Nieuwe Kaart van Nederland Nederland is nog lang niet vol Je moet het maar durven zeggen dat Nederland niet vol is, als de conflicten over stadsuitbreidingen, aanleg van spoor- en autobanen contra verlies aan natuurwaarde, al of niet in de vorm van referendums aan de orde van de dag zijn. Vierhonderd stedenbouwkundigen, landschapsarchitecten, infrastructuur ontwerpers en planologen kropen op verzoek van de Stichting Nieuwe Kaart rond de tafel om de vraag rond om het volle vaderland eens kritisch te bezien. Aan de hand van zorgvuldig verzamelde plannen van alle mogelijke overheidsinstellingen werd een kaart vervaardigd, die een beeld geeft hoe ons land eruit ziet als die plannen in 2005 zijn uitgevoerd. En dat is niet zo Theo Scheele, redacteur. best, of misschien juist wel. Enerzijds geeft de kaart aan wat een bende de planologen ervan maken en aan de an dere kant dat er nog ruimte genoeg is in Nederland. Boze tongen beweren dat dit komt omdat er een grotere kaartschaal is gehanteerd. Voorheen werd alles afgebeeld op schaal 1 50 000, de Nieuwe Kaart is ver vaardigd op 1 10 000. Weliswaar zijn de bebouwde delen daarop veel groter zichtbaar, maar natuurlijk ook de vrije ruimte waarvan er schijnbaar dan ook nog genoeg voorhanden is. Toch zal er de komende jaren door de uitvoering van het ambitieuze woningbouwpro gramma Vinex en een nog ambitieuzer ecologisch plan wederom 25 000 ha landbouwgrond wor den omgezet in stedelijk gebied en 225 000 ha aan de natuur zijn teruggeschonken. En dat is niet niks. De Nieuwe Kaart werd op 20 maart 1997 in het Utrechtse muziekcentrum Vredenburg luidruchtig aan den volke ver toond. In tegenstelling tot Nederland was het muziek centrum wel helemaal vol en tot de nok toe gevuld. Van- daaruit had je een mooi uitzicht op de Grote Kaart die op de vloer was uitgespreid ter aanbieding aan minister De Boer. Maar zij was weggeroepen naar het Europees parle ment en sprak haar boodschap daarom via een levensgroot videoscherm over de menigte uit. Zij legde vooral de na druk op kwaliteit die niet alleen in de grote lijnen moet worden gevonden van de grote projecten die alle aandacht eisen, maar vooral ook in de details, in de verandering en aanpassing van hetgeen reeds bestaat. Zij vroeg aandacht voor de kwaliteit van de leefomgeving en pleitte voor ont werpen op regionale schaal, wat precies past in de visie van de samenstellers van de Nieuwe Kaart. Regionale steden bouw, hard naast zacht, groot naast klein, Rijk naast ge meente, naast provincie. Voor de Nieuwe Kaart, die zij zag als impuls uit de vakwereld op de toekomstige ontwikkelin gen, had zij veel waardering. Zij beloofde er in de toekomst rekening mee te houden en de geëtaleerde visie ook onder de aandacht van haar collega's te brengen. Met die woor den onthulde zij de kaart van het vaderland, die tot op dat moment in duister gehuld de vloer van de grote zaal be dekte en verdween zelf van het scherm. Papieren afdrukken van de kolossale kaart werden over handigd aan mevrouw Versnel, voorzitter van de Tweede Kamer-commissie voor VROM, Opstelten, voorzitter van de VNG en Den Dunnen, secretaris-generaal van VROM, met het verzoek daarmee de discussies omtrent Nederlands inrichting aan te wakkeren. Die discussie startte reeds op deze feestelijke bijeenkomst waar allereerst een aantal stellingen uit voorbereidende discussies werd gepresen teerd. Zes stellingen waren beloofd, maar het werden er zestien, keurig geëtaleerd en aantrekkelijk omkleed met balletdans (zomaar op die mooie kaart), aangevuld met toe spraken van enkele columnisten. Henk Hofland, columnist van NRC Handelsblad, betitel de de hedendaagse strijd om de ruimte in Nederland als planologisch landjepik. Er was verschil met het spel uit zijn jeugd: het algemeen belang. Hij wees daarbij op de acties rondom de aanleg van de HSL, de Betuwelijn en de tweede Maasvlakte. Hierin zien we het wezenlijke verschil met het oude landjepik waar iedere partij gewoon wilde winnen, zonder zich op het algemeen belang te beroepen. Dat maakte het verloop van het spel aanzienlijk gemakkelijker. Bij het nationale spel is echter een scheidsrechter nodig en GEODESIA >997-5 233

(NGT) Geodesia | 1997 | | pagina 35