Elementaire geodesie aan het ROC Oost-Nederland Minstens vierentwintig blije gezichten waren te tellen bij de afsluiting van de cursus elementaire geodesie op vrijdag 7 maart 1997. Alle cursisten waren ge slaagd, de meesten voor het volledige diploma, enkelen kregen alleen een certificaat omdat ze slechts enkele spe cifieke vakken hadden gedaan. De an dere blije gezichten behoorden bij de opleiders, die er zo hun best voor had den gedaan, en bij de aanhang (part ners en echtgenotes) die blij waren dat er weer wat vrije tijd beschikbaar komt. Theo Scheele, redacteur. Aan de cursus werd deelgenomen door medewerkers van: DHG van Heugten Geodesie; Waterschap Regge en Dinkel; Provincie Overijssel; Gasunie; gemeenten Almelo, Hengelo, Ootmarsum, Haaks bergen, Rheden en Gendringen; in de beginfase een aantal kadastermedewerkers Het ROC Oost-Nederland, een oplei dingsinstituut voor mbo-niveau, waar van het voormalige Twents MBO-col- lege (of Hofstede-MTS) deel uit maakt, is tegenwoordig een Regionaal Opleidingen Centrum waaraan ruim 22 000 studenten hun opleiding krij gen van ruim 1300 leraren en mede- Bewijs van scholing. werkers. Naast de reguliere mbo-opleiding geodesie vinden er nu en dan ook andere opleidingen plaats. De opleiding elementaire geodesie is op verzoek van het bedrijfsleven opgestart met het doel een aantal medewerkers van die bedrijven op te leiden tot mbo-niveau. Unit-directeur Ype de Jong van het ROC gaf een lekenuit- leg over de cursus. Dat elementaire is misleidend, vond hij. De vakken die moesten worden geleerd, waren interessant maar beslist niet eenvoudig. Het ging over tachymeters, waterpassingen, veldgeheugens, kringnetten, AutoCAD, DTM, D-base en spreadsheets. En niet te vergeten het GPS, wat hem een bijzonder interessante wereld leek om in te werken. Directeur De Jong was er nog maar pas achter gekomen waarom landmeten tegenwoordig geodesie moet heten. Ze vroegen hem of hij weieens een landmeter op zee had gezien en toen werd het hem duidelijk. Voor de cur sisten had De Jong veel lof, u hebt twee jaar lang onder moeilijke omstandigheden moeten werken, twee avonden per week van huis en dan ook nog het nodige huiswerk, en de andere dag weer fris op het werk. Maar het is de moeite waard, u bent nu gediplomeerd geodeet; met de cursus ele mentaire geodesie bent u nu grondig geschoold. De landmeter komt niet meer op kantoor Jannes Lahuis, lid van de Raad van Bestuur van het Kadaster, zette daar echter een domper op. Denk maar niet dat je er nu bent, sprak hij; er verandert vandaag de dag zo ontzettend veel en zo enorm snel, dat je je niet kunt per mitteren stil te blijven zitten. Wil je morgen en over morgen nog mee kunnen, dan zul je zelf moeten zorgen bij te blijven. Dat geldt ook voor de geroutineerde en ervaren mensen die momenteel bij het Kadaster werken. Tussen nu en vijf jaar (hij noemde het plan IT 2000) verandert er enorm veel in de bedrijfsprocessen en dus ook in de func ties. U zult ze straks niet meer herkennen. Dat stelt zware eisen aan de medewerkers. Als voorbeeld noemde hij de kadaster-landmeter. Over enkele jaren ligt zijn werk volle dig buiten. Hij ontvangt de meetopdrachten op zijn pc, hij kan zelf via datacommunicatie de nodige gegevens op roepen, evenals de kaart en de administratie. De meting te velde wordt ook via zijn eigen computer direct in de be standen verwerkt. Hij komt niet meer op kantoor! Als mogelijkheid voor de cursisten om bij te blijven, kon Lahuis de HTW aanbevelen (waarvan hij aannam dat de cursisten wisten wat dat was). Vanavond voor de halve prijs. Leraar Jan Jongerius stelde Lahuis gerust, de cursisten weten wat de HTW is, maar of dat nou een aanbeveling is om hem te kopen, waagde hij te betwijfelen. Directeur Lahuis gaf nog een interessante visie op de taak en de situatie bij het afgeslankte Kadaster. Begonnen met 3700 mensen, afgeslankt met 40%, zal deze Dienst nog eens een aderlating van een 700 mensen moeten ondergaan en dan 229 GEO DES IA •997-5

(NGT) Geodesia | 1997 | | pagina 31