A 1997-S GEODESIA weest, maar mr. Beelaerts van Blok land de commissaris van de Konin gin in Utrecht - vond dat het „Bra bantse broddelwerk" eigenlijk niet met „onze" complete kaart op één lijn mocht worden gesteld. Hij constateer de dat ze in Brabant nooit verder dan de voorkant waren gekomen. Ook over de provincie Overijssel was hij niet helemaal tevreden. Al in de 13e eeuw was dat gewest in kaart gebracht door toedoen van de bisschoppen van Utrecht maar tot vandaag de dag wacht Utrecht nog op een bedank briefje! De commissaris had zo voor iedereen wel een steek onder water; hij deed dat op een heel onderhoudende manier, wat zijn toespraak zo onge veer tot een professionele conference maakte. Hij was zeer lovend over het GBKN-project en sprak met veel pas sie over kartografie en landmeetkun de. Zo beschreef hij in lyrische termen de schoonheid van middeleeuwse ver kavelingspatronen en waarschuwde voor de vernietiging daarvan ten gevolge van ruilverkaveling. En hij maakte ons opmerkzaam op de „prachtige koppen van de echte land meters", die vooral te herkennen zou den zijn aan de rechthoekige neuzen (in de zaal werd wat onwennig rond gekeken). Beelaerts van Blokland vond de kritiek van Van Dam op de positie van de provincie Utrecht ten aanzien van het GBKN-project niet geheel terecht, maar hij was niet hele maal overtuigend in wat de positie van de provincie nu eigenlijk wel was ge weest. Hoe het ook zij, de GBKN heeft tegenwoordig „de volledige sup port van de provincie". Landmeter W. Eimers van Fugro- Inpark moest constateren dat hij geen typisch rechthoekige neus had. Maar omdat hij in Utrecht was geboren en opgeleid, leek hem dat wel voldoende compensatie voor dat gebrek. De laat ste tranche GBKN-productie is uitge voerd door een Vennootschap onder Firma, bestaande uit Fugro-lnpark en Oranjewoud. Eimers gaf een helder beeld van de mogelijkheden die je met een (goed gestructureerde) GBKN al lemaal hebt. Hij toonde de diverse Voorbeeld van gebruik van de digitale GBKN. (Bron: Fugro- lnpark.) digitale data die op het gebied rond De Lampegiet betrekking hadden: ka bels en leidingen, bestemmingsplan, groen- en wegbeheer, kadastrale infor matie, én diverse combinatiemogelijk heden. Veenendaals eerste burger Brink stelde zich de GBKN voor als een enorme legpuzzel, waaraan vandaag het laatste stukje werd gelegd. De puzzel bood, zoals hij het formuleerde, een unieke afbeelding van zowel de hemel als de hel (respectievelijk een voormalig fort bij Houten en een natuurreservaat bij Veenendaal). Brink bevestigde dat de gemeente Veenendaal een lastige klant is geweest: „We dachten dat we op zelfstandige basis méér met onze kaart zouden kunnen verdienen". De ge meente had namelijk al vrij lang een eigen digitale kaart. Uiteindelijk is de gemeente toch in het samenwerkings verband gestapt en is nu uit volle over tuiging deelnemer. Ook de burge meester getuigde van zijn liefde voor kaarten, in zijn geval omdat hij in z'n vrije tijd vlieger is. De detaillering van Nederland vanuit de lucht fascineert hem zeer en dat dat nu ook kartogra- fisch is vastgelegd, was naar zijn zeg gen een grootse prestatie. Hij bena drukte de noodzaak om de hoge kwali teit die nu geleverd is, door een goede bijhoudingssystematiek ook voor de toekomst te waarborgen. Faas, die de bijeenkomst leidde, wees er nog op dat in het GBKN-samen- werkingsverband, naast de elf partici panten (Kadaster, nutsbedrijven), ook alle gemeenten in Utrecht op één na deelnemen (maar ook in de kleine ge meente Renswoude heeft B W zeer onlangs een positief advies naar de ge meenteraad gestuurd over deelname), alsook de meeste waterschappen. Hij benadrukte de belangrijke rol van ge meenten, met name waar het de balie functie (de éénloket-gedachte) betreft: daarvoor is de GBKN een belangrijke bouwsteen. En hij sloot zich bij de an dere sprekers aan, waar hij de nood zaak voor gedegen bijhouding onder streepte. Daartoe is eind 1996 een nieuwe overeenkomst gesloten tussen het samenwerkingsverband en het Ka daster, waarbij die dienst de opdracht heeft gekregen om, samen met de zelf- registrerende gemeenten, de bijhou ding te garanderen. Daarvoor zullen nieuwe technieken worden ingezet, zal er meer worden geanticipeerd op mu taties (plantopografie) en zal de bij houding zeker één keer per jaar gaan plaatsvinden. Dat mag met recht een gedegen aanpak worden genoemd. Ad van der Meer Studiedag Real time kinematische GPS Op woensdag 9 april organiseerde de Stichting Geodesia een studiemiddag over Real Time Kinematische GPS (RTK-GPS). De belangstelling voor dit onderwerp was groot: meer dan 250 landmeters bevolkten de Reehorst in Ede. Dat is trouwens geen wonder. Deze GPS-techniek richt zich op het meten van detailpuntenvelden en zal zich in de naaste toekomst wellicht ontwikkelen als een alternatief voor tachymetrie in gebieden die zich daar voor lenen. Voorzitter Paul van der Molen schetste in zijn openingswoord het belang van deze nieuwe GPS-toe- passing. Theater 242

(NGT) Geodesia | 1997 | | pagina 44