feerd als het gereed is. Het proces van certificering heeft op geleverd dat we met minder energie onze opdrachten beter kunnen volgen en begeleiden. Er is sprake van tijdwinst en vooral kwaliteitswinst. Elk werk dat de deur uitgaat, wordt goed gecontroleerd. Ook de interne organisatie is beter be stuurbaar. Een projectleider neemt zijn projectmap onder de arm en heeft alle gegevens overzichtelijk bij de hand. De certificering voor KLM Aerocarto loopt inmiddels ook; de intrede-audit is binnenkort. Gelukkig had ook KLM Aerocarto al een bruikbaar systeem, dat alleen moet worden aangepast. Ook in de ISO-certificering lopen beide partners binnenkort dus in de pas. En zo hoort dat bij partners. Nog meer blauw En hoe zat het nou precies met DHV? Er zijn onderzoeken gedaan en inventarisaties uitgevoerd. Alle bedrijfsonderdelen zijn vergeleken en er zijn ge sprekken gevoerd om elkaar en eikaars werk beter te leren kennen. De onderzoeken waren in volle gang toen het bericht op de werkvloer kwam. Stop maar, het gaat niet meer door. Hoe is het begonnen? Jos Löwick denkt daar het volgende over. In 1995 ging het financieel minder goed bij DHV. Er werd wel geld verdiend in de Nederlandse projecten, maar er was vooral in het buitenland slecht geboerd. Om door te gaan, had men een grote partner nodig, die wel over geldmidde len kon beschikken. Zo kwam men bij Heidemij terecht. Natuurlijk waren er grote verschillen, de cultuur was an ders en ook de structuur. Heidemij is beursgenoteerd en hiërarchisch ofwel top down georganiseerd. Bij DHV be rusten de aandelen vooral bij het eigen personeel. Al gauw werd duidelijk dat bij een fusie een meer hiërarchische structuur zou moeten worden doorgevoerd. Streek dat de DHV-ers misschien tegen de haren in? Als reden van het afbreken werd aan gevoerd dat de oorspronkelijk gezoch te voordelen (het complementair zijn van beide diensten en daardoor sterker op de markt staan) volkomen overeind zijn gebleven, maar dat de nadelen die voordelen zouden overtreffen. Zo is een risico dat bij het samengaan van beide bedrijven sommige opdracht gevers nog wel prijsopgaaf van een derde bedrijf wensen, want één en één is hier geen twee. Je haalt dan extra concurrentie op je nek. Wel is het een feit dat de financiële resultaten van DHV eind 1996 een stuk verbeterd waren en de behoefte tot een fusie daarmee aanmerkelijk was geredu ceerd. Er werd bij DHV nog eens goed naar alles gekeken en het resultaat was dat men Heidemij niet meer nodig Heel serieuze muziek. Nog meer blauw. had. Sans rancune zijn de partners weer uit elkaar gegaan. Samen 3 a 4 miljoen gulden armer, maar een erva ring rijker. Je zou dus kunnen zeggen dat Heidemij een kostbaar blauwtje heeft gelopen, maar dat kan gebeuren als je op vrijersvoeten bent. Dat alles deed niets af aan de feest vreugde op 30 januari 1997, waar de bruiloft op feestelijke wijze werd afge sloten onder begeleiding van een zeer serieus combo en nog wat liedjes van Margriet, waarvan enkele flarden van tekstregels blijven hangen als: „...sa men delen zij het nestgrenzen val len weg en infrarood legt alles bloot Wat daaruit nog voort mag komen, horen we misschien later nog weieens. The flirtations ofHeidemij The merger of Heidemij and KLM Aerocarto was reason to highlight the new „couple". The author visited the new organization in Arnhem and took part in the celebration of the 75 th anni versary of KLM Aerocarto. 182 '997-4 GEODES1A Summary

(NGT) Geodesia | 1997 | | pagina 34