A moet toch aan de doelstelling „het dienen van de rechts zekerheid tegen zo laag mogelijke kosten" worden voldaan. Dat „dienen" betekent: voldoen aan de wens van de klant, die vraagt om op korte termijn over een volledig digitaal kadaster te kunnen beschikken. Gelukkig is onlangs uit een onderzoek gebleken dat de klant zeer tevreden is over het Kadaster, dus men is blijkbaar op de goede weg. Lahuis prees vooral de medewerkers van zijn dienst, die hieraan hebben meegewerkt, maar waarop de komende jaren nog zware wissels zullen worden getrokken. Ook zij zullen voortdurend moeten worden geschoold om hun taak te kunnen waarmaken. De mbo-opleidingen wenste hij ove rigens veel succes en hij hoopte dat het een uitdaging voor de scholen mag zijn een dusdanig programma te vervaar digen, dat velen de keuze op de geodesie-studie zullen laten vallen. Maar dan moeten er natuurlijk wel bedrijven zijn, die jongens en meisjes willen aannemen en dat zit er bij het Kadaster, gezien de toelichting van Lahuis, voorlopig nog niet in. Jan met Impulsen uit het bedrijfsleven dePet- Grootste leverancier van cursisten was het bedrijf DHG van Heugten Geodesie. Directeur Peter Veldkamp, tevens hoofdstimulator van de cursus, relateerde zijn spreektijd aan die van Lahuis, in verhouding tot beider personeelsbe standen. Hij memoreerde dat een groot deel van de lessen bij DHG is gegeven, omdat dit bedrijf beter bereikbaar was dan het mbo-college (men was dus ook klantvriendelijk). Ook in het bedrijfsleven is de tendens merkbaar dat, dank zij de automatisering, met minder mensen veel meer ge daan kan worden. Op een avond als deze zou dat somber klinken, maar volgens Veldkamp komen er nieuwe mark ten. De markt vraagt steeds meer: gegevens die betrouw baar zijn, die nauwkeurig zijn en vooral ook homogeen, en misschien nog wel het belangrijkste: de gegevens moeten actueel zijn. Daarom heeft Peter een erg groot vertrouwen in het belang van dit vakgebied, dat al eeuwenlang een hoge maatschappelijke relevantie heeft gehad; vroeger onder de naam van landmeter, tegenwoordig als geodeet. Geodeet of landmeter? Jullie zullen leverancier gaan worden of beheer der van ruimtelijke informatie voor de bovengrondse en ondergrondse infrastructuur. Bovengronds kunnen we het waarnemen, maar er zit ook enorm veel ondergronds. Als je Feestelijke afsluiting. een meter zou afgraven, word je hele maal stil wat je dan ziet aan leidingen en kabels. Dat wordt alleen nog maar meer. Daarin ligt jullie toekomstig werk en bij de voorgenomen investe ring in de infrastructuur van 26 mil jard gulden moet dat een hele berg werk zijn. Jan met de pet Leraar Jan Jongerius ontpopte zich als volleerd cabaretier en wist met de Twentse pet op het hoofd, in een fraaie bloemlezing een beeld te schep pen van de afgesloten cursus. Over de medewerkers die met verschillende petten op de stof onder één pet wisten te vangen. Mislukte inschrijving, wat huilen werd met de pet op, cursisten die de stof soms boven de pet ging en moesten afhaken of deserteerden. Kei hard is er gewerkt en er werd nergens met de pet naar gegooid, zei Jan, zodat hij aan het slot zijn petje afkon nemen voor de prestaties van de cursisten. En dat was het sein voor alle cursisten om één voor één de begeerde papieren in ontvangst te komen nemen (samen met een flesje wijn). Nog heel lang bleven cursisten, aan hang, leraren en genodigden, onder de welluidende klanken van een leuk mannencombo, bij elkaar om het feest te vieren. De cursisten met gemengde gevoelens (zijn we nu wel of niet klaar met leren), de leraren met een zucht van verlichting: terug naar het norma le werk, en de werkgevers met een vol daan gevoel dat de geïnvesteerde les gelden nu hun revenuen konden gaan opleveren. De directie van de school kijkt alweer uit naar een volgende im puls, maar hoopt daarnaast ook op een overlevingskans voor de reguliere op leiding voor de opleiding geodesie. 230 '997-5 GEODESIA

(NGT) Geodesia | 1997 | | pagina 32