Van de redactie Objectgerichte GBKN als religieus dispuut Er is iets wonderlijks aan de hand met de discussie over de objectgerichte technologie. Al jarenlang wordt er van alles over gepubliceerd. Op congressen wordt het thema vaak genoeg behandeld. Schrijvers en sprekers leggen het ons elke keer weer uit en roepen een sfeer op dat het eigenlijk vanzelfsprekend is dat we objectgericht gaan werken. Maar dat gebeurt in de praktijk nog nauwelijks. De doorgroei van de GBKN's naar een objectgerichte vorm blijft ergens steken. Wanneer je hierover wat rondvraagt, blijken er sterke opi nies te bestaan. Voorstanders zijn zeer enthousiast, zien onbegrensde mogelijkheden en geen of nauwelijks meer kosten. Sceptici en tegenstanders zien dat heel anders: ze verwachten hoge kosten, weinig zinvolle toepassingen, gro te consequenties voor de huidige werkwijzen, en dergelijke. Terwijl een aantal gemeenten al objectgericht werkt, is het landelijke GBKN-samenwerkingsverband (nutsbedrijven, waterschappen, Kadaster én de gemeenten) met een lang durig onderzoek bezig naar de diverse aspecten van een objectgerichte GBKN. Het begint een soort welles-nietes discussie te worden, met welhaast religieuze trekjes: je ge looft erin of je gelooft er niet in. (Met de modale GBKN- gebruikers die niet meer weten wat ze moeten geloven.) Het is erg vreemd dat we met z'n allen deze aangelegenheid niet goed kunnen „oplossen". De technische principes kunnen niet het probleem zijn, want die zijn al genoegzaam bekend. De vraag is eerder: wat kan een gebruiker van een gewone GBKN (gemeente, nutsbedrijf, waterschap) er nu concreet mee? Nu is het verzinnen van toepassingen op zich niet zo ingewikkeld: maar het beantwoorden van de vraag wat voor reële meerwaarde bepaalde toepassingen voor gebruikers hebben, is dat wèl. Leveranciers tonen ons met graagte en trots de prachtig vlak-gekleurde topogra fische kaarten; hoewel er nog steeds mensen zijn die dat als „objectgericht" zien, gaat het daar natuurlijk niet over. En daar zit hem de crux. Grote deelnemers in GBKN-land als de nutsbedrijven en de waterschappen, maar mijns insziens ook het Kadaster, hebben weinig aan volledig-objectge- richte basis-topografie. Alleen voor gemeenten is het een interessante zaak en zijn er duidelijke toepassingen aan te wijzen. De objectgerichte GBKN is gewoon niet dé enige oplossing voor GBKN-gebruikend Nederland en we moeten ons ook niet gek laten maken door technische mogelijkheden. Het is veel zinvoller om hard verder te werken aan het structu reren van de GBKN-bestanden (waarmee gebruikers des gewenst zelf verder tot objectvorming kunnen overgaan). Ook de landelijke uniformering van de GBKN-inhoud moet worden gerealiseerd. Hier ligt een schone taak voor de regionale GBKN-samenwerkingsverbanden. Als we dat allemaal voor elkaar hebben, dan zal voor veel gebruikers de „B" in GBKN voor de komende jaren genoeg zijn inge vuld. Ad van der Meer 154 1997-4 GEODESIA Redactie-adres Postbus 10390 - 7301 Gj Apeldoorn telefoon (055) 355 82 87 fax (055) 522 53 62 Redactie Geodesia ir. J. Polman, hoofdredacteur, Apeldoorn A. M. den Boer, Nieuwerkerk a.d. IJssei dr. ir. M. J. P. M. Lemmens, Delft ing. J. Löwik, Arnhem ing. A. J. van der Meer, Amsterdam G. M. van Osch, plv. hoofdredacteur, Apeldoorn M. J. Scheele, Middelburg ing. M. P. J. van de Ven, Wijchen Abonnementenadministratie/inlichtingen mevr. C. Scherpenzeel-v.d. Lei Venkelstraat 119 7322 kw Apeldoorn tel. (055) 367 07 71 (ma., wo. en do. 9-12 uur) fax (055) 366 96 49 (adreswijzigingen s. v.p. schriftelijk) 1997. Het overnemen evenals het vermenigvuldigen uit dit tijdschrift is slechts toegestaan na schriftelijke toestemming van redactie en auteur. Inzenden kopij Indienen en publiceren van artikelen in overleg met de redactie. Berichten en mededelingen dienen, bij voorkeur in wp, uiterlijk de eerste van de maand in het bezit van de hoofdredacteur te zijn, om nog in het nummer van de volgende maand te kunnen worden opgenomen. Abonnementsprijzen per jaar Voor leden van de aangesloten verenigingen gratis; persoonlijke abonnees binnenland 74,-; bedrijfs- abonnees binnenland 123,-; persoonlijke abonnees Europa 113,-; bedrijfsabonnees Europa 159,-; persoonlijke abonnees luchtpost 158,-; bedrijfsabonnees luchtpost 200,-. Losse nummers 20,-, inclusief verzendkosten, te bestellen bij mevr. C. Scherpenzeel-v.d. Lei. Opzegging vóór 1 december van het voorgaande jaar. Deelnemende verenigingen Bond voor Kadasterpersoneel (bvk) Vereniging van Landmeetkundigen (wi) Nederlandse Vereniging voor Geodesie (nvg) Vereniging Meetkundige Dienst Rijkswaterstaat (vmdr) Advertentie-exploitatie Westerum Publiciteit Buitenweg 9 - 5683 pm Best telefoon (0499) 39 86 89 - fax 37 44 97 e-mail: westbest@worldaccess.nl Advertentietarieven op aanvraag. De plaatsing van een advertentie of opnemen van een bijsluiter in een bepaald nummer kan alleen worden gega randeerd, indien de reservering daarvoor uiterlijk de 25e van de voorafgaande maand in ons bezit is. Secretaris Stichting Geodesia ing. D. van Dijk Hertespoor 27 - 3772 se Barneveld tel. (0342) 49 53 56/fax (0342) 42 04 01 privé (0342) 49 17 76 Penningmeester Stichting Geodesia P. W. Westdorp Postbus 414 - 5680 ak Best tel. (040) 265 76 57/fax (040) 243 75 38 privé (0499) 31 03 90 Giro 223150; abn^mro 545716195, beide t.n.v. Stichting Geodesia. Geodesia is een uitgave van de Stichting Geodesia.

(NGT) Geodesia | 1997 | | pagina 6