wel de ijswaterpassingen waarschijn lijk toch wel zouden zijn uitgevoerd, was dit een uitstekende aanleiding. Het relatief grote gat in het netwerk van de 5e NWP dat wordt veroorzaakt door de grote meren, kan worden ver dicht met de ijswaterpassingen. Een aantal reguliere hydrostatische water passingen van Enkhuizen naar Gaast en van Medemblik naar Oudemirdum zijn duur (ongeveer anderhalve ton) omdat een ondersteunend schip nodig is en speciale meetpalen moeten wor den gebouwd. Een ijswaterpassing kost daarentegen maar ongeveer een vijfde hiervan. De eerste vergelijking met de secun daire waterpassingen '91/'92 geeft een indicatie van een zodanig goede kwali teit van de ijswaterpassingen, dat ze waarschijnlijk zullen worden gebruikt om het net van de 5e NWP te verdich ten. In het verleden zijn ijswaterpas singen ook wel alleen ter controle ge bruikt (zie tabel). Hierbij zijn zoals in Groningen niet altijd (luchtdruk- en getijde)correcties aangebracht. Of de ijswaterpassingen ook daad werkelijk zullen worden gebruikt in de 5e NWP, hangt af van andere vergelij kingen die zullen worden gemaakt. Zo zal langs de afsluitdijk van Den Oever naar Kornwerderzand nog een hydro statische waterpassing worden uitge voerd en van Lelystad naar Enkhuizen zal nog een optische waterpassing wor den uitgevoerd. De ijswaterpassingen zullen eerst met deze en eventueel met andere waterpassingen worden verge leken. Conclusies Een ijswaterpassing lijkt een goedkoop alternatief voor het geodetisch water passen rond grote wateroppervlakken. Mede door de uitzonderlijke omstan digheden waaronder een ijswaterpas sing dient plaats te vinden, is de me thode nog maar weinig eerder hier voor gebruikt [4]Om een echt goede indruk te kunnen krijgen van de kwa liteit, zullen nog meer vergelijkingen moeten worden gemaakt met oude en nieuwe waterpasgegevens. Als de re sultaten bevredigend zijn, kunnen de ijswaterpassingen worden ingepast in het netwerk van de 5e NWP. Dit artikel is tot stand gekomen met medewerking van Wim van Beusekom, hoofd NAP, en Ronald Molendijk, projectleider 5e NWP. The ice-levellings at the IJsselmeer and the Markermeer The measurements and calculations are described of hydro static ice-levellings at the IJsselmeer and Markermeer which have been carried out by the Survey Department of the Ministry of Transport, Public Works and Water Manage ment. A first comparison with secondary levellings indicates that geodetic precision can be reached. If other comparisons show the same precision, the levellings will be included in the Fifth Primary Levelling of the Netherlands. [1] Brussel, G. van, F. Kleijer, Berekeningsverslag van de ijswaterpassingen 1996 en 1997- MD/RWS, intern rapport, Delft 1997 (in voorbereiding). [2] Lorenz, G. K., W. A. van Beusekom, R. E. Molendijk, E. J. de Min, De 5e Nauwkeurigheidswaterpassing, een geodetische uitdaging. NGT Geodesia 1996 no. 3, p. 95 - 103. [3] Polman, J., M. A. Salzmann, Handleiding voor de Technische Werkzaamheden van het Kadaster. Apeldoorn 1996. [4] Waalewijn, A., Hydrostatic levelling by means of the waterlevel of the frozen IJsselmeer. UGGI Congres, Berkeley 1963. 261 GEODESIA >997-6 Summary Literatuur Globalcom Voor meer informatie LNR Globalcom B.V. Verrijn Stuartlaan i EK Rijswijk Postbus 172 2280 AD Rijswijk Nederland Tel (31) 70 4134000 Fax (31) 70 4134004 dienstenmerken gedeponeerd LNR en Globalcom zijn als

(NGT) Geodesia | 1997 | | pagina 13