De „grondstof' van dergelijke bedrijfsprocessen bestaat uit gegevens: bedrijfsprocessen met zuiver fysieke grondstoffen en producten behoren hier niet toe. In organisaties als financiële instellingen en vele overheden zijn de primaire processen gegevensverwerkend (denk bijvoorbeeld aan be lastingheffing en vergunning verlenen). Een bedrijfsproces wordt meestal uitgevoerd en gestuurd vanuit verschillende functies of sectoren, zoals onderzoek en ontwikkeling, mar keting en productie (fig. 1). In de praktijk kan zo'n sector overschrijdend bedrijfsproces worden gehinderd door moeizame coördinatie en door onduidelijkheid over belan gen, doelstellingen en verantwoordelijkheden. Enablers De hulpmiddelen die gebruikt kunnen worden om een proces te herontwerpen, worden „enablers" genoemd. Deze hulpmiddelen stellen ons in staat om datgene wat we willen bereiken, snel, effectief en efficiënt te doen. De be langrijkste enablers zijn: IT, informatie, organisatie- en personele factoren. IT IT is momenteel één van de belangrijkste hulpmiddelen voor herontwerp van processen. We geven enkele voorbeel den: informatie kan snel over grote afstanden worden ver spreid en kan op verschillende plaatsen tegelijkertijd ter beschikking worden gesteld; expertise kan worden verzameld en verspreid. Zo kunnen we bijvoorbeeld de informatie over een bepaald project (gegevens en resultaten) opvragen en gebruiken om een ander project te verbeteren. Door de toepassing van IT kan een organisatie de relatie met haar omgeving beïnvloeden en haar concurrentie positie verbeteren. Omdat IT zich de laatste tijd op veel fronten heeft ontwikkeld, is het juist nu een goede enabler voor BPR. Fig. 1. Schematische voorstelling van een bedrijfsproces (hier een product ontwikkeling). Informatie over een product/proces is ook een belangrijke enabler. Het in winnen van informatie is niet een doel op zich, maar is nodig om een proces goed te kunnen bijsturen. Hiervoor is het vereist dat elk proces op z'n minst één kental heeft, anders is het niet te toetsen of te sturen. De informatie over de kwaliteit van een bestaand product/proces is nodig om verbete ringen door te voeren of zelfs nieuwe producten te ontwikkelen. In een aan tal situaties is het ook mogelijk om productieprocessen opnieuw te ont werpen en in te richten. Een ander be langrijk aspect is dat informatie van de klant ervoor kan zorgen dat het eind product van een proces precies voldoet aan de eisen van de klant. Het is voor al voor de managers van een proces be langrijk dat ze voldoende informatie over een proces hebben en dat ze deze op een juiste manier kunnen interpre teren. Hierdoor is het mogelijk om op de juiste plaats en op het juiste tijdstip beslissingen te nemen omtrent het proces. Organisatie Organisatorische middelen om een proces te herontwerpen, kunnen in twee categorieën worden opgedeeld: structurele en culturele. Een manier om structureel een proces te verbete ren, is om het door een team te laten ontwerpen en structureren. Door er voor te zorgen dat er in het team per sonen zitten van verschillende be drijfssectoren, is het mogelijk om een brede, multifunctionele kijk op het proces te krijgen. Het werken met teams heeft ook nog het voordeel dat je hierdoor de sociale contacten tussen de werknemers vergroot. Dit is vooral belangrijk bij processen waarbij het nodig is dat er onderling steeds in formatie dient te worden uitgewisseld. Bovendien creëer je binnen een bedrijf een betere werksfeer (als deze al niet aanwezig is). Culturele veranderingen in een proces zijn bedoeld om procesdeelnemers be slissingen te laten nemen over bepaal de operaties binnen een proces. Een voorbeeld is het betrekken van de werknemer bij het nemen van beslis singen en een meer open en minder hiërarchische communicatie. Dit soort 172 GEODESIA procesmanagement: over functiegrenzen heen concurrentie- analyse PROCES marktonderzoek onderzoek en ontwikkeling marketing produktie nieuw produkt prototype Informatie

(NGT) Geodesia | 1997 | | pagina 24