Praktijkresultaten bij heroriëntatie bedrijfsproces (2) Klant en leverancier worden er beter van! Beschikbare „enablers" GEODES1A'997-5 information technology, process design, applications informatietechnologie, procesontwerp, praktijk KEYWORDS TREFWOORDEN Het herontwerpen van bedrijfsprocessen (BPR) vormt een belangrijk hulpmiddel in het verbeteren van de ldant/leverancier-relatie. BPR is echter nog een betrek kelijk nieuw fenomeen. Na een grondig literatuuronder zoek [1] wordt in dit artikel een praktijkcase toegelicht. Er wordt ingegaan op de verschillende onderdelen van het bedrijfsproces, het herontwerp, de verbeteringen voor de klant en de leerelementen. Om de mogelijkheden van BPR in de praktijk te testen, is een bedrijfsproces geselecteerd bij de Provincie Gelder land. De praktijkomgeving laat zich als volgt omschrijven: de onderafde ling Handhaving (HV) van de afde ling Industriële Bedrijvigheid en Mi lieuzorg (IBM) heeft als taak controle uit te voeren op verstrekte vergunnin gen van vuilstorten in de provincie (fig. 1). Gecontroleerd moet worden welk afval er op de stort voorkomt en of er binnen de grenzen van de ver gunning wordt gestort. De afdeling GEO krijgt elk jaar de opdracht van HV om de restcapaciteit van alle stort plaatsen te bepalen en te toetsen of de vergunning niet wordt overschre den. De keuze voor deze omgeving is geba seerd op de volgende uitgangspunten: het huidige product voldoet slechts ten dele; het proces is redelijk eenvoudig en goed te overzien (weinig risico en de effecten zijn goed meetbaar); organisatorische aspecten zijn direct beïnvloedbaar; een win/win-situatie voor beide af delingen is naar verwachting haal baar. ing. C. Lankveld en big. E. Offerein, respectievelijk werkzaam bij Heidemij Advies te Arnhem en bij Geo Meetdienst te Bunschoten. De onderzoekopdracht is opgesplitst in een aantal deel activiteiten. In eerste instantie is een grondige analyse uit gevoerd van het huidige proces, de producten en de bestu ring van het proces. De tussenresultaten zijn geëvalueerd door kansen en bedreigingen in kaart te brengen en er is een keuze gemaakt van de in te zetten „IT-tools". Uiter aard is veel tijd en aandacht besteed aan de bouw van een werkend prototype waarmee de haalbaarheid van de gestel de doelen kon worden aangetoond. Een probleem dat door HV werd ge constateerd, was dat het proces niet controleerbaar was. Met andere woor den: toetsingsresultaten lieten te lang op zich wachten en voldeden slechts in beperkte mate aan de gestelde eisen. Doel van de opdracht was de duur van het huidige verwerkingsproces te redu ceren van vijf dagen tot één dag en om betere resultaten aan HV te leveren. Dit is te realiseren door: het proces vanuit het oogpunt van de eisen/wensen van HV te defini ëren; de tijdsduur en doorlooptijd van een aantal procesonderdelen te verkorten; waar mogelijk enkele procesonderdelen te elimineren. De middelen die kunnen worden gebruikt om een proces te herontwerpen, worden „enablers" genoemd. De belang rijkste zijn: informatietechnologie (IT), informatie, organi satiefactoren en personele factoren [1]. Er zijn in de prak tijk één of meerdere factoren die het herontwerp vereen voudigen of ons zelfs in staat stellen veranderingen door te voeren. Het gaat dus om het vinden van de juiste factor of combinatie ervan. Opvallend was overigens dat er onvol doende geschikte (besturings)informatie was over het be drijfsproces (kentallen c.q. meetgegevens). Verandering door bijsturen op basis van kentallen was dus niet haalbaar. 213

(NGT) Geodesia | 1997 | | pagina 15