Vier kenmerken van BPR Het herontwerpen van bedrijfsprocessen heeft de volgende kenmerken: investeringen richten op bedrijfsprocessen die bet succes van de organisatie bepalen; definieer doelstellingen van de organisatie vooraf in termen van concrete resultaten. Te onderscheiden zijn doelstellingen op de terreinen doorlooptijd, kwaliteit en kosten van een bedrijfsproces. Het bedrijfsproces wordt gespecificeerd naar het belang van de klant; bedrijfsprocessen worden, gericht op de klant, heront- worpen en -ingericht; herinrichting van bedrijfsprocessen leidt in het algemeen tot een complexe, ingrijpende verandering voor de orga nisatie. Ambitieniveau Het ambitieniveau van een BPR-project dient te worden gebaseerd op de noodzaak van de verandering en het ver mogen van de organisatie om te veranderen. Dit hangt af van de toestand waarin de organisatie zich bevindt: organi saties van wie de continuïteit direct in gevaar is, zullen noodgedwongen geneigd zijn tot ambitieuzere doelstellin gen. De keuze van het ambitieniveau is cruciaal. Het kan verleidelijk zijn om helemaal opnieuw te beginnen met de inrichting van bedrijfsprocessen. Maar als de organisatori sche veranderingen te licht worden ingeschat, heeft het BPR-project weinig kans van slagen. Sterker nog: dan kan het BPR-project schade aanrichten [2]. BPR omvat een vergaande vaktechnische integratie voor de inrichting van bedrijfsprocessen, maar het veranderen van een organisatie wordt er daarom niet eenvoudiger op. Vanwege het informatie-intensieve karakter van BPR-pro- jecten is daarin voor informatiekundigen een belangrijke rol weggelegd. Een zinvolle vervulling van die rol vereist dat de informatiekundige een redelijk goed beeld heeft van het totale proces en de organisatie, oplossingsgericht kan denken, communicatief vaardig is en in staat is om over de grenzen van z'n eigen specialisme heen te kijken. Met het toepassen van BPR opent men nieuwe kansen voor de organisatie. Echter, een goed realiteitsgevoel en deskundige begeleiding zijn een noodzaak. inrichten van activiteiten en infor matiestromen gericht op de realisa tie van procesdoelstellingen; bereidheid om de huidige organisa tie te veranderen; mogelijkheden bekijken van hulp middelen zoals IT, nog voor of tege lijk met het bepalen van de doel stellingen. IT is een veel voorkomend, krachtig middel om een proces radicaal te ver anderen. Maar dit middel kan niet worden gebruikt zonder gebruik te maken van de organisatorische en per sonele aspecten van een proces en de informatie over het proces. In het volgende nummer van Geo- desia wordt een praktijkcase beschre ven. In de Provincie Gelderland is het proces voor het handhaven van ver gunningen van vuilstortplaatsen on derzocht en herontworpen. Voor de provincie was het een eerste kennis making met BPR. Er zijn verrassende resultaten behaald en het heeft een nieuwe kijk gegeven op klantgericht werken. Business process on redesign Many organizations just apply in cremental changes to their business pro cesses. They often are afraid to change radically. BPR as a helpfrl method offers organizations new opportunities. It helps to re-design business processes from a customer point of view. This article is just a short theoretic review of BPR- essentials. The following article focusses on a real case. Conclusie BPR omvat meer dan alleen informatiseren - uitzoeken wat de klant nodig heeft en welke hulpmiddelen het onder steunen - en brengt een aantal oudere en recente methoden en technieken samen onder één noemer. De door BPR samengebrachte methoden en technieken zijn in grote lijnen de volgende: het proces bekijken vanuit de ogen van de klant; kritisch kiezen van het proces dat moet worden heront worpen; meten van de procesprestaties in termen van doorloop tijd, kosten en kwaliteit; [1] Davenport, T. H., Process Innovation: Re-engineering Work through Information Technology. Havard Business School Press, Cambridge (Massachusetts), 1993. [2] Buitenaar, M. en U. Groen, Business Process Re-design: Een nieuwe kijk op informatisering. Informatie, jaargang 36 no. 6, p. 388 - 397. 174 '997-4 GEODESIA Summary Literatuur

(NGT) Geodesia | 1997 | | pagina 26