A Nieuwe meetportefeuille voor de nieuwe landmeter Vlakgericht werken '997-4 GEODESIA geïntegreerd. Wat nu in het vakje kartografie gebeurt, past ook in de afdeling „Data Services" want foto-uitwerking is in wezen niets anders dan dataverwerking. De technologie groeit erg snel naar elkaar toe. De vliegdienst (afdeling Luchtopnames en Remote Sen sing) is inmiddels verhuisd naar Teuge, waardoor dat vlieg veld moet worden aangepast. Luchtopnamen zouden ook wel door een ander bedrijf kunnen worden gedaan, maar het heeft best voordelen zelf over vliegtuigen te beschikken, al is het maar voor het vervoer van eigen personeel naar het buitenland of rondvliegen van opdrachtgevers bij een op levering. Demonstratie vlakgericht werken. De groep IT ondersteunt ook KLM met software-ontwik- keling, beheer, opleiding, klantondersteuning en dergelij ke. Door het beschikbaar komen van betere programma's wordt de praktijktoepassing eenvoudiger. Wat vroeger be slist met stereofotografie moest gebeuren, kan nu vaak met mono-foto's tot stand worden gebracht. Bij Heidemij Advies wordt ook onderzocht met welke nauwkeurigheid kan worden volstaan om aan de wens van de klant te voldoen. Het zijn de landmeters zelf die soms de nauwkeurigheid overdrijven en daarmee barrières op werpen. Jos geeft een voorbeeld van een gemeente zonder eigen landmeetkundige dienst die aan het Kadaster vroeg wat de prijs was voor het vervaardigen van een GBKN met plus-informatie: 0,5 miljoen gulden was de schatting, exlu- sief kosten voor bijhouding. Heidemij onderzocht het doel Vervaardigen orthofotokaarten. van de kaart en de mogelijkheden. Door digitaliseren van oude waterlei- dingskaarten, en het scannen en digi taliseren van bestaande luchtfoto's kon een nauwkeurigheid van 30 a 40 cm worden gehaald. Prachtig, riep de ge meente, dat is meer dan genoeg. De kosten waren 20% van de eerste ra ming. Bij Heidemij gaan ze met de tijd mee. In één van de kamers wordt de wer king van de pencomputer uitgelegd, een waterdichte computer met alleen een scherm, geen toetsenbord. De functies worden met een pen op het scherm geactiveerd. In de pencompu ter is dezelfde informatie opgenomen, die een operator normaliter binnen op zijn pc heeft, hetzelfde CAD-pakket en een digitale kaart. Dat gaat mee naar buiten. De pencomputer wordt aan het opname-apparaat gekoppeld (tachymeter, GPS-ontvanger en der gelijke) en de opgemeten gegevens komen nu direct in het bestand waar mee de kaart wordt aangevuld. Er is dus binnen geen operator meer nodig, zodat de mensen buiten ook met het CAD-pakket moeten kunnen om gaan. Ideaal voor het opnemen van zogenaamde plus-informatie zoals bo men en verkeersborden. De pencom puter hoort nu standaard bij de uitrus ting van onze landmeters, zoals vroe ger de meetportefeuille, vertelt Jos. In de praktijk blijkt er een behoorlijke tijdwinst mee te worden gemaakt. De ontwikkelingen van de afdeling IT vinden snel hun weg naar de praktijk. Ir. Geert Lammerts van Bueren de monstreert een voorbeeld van ontwik kelingen op het gebied van vlakge- richtheid, waarvoor bij wat software- modulen heeft gebouwd bovenop het CAD-pakket MicroStation. Het ver haal is eenvoudig volgens Geert. In zijn voorbeeld wordt beschikt over lij nen met een drievoudige classificatie waaruit de software alle vlakken bere kent en er centroïden in plaatst. Van uit de meervoudige lijnclassificatie worden de centroïden gegenereerd, het lijnenbeeld gewijzigd, eventueel 180

(NGT) Geodesia | 1997 | | pagina 32