaar en je overbrugt hiermee een lengte van meer dan 1,5 miljoen kilometer. Deze ondergrondse infrastructuur heeft een vervangingswaarde van méér dan 150 miljard gulden. Dat komt neer op ongeveer 10 000,— per hoofd van onze bevolking! Ook het feitelijke herstel van een kabel of leiding kan aardig in de papieren Fig. 1. lopen nog afgezien van de levens- De vier gevaarlijke situaties voor de graver en KLIC-regio's in zijn omgeving, die veiligheidsdeskun- Nederland. Bouw- en graafactiviteiten zijn een al ledaags verschijnsel. Voortdurend zijn bedrijven en particulieren in de weer met grondwerkzaamheden: graven, boren, persen, baggeren, heien, diep- ploegen en draineren. Het spreekt voor zich dat het zinvol is hierbij niet alleen een schop of graafmachine te hanteren, maar ook het verstand te ge bruiken. Breuk of beschadiging van kabels en leidingen is anders niet denkbeeldig. „Molest van buitenaf' is namelijk de belangrijkste oorzaak voor het defect raken van kabels en leidin gen. Hierdoor kan veel directe schade ontstaan. Er kan bijvoorbeeld veel tijd en geld gemoeid zijn met het boven gronds vaststellen van de plaats waar zich de ondergrondse beschadiging be vindt, zonder de omgeving in een maanlandschap te veranderen.

(NGT) Geodesia | 1997 | | pagina 17