Resultaten De aanlooptijd tot de oprichting van de WOM-Vastgoed bv heeft ruim een jaar gevergd. In de ,,in-oprichtings- status" heeft de bv zich wel actie! op de onroerend-goed- markt bewogen. Niet om panden te kopen, maar om be- drijfs- en/of winkelpanden te huren. Nu de bv volledig functioneert, is zij ook begonnen met de aankoop van panden. Enkele opmerkelijke resultaten zijn daarbij te mel den. Een voorbeeld is de Witte de Withstraat te Rotter dam. Deze straat ligt ten zuiden van het kernwinkelappa- raat van Rotterdam en vormt de verbinding tussen het museumkwartier en Waterstad. Begin 1991 is de auteur als projectleider begonnen met het verbeteringsproces voor de straat, die toen nog bekend stond als de prostitutie-, gok- en drugsstraat van Rotterdam. Opzet was deze straat om te vormen tot de Culturele As van Rotterdam. Hiervoor be stonden genoeg mogelijkheden gezien de ligging van de straat alsmede de aanwezigheid van diverse musea (zoals Boymans-Van Beuningen), galeries en theaters. Uitbrei ding werd gezocht met winkels en goede horeca. Met name dat laatste was een probleem: drugshandelaren dreven er hun horeca-tenten en de normale consument kon overdag geen kop koffie met een appelpunt in de straat vinden. Makkelijker vindbaar destijds was een pond cocaïne. Inmiddels begint de straat een zekere faam te krijgen in Rotterdam. Door de aanjaageffecten van de stichting, het strak uitvoeren van beheer, alsmede de verschillende ge meentelijke investeringen zijn meerdere kunstgaleries en leuke winkels in de straat gevestigd en is de ,,bagger-hore- ca" bijna verdwenen. De WOM-Vastgoed bv heeft in de straat inmiddels tien panden gehuurd: de oorspronkelijke functie is daarbij gewijzigd van - meestal - overlastgevende horeca tot winkelfuncties die een meerwaarde aan de straat geven. Gezien de specifieke huurwetgeving van Nederland heeft de WOM-Vastgoed bv als huurder tot in lengte van dagen invloed op datgene wat er in het pand gebeurt. Bij mutaties bepaalt de WOM welke nieuwe ondernemer zich in het winkelpand mag vestigen, waardoor op een zeer directe wijze grip op het vastgoed kan worden gehouden. Door het bezitten van de huurrechten kan de WOM-Vast goed bv duidelijk sturen bij de uitvoering van haar projec ten. Zij maakt hiervan gebruik door onder meer huurders daar waar nodig - aan te spreken op hun gedrag. Ook zijn kort geleden drie panden aangekocht, waarvan twee met een horecabestemming. Daar beide panden een niet-horeca bestemming hadden, kon door de aankoop de bestemming ook worden veranderd, waardoor in de toekomst horeca kan worden geweerd. Het derde pand is een prostitutie- pand, waarvan is overeengekomen dat het leeg dient te worden opgeleverd. Van de zeer negatieve horeca-zaken bij de aanvang van het project zijn nu nog twee zaken over. Ook de leegstand is beduidend teruggedrongen. In 1992 stonden tien panden leeg, nu slechts twee. Door de terugdringing van de over lastgevende horeca en de invulling van de leegstaande pan den heeft de straat in de afgelopen vijf jaar een veel betere uitstraling gekregen en is een beter vestigingsklimaat ont- 224 staan. Ondernemers willen zich nu weer vestigen in de Witte de With straat. Tenslotte De stichting WOM tezamen met de WOM-Vastgoed bv is een werkzaam instrument gebleken, vooral waar nor maal overheids-ingrijpen niet meer zinvol of succesvol lijkt. Door bun onconventionele werkwijze lukt het beide organisaties om neerwaartse spi ralen te doorbreken en deze in een po sitieve ontwikkeling om te zetten. Het is een projectorganisatie die vanuit haar stichtingsrol krachtig kan inspe len op probleemgebieden, eigen finan ciële middelen verkrijgt en deze ver volgens inzet daar waar anderen hun taak laten liggen. Daarnaast kan de stichting beschikken over een vast goedorganisatie die onroerend goed kan aankopen en huren. Het Rotterdamse initiatief begint na volging te krijgen in andere steden. In Eleerlen wordt gewerkt aan het opzet ten van een wijk- of buurtgerichte ont wikkelingsmaatschappij, de OMAN. In Den Haag is men al geruime tijd bezig met het opzetten van een ont wikkelingsmaatschappij, evenwel sterk gestuurd vanuit de ambtelijke organi satie. Inbreng van private partijen is daarbij vooralsnog gering. Wellicht de reden dat men hier nu al meer dan twee jaar enkel praat en praat, en men in Rotterdam doet en doet. WOM: a new iveapon against deteriozation Deteriozation of cities is a global pro blem. Rotterdam has established a new weapon by renting and buying in the problem areas real estate by a private firm. This firm is owned for 50 by the municipality of Rotterdam. Banks, developers and the like are the other owners. This mixture of private and public interests proves to be a flexible and powerful instrument in urban re generation. 1997-5 GEODESIA Summary

(NGT) Geodesia | 1997 | | pagina 26