centroïden verwijderd of bijgeplaatst, waarmee een rekenproces kan worden gestart. In dit voorbeeld is de classifi catie van de lijnen gebruikt en op basis daarvan is de presentatie gemaakt, die het scherm liet vollopen met prachtig gekleurde vlakken. Er zijn nu fysieke vlak-elementen gemaakt, al of niet met gaten, waarvan eenvoudig de oppervlakte is te berekenen volgens Geert. Voor een heel GBKN-blad ge beurt dat in tien minuten. Helaas kon ik het hem niet direct nadoen. Geïntegreerd (jfgiiDDgmiQ Bgo-iijiüfijjiine r -< Peter van Oorschot, sales-manager van KLM Aerocarto, vertelt hoe beide diensten elkaar versterken en wat ze el kaar kunnen bieden. Omdat de activi teiten elkaar aanvullen, is de nieuwe organisatie completer en is one stop shopping mogelijk. Voor KLM Aero carto betekent het: dichter bij huis in kopen, gemakkelijker en directer con tact met de markt. Vragen van de klant kunnen sneller en directer wor den beantwoord. Ondertussen blijven de specialismen gehandhaafd. We kunnen nu ook beter de ontwikkelin gen bijhouden. We zijn bijvoorbeeld bezig met soft-copy fotogrammetrie (fotogrammetrie met gescande beel den) die vooral in het buitenland veel wordt toegepast voor kleinschalig ge bruik. We groeien naar toepassing in GIS. De grote kartografiewerkkamer heeft echter voorlopig nog een echte fotogrammetrie-uitstraling, waarin zo- Organogram van wel de oudere analoge stereo-uitwerkingsinstrumenten als de Business Unit de nieuwere analytische van Kern en Leica in gebruik zijn. Geo-Informatie De nieuwere digitale bewerkingen, zoals de vervaardiging van Heidemij van orthofotokaarten gebeuren echter al samen met de Advies. Heidemij. Hierbij wordt uit stereomodellen eerst een DHM vervaardigd, waarna er uit gescande monofoto's aan vullende bedekking overheen wordt gedrapeerd. Je kunt op het scherm dan digitaliseren in het gescande beeld. Bij deze methode moeten minder foto's worden bewerkt, waardoor je dus goedkoper kunt aanbieden. Een andere nieuwe ont wikkeling is de vliegtuig-laseraltimetrie waarmee hoogtege- gevens kunnen worden verkregen. Allemaal rozegeur en maneschijn dus bij de overgang. Ook voor de positie van het personeel? De rechtsposities bij beide bedrijven waren nogal ver schillend. Bij KLM was het zeker niet slechter, maar ieder een moest kiezen: óf bij KLM blijven in een heel andere functie óf mee naar Heidemij. Het financiële verschil was meestal niet de hoofdreden. Vaak koos men uit nostal gische redenen voor KLM. Ook het moeten verhuizen was een obstakel. Het pleit voor de vijftien man die toch zijn meegegaan en het was een natuurlijke selectie om de bok ken van de schapen te scheiden of liever: de zwanen van de mollen. Geneugten van de certificering Heidemij is inmiddels ISO gecertificeerd. Een eye-opener voor de business-unit volgens Jos. Het komt voort uit de eis van de klant, soms is het een voorwaarde voor gunning. Het begint met de beschrijving van elk project tot in details. Een enorme administratie? Dat valt mee vindt Jos, we deden dat eigenlijk al, maar wat minder gestructureerd. Een projectdossier heeft nu een standaardinhoud met goe de instructies voor elk onderdeel, zoals voor tachymetrie, waterpassen en GPS. Ook het gebruik van standaardinwin- Echte ningsformulieren is voorgeschreven. Iedereen weet nu aan fotogrammetrie welk project hij werkt, wie de projectleider is en wanneer uitstraling. het klaar moet zijn, en elk onderdeel moet worden gepara- GEODESIA 1997-4 Kwaliteitscoördinator 181

(NGT) Geodesia | 1997 | | pagina 33