A Haag) is de leerstoel opgericht. Deze aanpak geeft het belang aan van de sa menwerking tussen de faculteit en de beroepspraktijk. De leerstoel Grondbeleid zal zich rich ten op onderwijs en onderzoek over de sturende rol van de overheid bij de re alisatie van ruimtelijk beleid. Hierbij zullen de veranderende eisen die van uit de maatschappij aan het grondbe leid worden gesteld, een belangrijk aandachtspunt vormen. Daarbij zal nauw worden samengewerkt met de bestaande leerstoel Onroerend-goed- recht en de recent ingestelde leerstoel Geo-informatievoorziening aan de Fa culteit der Geodesie. Binnen de geo desie zijn op dit interdisciplinaire vak gebied van het grondbeleid de instru menten voor het veranderen van het gebruik van onroerend goed en van de beschikkingsmacht over onroerend goed de centrale invalshoek. Dit in re latie tot de te verrichten investeringen in grond. Inlichtingen: prof. mr. J. de Jong, tele foon (015) 278 51 03 ofir. H. W. de Wolff, telefoon (015) 278 36 68. In Geodesia 1997 no. 1 werd een be richt van de TU Delft overgenomen inzake de fusie van Geodesie met Ci viele Techniek en Mijnbouw. Intussen zijn de clusterplannen bijgesteld. „Ci viele techniek blijft alleen staan en clustert niet; Lucht- en Ruimtevaart gaat in een cluster met Technische Aardwetenschappen en Geodesie", al dus het blad „Delta" van 30 januari 1997. Geodesie en Aardwetenschap pen kunnen zich vestigen in het HLO- gebouw nabij Lucht- en Ruimtevaart. In plaats van te clusteren met Techni sche Aardwetenschappen en Lucht- en Ruimtevaart trekt de Faculteit der Geodesie liever in bij Civiele Tech niek. Hoewel de clusterbesprekingen gewoon doorgaan, hebben de decanen van Geodesie en Civiele Techniek on langs een verzoek daartoe naar het col lege gestuurd. De twee faculteiten zijn al geruime tijd in gesprek over een eventueel samen gaan, aangezien de zelfstandigheid van Geodesie al langer ter discussie staat. Maar de kleine faculteit vond het tot nog toe niet aantrekkelijk om als zesde vakgroep bij Civiele Techniek te wor den gevoegd. De decanen stellen nu voor om Geo desie als sub-faculteit bij Civiele Techniek te voegen, zoals dat ook in het buitenland gebruikelijk is. „Dat zou de internationale herkenbaarheid vergroten", aldus Geodesie-decaan Bogaerts. „Daarnaast zien we moge lijkheden voor synergie en voordelen bij het genereren van derde-geld stroomonderzoek". Voordat Geodesie op eigen benen stond, was de oplei ding ook al onderafdeling van Civiele Techniek, toen nog Weg- en Water bouwkunde geheten. Behalve de brief van de twee decanen ontving het college onlangs ook een pleidooi van dezelfde strekking van het Geodetisch Platform, een koepel van relevante instituten en bedrijven. „Die lobby is onafhankelijk van ons ontstaan, maar we voelen ons er zeker door gesteund", aldus Bogaerts. (Uit: TUD-bladDelta", 27februari 1997) Ruim driekwart van de energie- en waterleidingbedrijven, en een even groot deel van de waterschappen, werkt met een Geografisch Informatie Systeem (GIS). Ook vier van de tien gemeenten beschikt over GIS. Dit staat in het marktonderzoek „Geogra fische Informatiesystemen 1997" van het Bredase bureau Heliview, dat in januari 324 interviews heeft gehouden naar het gebruik van GIS. Over wat GIS precies is, laat Heliview zich niet uit. In grote lijnen gaat het echter om toepassingen van informatieverwer kende systemen voor registratie en be heer van grond, water, kabels en lei dingen, en onroerend goed. De meeste antwoorden duiden op het gebruik van CAD en van CAD-gebaseerde ap plicaties. Uit het onderzoek blijkt ver der dat Internet in verband met GIS- toepassingen nauwelijks wordt ge bruikt, vooral omdat de juiste infor matie ontbreekt. Ook blijkt dat het Nationaal Clearinghouse Geo-infor- matie vrijwel onbekend is. Wel stelt acht procent van de gemeenten GIS- informatie al beschikbaar via Intranet, een organisatie-eigen netwerk. Twee derde van de GIS-gebruikende ge meenten zal dit jaar het systeem uit breiden. De nutsbedrijven doen het rustiger aan: daar is eenderde van plan om dit jaar tot systeemuitbreiding over te gaan. Inlichtingen: Heliview, telefoon (076) 522 00 09. (Uit: Technisch Weekblad, 26februari 1997) Ir. Hans Garlich van de Faculteit der Geodesie is in Tirol geweest om op namen te maken voor het NCRV-pro- gramma Willem Wever. Garlich legt in de uitzending uit hoe je precies de hoogte van een berg kunt meten. Om de hoogte van de Oostenrijkse Gross- glockner te bepalen, maakt de TU'er onder meer gebruik van een barometer en een GPS-ontvanger. Willem Wever is een jeugdprogramma dat op locatie antwoord geeft op vragen van kinde ren. (Uit: TUD-blad Delta, 6februari 1997) klm ©©^©carto KLM Aerocarto, een dochteronderne ming van Heidentij Advies, heeft van de Meetkundige Dienst (MD) van de Rijkswaterstaat en het Kadaster op nieuw prekwalificatie gekregen voor het uitvoeren van grootschalige foto- 193 GEODES1A Geodesie clustert anders... Geodesie wil liever bij Civiele Techniek Driekwart nutsbedrijven heeft GIS 1997-4 Televisie ..M Prekwalificatie voor KLM Aerocarto een feit

(NGT) Geodesia | 1997 | | pagina 45