De volgende fase voor detailmeting bij het Kadaster Inzet van tachy-pc's en een standaard metingenformaat Inwinnen en uitzetten Total stations GEODESIA surveying, tachymetry, applications landmeetkunde, tachymetrie, praktijk KEYWORDS TREFWOORDEN Het Kadaster maakt al sinds vele jaren gebruik van tachymeters waarin een programma is geplaatst om meetgegevens, die naast waarnemingen ook een rekencode, een lijncode en een (terrein)classificatiecode bevatten, te kunnen invoeren [1], Voor bestanden met meetgegevens die afkomstig zijn van instrumenten van Leica en Geodimeter, was conversieprogrammatuur ontwikkeld. Deze programma's moesten steeds worden aangepast wanneer nieuwe instrumenten werden aan geschaft. Bestanden met meetgegevens worden omgezet naar het formaat van het Systeem Inlezen Meetgegevens (SIM) en na een eventuele bewerking nog eens gecon verteerd naar het Systeem DETA voor verdere afwerking en berekening van coördinaten [2]. De komst van pc-georiënteerde total stations en nieuwe formaten van me- tingenbestanden betekende dat weder om nieuwe conversieprogrammatuur moest worden ontwikkeld. Gezien de uitgebreide mogelijkheden om op deze nieuwe generatie total stations programmatuur te ontwikkelen, is een standaardformaat ontworpen voor be standen met metingen en voor bestan den met uitzetgegevens. In dit artikel wordt een beschrijving gegeven van dit standaardformaat. Daarnaast heeft onderzoek plaatsgevonden naar com pacte pc's voor gebruik buiten kantoor en wellicht direct in het terrein. De Wim Kamphorst en Hans Swarts, respectievelijk werkzaam bij het Geodetisch Adviesbureau en de Concernstaf V&L van het Kadaster te Apeldoorn. resultaten zijn aanleiding geweest het gehele werkproces van het inwinnen tot en met het verwerken van de meet gegevens bij het Kadaster opnieuw te beschouwen. Imple mentatie van de bevindingen van dit onderzoek zal in fasen worden doorgevoerd. Dit artikel geeft een verslag van de eerste fase die inmiddels is gerealiseerd. Vervolgens wordt een korte beschouwing gewijd aan de mogelijke volgende ontwikkelingsstappen. Met de komst van de Nikon DTM-700 instrumenten is ruim een jaar geleden een nieuwe generatie total stations geboren, de zogenaamde pc-georiën teerde instrumenten [3]Andere fabri kanten volgden al snel deze trend, zo dat nu vrijwel alle leveranciers dit type instrumenten kunnen leveren. De be standen met meetgegevens worden vastgelegd op pc-cards, geheugenmo- dules ter grootte van een creditcard. Deze wijze van data-opslag is in de Hcomputerwereld zo langzamerhand standaard geworden. Het betekent te vens het einde van een tijdperk, waar bij ieder merk zijn eigen, meestal niet uitwisselbare, geheugenmodule had. Ook met GPS ingewonnen gegevens worden vastgelegd op deze pc-cards. Project APELD1 Project: APELD1 Standpl: 34502 Standplaats 34502 LKI-class. M04 Richtpnt Lijnco Class. Gs O/D hgt.refl Lijncodc 7 45016 2 BOl 0 D Hoogte instr Hor.richt. Afstand Excentr. Bekende/Vrije V 127.8764 46.871 L 0.450 Een voorbeeld van de schermen die gebruikt worden in het meet- pro to col. De nieuwe tachymeters beschikken over eigen micro-processoren en een veel groter intern ge heugen. Het is nu mogelijk om het invoerprotocol zo aan te passen en uit te breiden, dat de invoer van gegevens in het terrein vrijwel identiek is aan het systeem dat doorgaans de metingen op kantoor verwerkt. Met deze aanvullende ge gevens zijn coderingen en classificaties bedoeld. Als gevolg van de inzet van de nieuwe total stations zijn de vertrouwde kadastrale rekencodes verdwenen, zoals 01 203

(NGT) Geodesia | 1997 | | pagina 5