Geodeten in het vastgoed De Wijk Ontwikkelings Maatschappij: een nieuw instrument ter voorkoming van verpaupering urban planning, municipalities, application stadsinrichting, gemeenten, praktijk Verpaupering van steden is een wereldwijd probleem. De oorzaken zijn velerlei. Veel overheden zien het als hun taak deze verpaupering tegen te gaan en waar mogelijk te voorkomen. Ook in ons eigen land treden verpauperingsprocessen op; misschien niet zo sterk als in Amerika of Engeland, maar tochDe gemeente Rotterdam heeft in de afgelopen jaren ervaring opge daan ter voorkoming van (verdere) verpaupering van verschillende deelgemeenten middels een op het eerste gezicht onconventionele werkwijze: de oprichting van een Wijk Ontwikkelings Maatschappij (WOM). Dit artikel biedt een eerste overzicht van dit nieuwe instrument dat mogelijk ook in andere landen inzetbaar is binnen het raamwerk van „Urban Regeneration" (zie kader). Door de veranderende bevolkingssa menstelling, de achteruitgang van de economie en een veranderend koop gedrag van de consument ontstonden midden tachtiger jaren gebieden in Rotterdam waar het economisch leven een zware klap kreeg. Winkelpanden kwamen leeg, en wat erger was, bleven voor langere tijd leeg staan. Gevolg hiervan was dat er zich veelal hincties in vestigden, die het functioneren van de overige winkels niet bepaald onder steunden. Hierdoor kwamen winkel gebieden in een sterk neergaande spi raal, waaruit zij zelfstandig niet meer in staat waren omhoog te komen. De gemeente Rotterdam zag in dat het met de gebruikelijke stadsvernieu wingsinstrumenten niet mogelijk is dit verloederingsproces te stoppen en zocht daarom naar een krachtiger minder conventionele aanpak: men besloot tot het oprichten van een Wijk Ontwikkelings Maatschappij (WOM). ir. P. A. G. Lobmann, Seinpost Adviesbureau bv. Wijk Ontwikkelings Maatschappij De Wijk Ontwikkelings Maatschappij (WOM) werd in 1989 gezamenlijk met enkele private adviesbureaus opge zet. Doel van de WOM was het versterken en bevorderen van de sociaal-economische ontwikkeling in wijken en buurten van Rotterdam. Belangrijk bij de start was het ge geven dat de WOM onafhankelijk van de gemeente Rotter dam zou dienen te functioneren. In 1992 is na evaluatie be- Tijdens de in mei 1993 gehouden workshop van FIG- commissie 8 (Spatial Planning and Development) in Kopenhagen is de eerste aanzet gegeven voor de werk groep „Urban Regeneration", bestaande uit Engeland, Duitsland, Slowakije, Noorwegen, met Nederland als voorzitter. De werkgroep is officieel ingesteld tijdens het FIG-congres te Melbourne, Australia (1994). In het werkplan is opgenomen dat de werkgroep haar werk ge durende de komende twaalf jaar zal uitvoeren. Tijdens een workshop in Nederland in oktober 1997 zal de werkgroep haar eerste interne verslag doen en tijdens de FIG-meeting in Brighton (Engeland 1998) zal zij haar eerste ervaringen presenteren. Commissie 8 wil door de arbeid van deze werkgroep de medeverantwoordelijk heid onderstrepen, die geodeten hebben om probleem gebieden in (grote) steden te voorkomen en daar waar mogelijk oplossingen aan te reiken om verpauperde ge bieden actief te verbeteren. De leden van de werkgroep zullen in de komende jaren meerdere verbeteringsprocessen in hun eigen land vol gen om na te gaan in hoeverre leereffecten toepasbaar zijn op probleemgebieden elders in de wereld. De pro jecten verschillen sterk van karakter. Duitsland heeft het Emscher-project voorgedragen en Engeland enkele verbeteringsprocessen in de stad Birmingham. Vanuit Nederland wordt het verbeteringsproces Spijkerkwartier in Arnhem gevolgd, alsmede de aanpak van meerdere gebieden in Rotterdam. 221 GEODESIA 1997-5 KEYWORDS TREFWOORDEN 1) Dit artikel is een bijgewerkte versie van de lezing door de auteur gehouden tijdens de P.C.- meeting FIG te Buenos Aires april 1996. FIG-werkgroep „Urban Regeneration"

(NGT) Geodesia | 1997 | | pagina 23