veranderingen leidt tot hogere pro ductiviteit en een bevredigend gevoel bij de werknemers. Een ander middel om een proces te verbeteren, is door te kijken naar de mogelijkheden van de werknemers. Vaak komt het voor dat specifieke werkzaamheden maar door één persoon worden uitgevoerd. Bij ziekte van deze persoon is er geen ver vanger en het proces dreigt vast te lopen. Tevens ontbreekt bij de meeste werknemers de procesgedachte; men heeft geen ol weinig inzicht in het einddoel en de belangen van de klant die ermee zijn gemoeid. Doordat een proces verandert, is het nodig dat werknemers nieuwe vaardigheden moeten leren. In extreme gevallen leidt procesinnovatie tot de werving van werknemers met nieuwe vaardig heden. Om te voorkomen dat werk nemers tussen de „wal en het schip" terechtkomen, is een goed en pro actief personeelsbeleid van groot be lang. Verder is het van belang om werknemers goed te motiveren en bij het veranderingsproces te betrekken. Zo blijven ze optimaal presteren. De aanwezige enablers zijn, naast dat ze een middel zijn om een proces te herontwerpen, ook meteen een beper king bij het herontwerpen. Zo zal bij voorbeeld de aanwezige programma tuur altijd een bepaald invoerformaat nodig hebben. Hiermee moet dan in het nieuwe proces weer rekening wor den gehouden. Het is niet altijd moge lijk om de aanwezige enablers binnen een bestaande organisatie te negeren en met een schone lei te beginnen. BPR kan alleen worden uitgevoerd als zorgvuldig gebruik wordt gemaakt van een goed gekozen combinatie van de verschillende enablers en als de be langrijkste knelpunten bekend zijn. Informatietechnologie Omdat IT de enabler is waarop we ons bij het herontwerpen van het proces van de Provincie Gelderland hebben gericht, gaan we er hier nog iets dieper op in. De aloude stelregel is dat eerst bedrijfsprocessen worden geanalyseerd en ontworpen, en dan pas naar techni sche hulpmiddelen wordt gekeken. Het vooraf denken in termen van mogelijke enablers wordt soms geasso cieerd met een geforceerde „techno logy-driven" aanpak, dat wil zeggen automatiseren vanuit de techniek in plaats van informatiseren. De mogelijk heden van enablers, zoals IT, kunnen in een vroeg stadium in de overwegingen worden meegenomen. De gedachte hierachter is dat de doelstellingen en de hulpmiddelen el kaar wederzijds beinvloeden: het gaat immers om gegevens verwerkende bedrijfsprocessen en voor IT geldt dat de voornaamste functie verwerking van gegevens is. Wil men procesdoelstellingen reëel kunnen inschatten, dan is het zinvol dat deelnemers aan een BPR-project goed zicht hebben op de technische mogelijkheden. Bij een BPR- project vindt (re)organiseren tegelijkertijd plaats met auto matiseren. We kunnen stellen dat bij een optimaal gebruik van IT de organisatiestructuur voor een belangrijk deel wordt afgestemd op de in te zetten middelen. In [1] worden vier stappen onderscheiden om processen met behulp van IT opnieuw te ontwerpen en in te richten 2): stap 1: beschrijf de doelstellingen van BPR (bijvoorbeeld kostenreductie, tijdsbesparing, kwaliteitsverbetering); stap 2: identificeer bedrijfsprocessen die in aanmerking komen voor herinrichting (hier gaat het om de kritieke processen voor het bereiken van de doelstellingen); stap 3: analyseer het bedrijfsproces en identificeer moge lijkheden voor IT-toepassingen bij herinrichting; stap 4: herontwerp en implementeer het bedrijfsproces (zorg voor de inpassing van het nieuwe bedrijfsproces in de totale bedrijfsvoering). omschrijf doelstellingen van BPR stap 4 1 J stap 2 inpassing herontwerp identificatie knelpunt- gebieden i i herinrichting essentieel bedrijfsproces Fig. 2. Stappenplan. Het belangrijkste van BPR is het streven om bij een orga nisatieverandering alleen het belangrijkste bedrijfsproces te identificeren. IT kan, mits goed toegepast, een uitstekend hulpmiddel zijn voor het bereiken van de gewenste ver beteringen. 173 GEODESIA 1997-4 ORGANISATIENIVEAU stap 1 LOKAAL NIVEAU stap 3

(NGT) Geodesia | 1997 | | pagina 25