de kennis van medewerkers is be perkt tot het uitvoeren van hande lingen. De belangen en wensen van de klant (HV) zijn niet bekend. Er is slechts beperkte interactie met de klant. De aanwezige enablers kunnen, be halve dat ze een middel zijn om een proces te herontwerpen, ook meteen een beperking vormen. De aanwezige applicaties zullen bijvoorbeeld altijd een bepaald invoerformaat nodig heb ben. Hiermee moet in het nieuwe pro ces weer rekening worden gehouden. Het is niet altijd mogelijk om de aan wezige enablers binnen een bestaande organisatie te negeren en met een schone lei te beginnen. Omdat er plannen waren om de afdelingsappli- catie InfoCam af te stoten en omdat Arclnfo als provinciale GIS-standaard is gedefinieerd, lag het voor de hand om bij het herontwerp Arclnfo als basis te kiezen. Hierdoor gaan kennis van en ervaring met deze technologie niet verloren. De huidige GIS-syste- men/applicaties hebben ook enkele nadelen. De afstemming PC-Unix is (nog) niet ideaal en het uitwisselen (conversie) van gegevens tussen de ver schillende systemen wil nog weieens problemen geven. BPR kan alleen worden uitgevoerd als zorgvuldig ge bruik wordt gemaakt van een goed gekozen combinatie van de verschil lende enablers. De uiteindelijke oplos sing richt zich op het verbeteren van cie informatievoorziening, waarbij de inzet van IT-tools als basis geldt. Eventuele knelpunten dienen te wor den geëlimineerd. Van organisatie- en personele enablers is weinig gebruik gemaakt. In de volgende hoofdstukken wordt een beschrijving gegeven van het oude en het nieuw ontworpen proces. Ook zal aandacht worden besteed aan door gevoerde verbeteringen en de behaalde resultaten. Beschrijving oud proces GEO heeft onder andere als taak om een terreinopname van vuilstortplaat sen uit te voeren en aan de hand hier van de restcapaciteit van de vuilstort te berekenen (fig. 2). Tevens wordt be rekend het bijgestorte volume (ten 214 Verder bleek men bij dit proces niet in teams te werken: elke procesdeelnemer had zijn eigen werkzaamheden c.q. specialismen; vervanging was onvoldoende geregeld of mogelijk; de procesgedachte (lees klantoriëntatie), een wezenlijk onderdeel van BPR, ontbrak bij de procesdeelnemers. Deze laatste organisatorische en personele factoren vormen waarschijnlijk niets nieuws. Velen herkennen deze situatie. We moeten dus op zoek naar andere kansrijke enablers. Hieronder volgt een lijst met enablers die een rol spelen bij het herontwerpen van dit proces. informatietechnologie: de computer-infrastructuur is modern, divers en uitge breid (Unix, Vax/VMS en pc); goede datacommunicatie (netwerk) voorzieningen; er wordt gebruik gemaakt van verschillende applicaties (Arclnfo, ArcView, InfoCam en Tachy); het zijn deels client-server gebaseerde applicaties en syste men; informatie: de aangeleverde meetgegevens worden efficiënt verwerkt; diverse producten kunnen worden geleverd: 2D/3D-be- standen, volumeberekeningen, images, profiel-, hoogte lijnen- en hoogtecijferplots. De producten die worden geleverd aan HV, zijn nog volledig analoog; Fig. 1. Overzicht van de organisatie. organisatie: de bereidheid om te veranderen en mee te werken is aan wezig bij de procesdeelnemers; de organisatie van het proces was strikt hiërarchisch personeel: de onderlinge relatie tussen medewerkers is goed en er is een aangename werksfeer; de medewerkers hebben gemiddeld een mbo-niveau (deels landmeetkundig); GEODESIA 1997-5 HAND HAVING LEGENDA afdeling I I onderafdeling j stafbureau O 9'OOP In deze opdracht is het uitwerken van gewenste stuur- informatie, kentallen en planning niet meegenomen (denk aan „workflow management"- achtige tools en integrale proces planning).

(NGT) Geodesia | 1997 | | pagina 16