A grammetrische werkzaamheden voor de MD en het Kadaster. Door ingrijpende organisatie-verande ringen na de overname door Heidemij Advies bv en een verhuizing naar Arn hem was het opnieuw verkrijgen van een prekwalificatie noodzakelijk ge worden. De prekwalificatie is, con form procedure, verleend voor de pe riode van een jaar en zal na afloop hiervan worden geëvalueerd met de Kerngroep van de Prekwalificatiecom missies van de MD en het Kadaster. Directie en management van KLM Aerocarto zien in het positieve advies de bevestiging in de strategie om het kwaliteitsbeleid verder nauwkeurig en zorgvuldig te integreren in de opera tionele processen van de onderne ming. Dit jaar zal KLM Aerocarto ook door Lloyd's worden geaudit om aan sluiting te vinden bij de ISO-9001 certificatie van het moederbedrijf. Zeeland rust schip uit met nieuwe meetsystemen Voor het lokaliseren van oude scheepswrakken in de Westerschelde laat de Meetdienst Zeeland (onderdeel van de Directie Zeeland van de Rijks waterstaat) het meetschip Lodycke verbouwen. Met geavanceerde meet systemen kunnen de wrakken voor taan beter worden opgespoord. Dit jaar wil Rijkswaterstaat een start ma ken met de veelbesproken verdieping van de Westerschelde. Het opruimen van zo'n twintig schepen op of in de bodem is daar onderdeel van. „Het inmeten van wrakken in dit ge bied is niks nieuws", zegt Frans Mol van de directie Zeeland. „Maar nu moeten ook de schepen onder het maaiveld worden opgeruimd. Tot dusver hadden we daar geen last van en zochten we voornamelijk in de vaargeul naar wrakken op de bodem. Voor het lokaliseren van schepen on der het maaiveld hebben we de juiste technieken niet in huis". De Lodycke wordt onder andere toegerust met een bijzonder nauwkeurig GPS-systeem en een onderwaterplaatsbepalingssys- teem, die worden gekoppeld aan een navigatiecomputer. Voor het lokalise ren van schepen onder het maaiveld krijgt de Lodycke een magnetometer, een apparaat dat afwijkingen in de sterkte van het aardmagnetisch veld meet. „We hebben dit systeem de af gelopen maanden getest en het werkt prima. Behalve voor het lokaliseren van het wrak is het ook geschikt om de contouren van het schip te bepalen en in kaart te brengen". Ook onderzoekt de Meetdienst de mogelijkheden van akoestische came ra's op kleine onderwatervoertuigen, de zogenoemde Remote Operated Ve hicle's. Mol: „In de Westerschelde is het zicht onder water slecht. Gewone videocamera's zijn daarom niet altijd voldoende. Met akoestische camera's maak je een soort röntgenfoto's. Je kunt in principe door het slib heen kijken". De Lodycke gaat volgende maand voor de verbouwing zes weken de werf op. Daarna zal het schip zes jaar worden ingezet voor het inmeten van wrakken en obstakels in de Wes terschelde en het begeleiden van de berging. Ook na de „verdiepingsope ratie" blijft het vaartuig dienst doen bij het schoonhouden van de rivier. (Uit: V&W-blad„Profiel", 20 februari 1997) Wie de eerste lentedagen gebruikte voor een wandeling langs het strand van Egmond aan Zee, heeft kennis kunnen maken met de WESP (Water en Strand Profiler), het nieuwste meetvoertuig van de directie Noord- Holland en het Rijksinstituut voor Kust en Zee (RIKZ) van de Rijkswa terstaat. Het is een reusachtige drie poot op wielen, die vanaf het strand de zee in kan worden gestuurd om in de diepere wateren voor de kust zandver- plaatsingen te meten. „Met het oog op de kustlij nzorg en de zandsuppleties is in het verleden al veel onderzoek verricht naar zand- transporten", aldus Fred Keuper, hoofd van de Meetdienst van de direc tie Noord-Holland. „Vanaf het strand konden wij altijd tot zo'n twee meter onder NAP metingen uitvoeren. Om dat suppleties in de vooroever veel goedkoper zijn, hebben we echter ook grote behoefte aan gegevens tot min acht meter. Zulke metingen konden we alleen op een boot doen als de zee doodkalm was. Maar juist bij extreme weersomstandigheden en snelle stro mingen zijn de zandtransporten het grootst. Het is van belang om zo kort mogelijk voor en zo snel mogelijk na een storm te kijken hoe het zand in de brandingszone zich heeft verplaatst". Op zoek naar alternatieven werd in Amerika de WESP ontdekt. Die kan ook onder zware weersomstandighe den in het water worden geplaatst. De driepoot, met een afstand tussen de poten van tien meter, werd afgelopen jaar in Nederland gebouwd. Bovenop, eveneens op zo'n tien meter hoogte, is een platform met een bedienings- en besturingscabine. In december is de apparatuur op het droge getest. Inmiddels is er ook enige rij-ervaring mee opgedaan. Keuper: „Je moet er wel een beetje gevoel voor krijgenTwee weken geleden is de WESP voor het eerst zes meter diep het water ingestuurd. De apparatuur registreert in de eerste plaats de ver plaatsingen van zandbanken, naar de kust toe en van de kust af, en waar zandbanken ontstaan. Er zitten aparte meters op de WESP om de stroom- snelheden van het water en diepte profielen te meten. (Uit: V&W-blad „Profiel", 13 maart 1997) Sinds 15 januari 1997 is het Neder lands Normalisatie-Instituut (NNI) te vinden op het World Wide Web. <http://www.nni.nl> is een site die is opgezet om te voldoen aan de infor matiebehoefte van verschillende soor ten gebruikers. De website is bijzonder uitgebreid. Internetgebruikers die het NNI niet kennen, zijn binnen enkele minuten op de hoogte van wat het NNI is en waarvoor ze er terechtkun nen. Het principe van normontwikke ling wordt kort uiteengezet en alle sec toren presenteren zich met de onder werpen van hun normcommissies. In de site zijn voorzieningen opgeno men om leden van normcommissies de mogelijkheid te bieden via een wachtwoord commissiedocumenten in te zien en eventueel binnen te halen. Dit zal geleidelijk voor steeds meer commissies mogelijk worden. Klanten 194 1997-4 GEODESIA Wrakken zoeken met een magnetometer Reuzendriepoot meet in de diepere kustwateren Nederlands Normalisatie- Instituut opent website

(NGT) Geodesia | 1997 | | pagina 46