Klantgerichtheid bij heroriëntatie bedrijfsproces I Business Process Re-design (BPR) blijkt een krachtig hulpmiddel Gegevensverwerkende bedrijfs processen GEODESIA 1997-4 information technology, process design, theory informatietechnologie, procesontwerp, theorie KEYWORDS TREFWOORDEN In het kader van de opleiding Geodesie aan de Hogeschool van Utrecht is bij de afdeling GEO van de Provincie Gelderland het bedrijfsproces voor het handhaven van vergunningen van vuilstortplaatsen herontworpen. Hierbij is gebruik gemaakt van de resultaten van een literatuuronderzoek naar Business Process Re-design (BPR). In dit artikel wordt een samenvatting van BPR gegeven. De toepassing van BPR in het bedrijfsproces van de Provincie Gelderland wordt in een vervolgartikel beschreven. De laatste 25 jaar zijn de ontwikkelin gen op de markt steeds belangrijker geworden als leidraad voor het inrich ten van bedrijfsprocessen. Er is een be hoefte gegroeid aan een verscheiden heid aan producten, die gekoppeld zijn aan specifieke klantenwensen. Hiervoor is een productieproces no dig, dat flexibel en klantgericht is, met snelle doorlooptijden. Door de om vorming van een verkopersmarkt naar een kopersmarkt zijn de prestatie- eisen van de klanten en markten gelei delijk gestegen. Het management rea geerde daarop door stap voor stap het interne bedrijfsproces aan te passen en te verbeteren. Dit incremented verbe teren kenmerkte zich door telkens weer nieuwe projecten op te starten rond de grootste knelpunten in de be drijfsvoering. In verband hiermee zijn strategieën ontwikkeld zoals werk- structurering, „just in dme"-manage- ment en kwaliteitszorg. Inmiddels is gebleken dat het stap voor stap ver beteren onvoldoende verbetering geeft om de concurrentie aan te kunnen en vóór te blijven. Daarom zetten veel be drijven en instellingen schoorvoetend de stap naar een totaal vernieuwd be- //tg. C. Lankveld en ing. E. Offerein, respectievelijk werkzaam bij Eleidemij Advies te Arnhem en bij Geo Meetdienst te Bunschoten. drijfsbeleid, samen te vatten met het begrip Business Pro cess Re-design (BPR). BPR is gericht op het herontwerpen van de bedrijfsproces sen en gaat verder dan het incremented verbeteren. De ver nieuwde processen maken ook nieuwe organisatievormen en besturing mogelijk. De hefboom voor BPR wordt ge vormd door de mogelijkheden van de informatietechno logie (IT). Onder IT verstaan we technologie om bijvoor beeld applicaties operationeel te maken op computer systemen en communicatienetwerken. Grote IT-investeringen in bestaande k bedrijfsprocessen en -structuren blij ft ken in veel situaties nauwelijks tot ver beteringen te leiden. Organisaties zoe- m ken daarom naar nieuwe methoden en technieken. De intern gerichte vraag I „waarom doen we de dingen zoals we ze doen, en hoe kan het beter?" wordt vervangen door de vraag „wat willen onze klanten, en hoe bereiken we dat?". Het „hoe" (het proces) is het middel om het „wat" (het doel van de klanten) te bereiken. Anders gezegd: hoe kunnen we de kloof dichten tus sen wat onze klanten willen en wat wij kunnen? Dit artikel is een bewerking van het rapport dat is ge maakt in het kader van een afstudeer opdracht in 1996 van de Hogeschool van Utrecht. Een bedrijfsproces bestaat uit een keten van activiteiten, die als geheel een begin, een eind, en invoer en uitvoer heeft. De activiteiten in een keten worden gespreid over tijd en plaats uitgevoerd, en op verschillende manieren (tijdelijk) georganiseerd. Van een duidelijk gedefinieerd bedrijfspro ces kunnen kwantitatieve en kwalitatieve aspecten worden bepaald en gemeten. Denk bijvoorbeeld aan meting van kosten, tijd, hoeveelheid invoer, kwaliteit van uitvoer en klanttevredenheid. Een belangrijk kenmerk van BPR is dat de bedrijfsprocessen gegevensverwerkend zijn. 171

(NGT) Geodesia | 1997 | | pagina 23