i '997-5 GEODESIA dit ge-GIS. Verder zal hij diverse mogelijkheden demonstreren en is er ruimte voor discussie. De bijeenkomst wordt gehouden in het gebouw van het Kadaster in Amsterdam; vanaf 19.30 uur is de zaal geopend, het pro gramma begint om 20.00 uur. Het Kadastergebouw staat aan de Prins Hendrikkade 33, op 200 meter van het Centraal Station; voor degenen die met de auto komen, zijn er enkele par keergarages in de nabijheid. Aan de bijeenkomst zijn geen kosten verbon den. Wanneer u wilt deelnemen aan deze bijeenkomst, verzoeken wij u zich vóór 10 juni te melden bij Gerard Castricum, telefoon werk (072) 519 73 06, fax (072) 515 27 88. BERICHTEN Basispakket Geo-gegevens V&W De Meetkundige Dienst (MD) heeft voor het gehele Ministerie van Verkeer en Waterstaat (V W) het gebruiks recht verworven van een aantal extern geproduceerde geografische bestan den. Daarmee beoogt de MD, als dé dienst voor geo-inforntatie, te voor zien in de sterk groeiende behoefte deze bestanden te gebruiken binnen de werkprocessen. Tot nu toe werden deze bestanden veelal op ad hoe basis aangeschaft door de diverse V W- onderdelen, al dan niet via het Loket Geo-gegevens van de MD. Gecentrali seerde inkoop van digitale bestanden biedt echter een aantal voordelen bo ven individuele aanschaf: centrale afhandeling van contrac tuele en financiële aspecten; meer invloed op de samenstelling en opbouw van de bestanden; de MD regelt de voorbewerking van bestanden tot direct bruikbare ge gevens; bevordering van uniformiteit, kwali teit en uitwisselbaarheid van DLO-Staring Centrum (DLO-SC). Deze bestanden zijn via de MD cen traal aangeschaft en opgenomen in het Basispakket Geo-gegevens. Samenstelling Basispakket Geo-gegevens Binnen het ministerie wordt steeds meer gebruikgemaakt van, vaak soort gelijke, geografische bestanden. De grootste vraag betreft geografische in formatie van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS), de Topografische Dienst Nederland (TDN) en het Ir. E. Riedstra (l.) van de MD en drs. P. Geudeke r.) van de TDN ondertekenen het contract. Van de TDN zijn opgenomen de vec torbestanden van de Topografische Kaart van Nederland schaal 1 10 000, 1 50 000 en 1 250 000. Daarnaast zijn rasterbestanden schaal 1 25 000, 1 50 000 en 1 250 000 opgenomen. Onder andere in het kader van milieu studies is er steeds meer vraag naar be standen met informatie over bodem soort, -gebruik en ecologie. Om aan deze vraag te voldoen, zijn de Bodem- kaart van Nederland (1 25 000 en 1 250 000) en het Landelijk Grond gebruik Nederland van DLO-SC op genomen in het basispakket. Van het CBS zijn bestanden aange schaft, die te maken hebben met ad ministratieve indelingen: het CBS/ TOP-grenzenbestand met rijks-, pro vincie- en gemeentegrenzen, en wijk en buurtgrenzen. Daarnaast is het be stand Statistiek van het Bodemgebruik met oppervlaktegegevens van het grondgebruik, met name van het ste delijk gebied, aangeschaft. De samen stelling van het Basispakket Geo-ge gevens wordt ieder jaar geëvalueerd en zal zo mogelijk worden aangepast aan de wensen van de afnemers. Zo zijn er op dit moment onderhandelingen met het Kadaster gaande om vanaf 1998 ook kadastrale bestanden in het pak ket op te nemen. Rol Loket Geo-gegevens Van oudsher is de MD werkzaam op het terrein van de inwinning en ver werking van geo-gegevens. Gebleken is dat er steeds meer behoefte kwam aan een centraal punt binnen V W, waar men terecht kan voor informatie rondom geo-gegevens. Om hierin te kunnen voorzien, heeft de MD in 1995 het Loket Geo-gegevens opge zet. Naast het verstrekken van infor matie over inhoud, beschikbaarheid, kwaliteit en gebruik van geo-gegevens, draagt het loket zorg voor het beheer en de distributie van de bestanden uit het basispakket. Gezien de grote be hoefte aan digitale geo-gegevens is het wenselijk de bestanden uit het basis pakket zo snel en eenvoudig mogelijk uit te leveren. Er is dan ook voor ge kozen om de bestanden direct bij de directies/specialistische diensten van de Rijkswaterstaat onder te brengen. Per regionale directie c.q. specialisti sche dienst is er inmiddels een con tactpersoon aangezocht, die aan spreekpunt is voor de vraag naar basis- bestanden van het eigen beheergebied. Specifieke vragen en wensen kunnen natuurlijk altijd kenbaar worden ge maakt aan het Loket Geogegevens. Gebru ikersgroep Het is de bedoeling dat enkele gebrui kersgroepen worden opgericht, geor ganiseerd rond gelijksoortige (of clus ters van) bestanden. In deze groepen is, in principe, elke gebruiker verte genwoordigd. Een gebruikersgroep evalueert de inhoud van het bestand en formuleert eventuele wensen ten opzichte van toekomstig gebruik en inhoud van een bestand. Het loket zal deze wensen kenbaar maken aan de leveranciers. Inlichtingen: telefoon (015) 269 14 62, fax (015) 261 89 62, e-mail: g.e.o.ge- gevens@md irwsm i n ven w. n 1 Eerste Gelderse Kijk-mee-dag Techniek MeitTechM Qp 27 mei 1997 doen zo'n 400 leerlingen van basisscholen en uit het voortgezet onderwijs mee aan de eerste Gelderse Kijk-mee-dag Techniek in de regio Arnhem/Nijme gen. De dag is een initiatief van de HTS-Arnhem, het technisch mbo in Arnhem, Nijmegen en Ede, de Gel- dergroep en het Emancipatiebureau Gelderland. Aanleiding is de afnemen de belangstelling bij jongens en meis jes voor technische opleidingen en be roepen, terwijl er nu en in de nabije 238

(NGT) Geodesia | 1997 | | pagina 40