die rol zou de overheid op zich moeten nemen, maar dat doet zij niet en kan dat ook niet omdat zij is voortgekomen uit de politiek en daaraan verantwoording schuldig is. Die politiek (de partijen) is tegenwoordig gespleten, dus kan het bestuur geen betrouwbare scheidsrechter zijn. Bij ge brek aan een scherpe diagnose en een tekort aan politieke moed laat het de grote beslissingen over aan het publiek en grijpt naar het referendum. Dat is bij het echte landjepik nog nooit vertoond: het publiek gooit het eigen mes in het speelveld bij gebrek aan een scheidsrechter. Het algemeen belang is daarmee volgens Hofland niet gediend of anders gezegd: de beste kaart van Nederland wordt niet per refe rendum getekend. Hoe dan wel? De kaartondergrond is gebaseerd op de Top50Raster van de Topografische Dienst, maar de Topografische Kaart zelf maakt geen deel uit van de Nieuwe Kaart. Het aantal legenda-eenheden en coderingen van de Top50Raster is teruggebracht tot ongeveer 200. Toevoegd zijn gedigitali seerde gegevens van ongeveer 2650 projecten, 2000 stede lijke plannen en 650 groen- en infrastructuurplannen. Het geheel is opgenomen in een databestand Claris Filemaker Pro 3.0 (Macintosch) en is in meerdere formaten weg te schrijven. Het bestand bestaat uit 2650 records met ieder 39 velden en is totaal 1,5 megabyte groot. Het is een mooie kaart geworden volgens de ontwerpers zelf. Het kaartbeeld laat een mooi en vol Nederland zien, dat bestaat uit 1000 bloemen die samen maar geen boeket willen worden. Het geeft de onmacht aan van het huidige handelen; er wordt niet gelet op de samenhang, trouwens wie zou dat moeten doen? De Rijksoverheid rekent het niet tot haar taak, de provincies nemen hun verantwoordelijkheid niet en de ge meenten kijken ook niet verder dan de eigen grens. Vrijwel nergens wordt ontworpen „tot aan de horizon" menen de opstellers. De natuur komt er ook slecht af. Aan de ene kant gaat ons landschap grootscheeps op de schop voor „natuurbouw" waardoor het open beeld wordt dichtgeplakt, aan de ande re kant wordt steeds meer natuur afgesloten voor het grote publiek. Wat nog overblijft, is steeds kleiner en de druk daarop wordt steeds groter omdat steeds meer mensen daarvan moeten genieten. Van wie is dat landschap eigenlijk, vraagt men zich af. Zo passeren in de zestien stellingen alle mogelijke inrichtings problemen de revue om uiteindelijk uit te roepen dat bij de herinrichting van de ruimte over de grenzen heen moet worden ontworpen en wel in regionaal verband; geen streekplan in een nieuw jasje, maar een planvorm waarin afzonderlijke ruimtelijke functionele en bestuurlijke be grenzingen niet naadloos over elkaar heen hoeven te wor den gelegd. Er zijn flexibele kaders nodig, die met hun tijd meegaan. De ontwerpers moeten daarbij achter hun op drachtgevers vandaan komen en de ruimte nemen. Discussie Als er de hele middag zoveel over je heen is uitgestort, is een lopend buffet een welkome onderbreking, die overigens wat aan kwaliteit inboette door de vre selijk lange wachttijden. Dat ging weer af van de tijd die aan de echte discussie met drie panels kon worden besteed onder de bezielende leiding van Han- neke Groenteman die er overigens bij zonder goed in slaagde de deelnemers aan de praat te krijgen. Columnisten wisten hier en daar wat aan te scher pen, zoals de hondsbrutale Carrie van de Vara en radio Rijnmond, in haar verhaal Veni, Vidi, Vinex. Hierin Inlichtingen: Stichting Nieuwe Kaart van Nederland, Postbus 30833, 2500 GV Den Haag. schetste ze enkele infrastructurele blunders waaronder die van de slinge rende Erasmusbrug in Rotterdam. „Denkend aan Holland zie ik brede ri vieren door een oneindig laagland gaan". Carrie zag alleen een stinkende Maas door Rotterdam heen klotsen, waar overheen een totaal foutloze Erasmusbrug is gebouwd. Dat er wat mis ging, kwam door een toevallige samenloop van niet te voorziene om standigheden waardoor de pyloon be gon te schokken en te trillen: de regen en de wind. Tja, als het regent en waait tegelijk dan heb je natuurlijk een weertype dat in ons klimaat nauwe lijks voorkomt. Het heeft haar echter nog .meer ver baasd dat ze er pas later achter zijn ge komen dat ze de Erasmusbrug zo dicht bij de Willemsbrug hebben gelegd, dat één van de twee volkomen overbodig is geworden. Maar ja, ze hadden toen nog niet de Nieuwe Kaart van Neder land. Zo voorziet de Nieuwe Kaart dus dui delijk in een behoefte bij het verder op de schop nemen van Nederland. Een geruststelling voor de plannenmakers, een geruststelling ook voor de kaarten makers want als het goed is, wordt die kaart elke twee jaar bijgewerkt. En dat vinden kaartenmakers natuurlijk altijd erg leuk! 234 '997-5 GEODES1A

(NGT) Geodesia | 1997 | | pagina 36