Consistent bijhouden van topologie in een omvangrijke ruimtelijk-temporele database Gegevensmodel GEODESIA 1997-6 Gis-technology, data structures, theory Gis-technologie, gegevensstructuren, theorie KEYWORDS TREFWOORDEN Dit artikel beschrijft een gegevensmodel en de bijbehorende processen die ontworpen zijn voor het beheren van een consistente database met betrekking tot zowel topologische verwijzingen als veranderingen in de tijd. Nieuwe aspecten zijn onder meer het gebruik van logische object-identificaties, bestaande uit „oid" en „tijd", lange transacties die gebaseerd zijn op een check-out/check-in mechanisme en een standaard gestructureerde query-taal (SQL) die uitgebreid wordt met een ruimtelijke object bibliotheek SOL voor zowel de batchgewijze productie van mutatiebestanden als voor de interactieve visualisering van de veranderingen door de tijd. Grootschalige topografische en kadas trale gegevens worden bij het Kadaster [9] opgeslagen en bijgehouden in één geïntegreerd systeem dat gebaseerd is op de relationele database CA-Open- Ingres met de ruimtelijke object-bi bliotheek SOL (Spatial Object Libra ry) [4] en X-Fingis [10] [11] [13] als geografische editor. Het opslaan en bewaken van consistente topologische relaties is belangrijk in een ruimtelijke database. Topologie is van essentieel belang: percelen mogen elkaar niet overlappen en percelen behoren het gehele gebied te bestrijken. Na de aan vankelijke levering van alle gegevens krijgen klanten regelmatige mutatie leveringen uit de database. Zonder het opslaan van object-historie zijn deze mutaties moeilijk te produceren [16], Historische gegevens, en zeker kadas trale gegevens, worden regelmatig voor allerlei doeleinden geraadpleegd. Dit illustreert de noodzaak voor het consistent bewaken van zowel tijd als topologie in de database. dr. ir. Peter van Oosterom, Concernstaf Vastgoed informatie Landinrichting van het Kadaster te Apeldoorn. Lezing gehouden tijdens Auto-Carto 13 te Seattle WA op 8-10 april 1997. De Nederlandse versie is vertaald uit het Engels door Angéle van Spanjen. Algemene inleidingen over ruimtelijk-temporele modelle ring worden gegeven in [14] [18] [21], Een verklarende woordenlijst van temporele uitdrukkingen in databases kan worden gevonden in [8], Ofschoon verscheidene auteurs een ruimtelijk-temporeel gegevensmodel hebben beschre ven, gaan ze voorbij aan het probleem van het consistent houden van de gegevens in hun modellen, dat gecompli ceerd is vanwege de topologische verwijzingen. Dit artikel behandelt achtereenvolgens het op topologie en historie gebaseerde gegevensmodel en de topologische be werking van informatie, met bijzondere aandacht voor het feit dat meerdere gebruikers er tegelijkertijd mee moeten kunnen werken. Vervolgens komt de productie van muta tiebestanden met gebruik van SQL aan de orde en worden enkele mogelijkheden voor interactieve visualisering met betrekking tot veranderingen door de tijd besproken. Afge sloten wordt met enkele conclusies. Geïntegreerde opslag van alle componenten van de ge gevens (metrische informatie, topologie, thematische ken merken en historische informatie) in één database is de kenmerkende eigenschap die ons in staat stelt de gegevens- consistentie te controleren. Voorbeeldrecords worden ge toond in fig. 1 en 2. Let op het geïntegreerde gebruik van traditionele en ruimtelijke gegevenstypen, zoals pointline, en box in het gegevensmodel. Alle objecten krijgen een unieke object-id (identificatie), zodat efficiënte communi catie met klanten mogelijk is. De object-id is landelijk uniek binnen elke gegevensgroep ogroupIn dit artikel worden ogroup en object-id voor de eenvoud tezamen af gekort tot oid. Het begrip „oid" staat voor object-identificatie, welke wordt toegekend door het database management sys teem. 263

(NGT) Geodesia | 1997 | | pagina 15