EB voor standplaats, 02 voor aansluiting en 05 voor de detailmeting. In deze instrumenten worden nu alleen maar de standplaatsgegevens en de gege vens voor een detailpunt ingevoerd naast uiteraard de projectgegevens. Omdat de schermen van deze nieuwe instrumenten groter zijn, kunnen alle relevante gegevens in één beeld scherm worden getoond. Muteren T-metingen (Tachymeter) "0 ■0 Het kunnen gebruiken van voorge- definieerde tabellen op de tachyme ter is een pluspunt. De landmeter heeft de mogelijkheid op een snelle manier gegevens te selecteren en deze foutloos vast te leggen. Vroeger is door instrumentele beperkingen een korte numerieke code ontworpen voor het vastleggen van de aard van op te meten terreinobjecten. Deze kan nu gelukkig voor gebruik in het terrein worden vervangen door de „echte" LKl-classificatietabel. De pc-tachymeters bieden mogelijk heden om dit soort tabellen in het instrument vast te leg gen. Tijdens het meten kan dan daaruit de gewenste, meer betekenisvolle, LKI-classificatiecode worden geselecteerd. Achter de code staat namelijk tevens de volledige omschrij ving vermeld. Ook de lijncode kan desgewenst uit een tabel worden geselecteerd. Na registratie van een meting worden de gekozen coderingen automatisch herhaald voor de vol gende meting. Terugzoeken in de vastgelegde meetgege vens en het herstellen van fouten in de coderingen of punt- nummers is in alle pc-georiënteerde instrumenten geen probleem. Fig. 1. Afdruk beeld scherm DETA-PC. De metingen worden in het standaardformaat voor metin gen weggeschreven op de pc-card. In diverse typen total stations is hiervoor door de leveranciers van de instrumen ten conversieprogrammatuur ontwikkeld en in het instru ment geplaatst [4], Tevens is het mogelijk bestanden met uitzetgegevens, die in het standaardformaat metingen zijn omgezet en geplaatst op de pc-card, te gebruiken op de total stations. Om de metingen die op de pc-card staan, verder te kunnen bewerken, is door het Kadaster het systeem DETA-PC ont wikkeld. Dit programma draait op een notebook of een stand-alone pc. De bestanden met meetgegevens, die in het Fig. 2. Gegevensstroom total station -»pc- card -+ notebook - modem DETA (kantoor). standaardformaat metingen op de pc- card staan, kunnen met behulp van het programma DETA-PC worden overgehaald naar een directory op het notebook. Metingen kunnen daar worden gemuteerd en eventueel wor den aangevuld met de overige metin gen, zoals blok- en relatiematen, meet lijnmetingen en geometrische relaties. Bewerkingen op de meetbestanden kunnen dus op flexibele wijze zowel in het terrein als thuis of op kantoor wor den uitgevoerd (fig. 1). De landmeter heeft thuis mogelijkheden om te tele werken en hoeft voor de verdere af werking van zijn metingen (coördi naatberekening en kartografische in passing) in principe niet meer naar kantoor. De landmeter koppelt zijn notebook/pc thuis aan een telefoon modem en brengt de bestanden over naar de computer op kantoor (fig. 2). Met behulp van speciale pc-program- matuur verwerkt hij het metingenbe stand in het systeem DETA. Bij het overbrengen van het bestand naar het verwerkingssysteem DETA wordt het automatisch in een meetproject ge plaatst en gecontroleerd op fouten. Direct aansluitend kan de berekening van de coördinaten worden uitgevoerd en een proeftekening worden vervaar digd. Omgekeerd heeft de landmeter via de telewerk-optie de mogelijkheid om bestanden met uitzetgegevens in het standaardformaat metingen over te halen van de kantoorcomputer naar zijn notebook of pc om ze vervolgens fysiek op een pc-card te plaatsen. 204 '997-5 GEODESIA DETA-PC Project Muteren Bewerken Data-overdracht Proeftekening Beheer Venster T-meting GEODESIA.SFN Nieuw Verwijderen Defaults.. Kies Meting Opstefpunt Class, code |3 0 148801 |m¥ (7 Richtpunt I CIc I Um I Richting I At «tand IVerthoekl E«clE«c maat! Bj 48899 28504 48803 48804 48805 48806 48807 MB3 M01 B01 601 I SC 48810 48811 48812 48813 602 603 604 606 B07 G01 G07 0.0248 112 071 68 8083 17.023 177.1599 8 544 230.2573 8.585 100.0325 1.000 bijgebouw overige opstal kunstwerk voorgevel tussenmuur perceetegrens blokgrens (landinrichting) TT Programma DETA-PC

(NGT) Geodesia | 1997 | | pagina 6