Van de redactie Het beloofde land van vrije overheidsdata Een heruitgave van de Grote Historische Atlas van Neder land 1 50 000 werd enkele jaren geleden ingeleid onder de subkop „Van verspieden tot karteren". Uit een bijbelboek werd Mozes' opdracht tot het topografisch verkennen van het beloofde land Kanaiin weergegeven. Die historische fundatie van de Topografische Dienst Nederland (TDN) vond ik ten tijde van de heruitgave (1990) al strategisch. De bijbel citeren is gratis, maar overheidsdiensten hebben auteursrechten op hun (geo)data. Ook worden er in ons i land „sommen gouds" gevraagd voor via belasting al be- i taalde geo-informatie. Dat lijkt nu „in", maar is breder ge- zien niet vanzelfsprekend. In de USA zijn dankzij de belas tingbetaler verkregen overheidsdata publiek en mag door bedrijven worden uitgenut. De Ravi koos als één van de strategische thema's Finan ciële en juridische randvoorwaarden voor databeleid". Leuk werk voor juristen en boekhouders, maar het zou niet no dig moeten zijn. Betalen van meer dan de verstrekkingskos- ten remt gebruik van data. Op een studiemiddag in maart 1 klaagde nog iemand van een universiteit dat ze alleen met een TDN-demobestand van Arnhem kon werken. Dat was i gratis, maar ze had liever een bestandje van Enschede. Onderzoeksinstituten negeren reeds beschikbare en al be taalde informatie vanwege de (even?) modieuze trend van 1 commercialisatie van digitale overheidsdata. Resultaten van I onderzoek en advies zijn zo slechter dan nodig. En op hoe- j veel plekken digitaliseert men analoge kaarten die bij de bronhouder al digitaal beschikbaar zijn, omdat zulks „goedkoper is"? Verspilling en onverantwoord rentmees terschap. Er zit in ons land geen auteursrecht op wetten, besluiten en verordeningen van overheden. Waarom dan (misschien) wel op openbare geo-informatie? „Ook op werken die 'door of vanwege de openbare macht' openbaar zijn gemaakt, berust geen auteursrecht", zo tipt een handleiding van een respec tabel departement. VérW en de nieuwe media"). Dat geldt dan ook voor het (verzelfstandigde) Kadaster, zou je zeggen. Waarom zou uitgave van kaarten of bestanden door een „openbare macht' geen openbaarmaking zijn? Is er een (toegestane) kopie van de Freedom of Information Act" uit de USA - in de 19e eeuw het beloofde land voor protestantse Afgescheidenen voor nodig om dat zo op te vatten? Via Internet lees je toch ook tegen slechts „verstrek- kingskosten" de Kamercorrespondentie van ministers? Betalen voor klantgebonden specifieke vragen is normaal. Daar moet men immers alsnog iets (frequenter) voor doen. Door de geo-confectie gratis beschikbaar te stellen, zal de vraag naar commerciële geo-maatpakken toenemen. Het beloofde land van de vrije overheidsdata moet en zal ook in Europa in zicht komen. Waarom kost het zoveel moeite om in deze de USA te volgen? De overvloeiende „melk en honing" uit het virtuele land Kanaiin komt allen ten goede. Mozes moest eindigen met het uitzicht op het beloofde land en mocht de realisatie zelf niet meemaken. Van harte hoop ik dat zulks voor de huidige generatie geodeten en geografen anders is! Deze bijdrage mag worden vermenigvuldigd. Vrij van auteursrecht. Via alle media. Adri den Boer 1997-5 GEODESIA Redactie-adres Postbus 10390 - 7301 gj Apeldoorn telefoon (055) 355 82 87 fax (055) 522 53 62 Redactie Geodesia ir. J. Polman, hoofdredacteur, Apeldoorn A. M. den Boer, Nieuwerkerk a.d. IJssel dr. ir. M. J. P. M. Lemmens, Delft ing. J. Löwik, Arnhem ing. A. J. van der Meer, Amsterdam G. M. van Osch, plv. hoofdredacteur, Apeldoorn M. J. Scheele, Middelburg ing. M. P. J. van de Ven, Wijchen Abonnementenadministratie/inlichtingen mevr. C. Scherpenzeel-v.d. Lei Postbus 10390 7301 gj Apeldoorn tel. (055) 367 07 71 (ma., wo. en do. 9-12 uur) fax (055) 366 96 49 (adreswijzigingen s.v.p. schriftelijk) 1997. Het overnemen evenals het vermenigvuldigen uit dit tijdschrift is slechts toegestaan na schriftelijke toestemming van redactie en auteur. Inzenden kopij Indienen en publiceren van artikelen in overleg met de redactie. Berichten en mededelingen dienen, bij voorkeur in wp, uiterlijk de eerste van de maand in het bezit van de hoofdredacteur te zijn, om nog in het nummer van de volgende maand te kunnen worden opgenomen. Abonnementsprijzen per jaar Voor leden van de aangesloten verenigingen gratis; persoonlijke abonnees binnenland 74,-; bedrijfs- abonnees binnenland 123,-; persoonlijke abonnees Europa 113,-; bedrijfsabonnees Europa 159,—; persoonlijke abonnees luchtpost 158,-; bedrijfsabonnees luchtpost 200,-. Losse nummers 20,-, inclusief verzendkosten, te bestellen bij mevr. C. Scherpenzeel-v.d. Lei. Opzegging vóór 1 december van het voorgaande jaar. Deelnemende verenigingen Bond voor Kadasterpersoneel (bvk) Vereniging van Landmeetkundigen (wl) Nederlandse Vereniging voor Geodesie (nvg) Vereniging Meetkundige Dienst Rijkswaterstaat (vmdr) Advertentie-exploitatie Westerum Publiciteit Buitenweg 9 - 5683 pm Best telefoon (0499) 39 86 89 - fax 37 44 97 e-mail: westbest@worldaccess.nl Advertentietarieven op aanvraag. De plaatsing van een advertentie of opnemen van een bijsluiter in een bepaald nummer kan alleen worden gega randeerd, indien de reservering daarvoor uiterlijk de 25e van de voorafgaande maand in ons bezit is. Secretaris Stichting Geodesia ing. D. van Dijk Hertespoor 27 - 3772 se Barneveld tel. (0342) 49 53 56/fax (0342) 42 04 01 privé (0342) 49 17 76 Penningmeester Stichting Geodesia P. W. Westdorp Postbus 414 - 5680 ak Best tel. (040) 265 76 57/fax (040) 243 75 38 privé (0499) 31 03 90 Giro 223150; abn4vmro 545716195, beide t.n.v. Stichting Geodesia. Geodesia is een uitgave van de Stichting Geodesia. 202

(NGT) Geodesia | 1997 | | pagina 4