keringen in de toekomst. In tegenstel ling tot het verleden waar er slechts één tijdas bestaat, zal de toekomst waarschijnlijk bestaan uit een serie al ternatieve tijdassen, die elk gerelateerd zijn aan een verschillend plan. Hier voor is een ander type „tijdstopologie" nodig [6]. In dit geval zijn er meerdere versies [5] nodig om de verschillende plannen te modelleren. Conclusie Het artikel toont aan hoe topologische verwijzingen worden opgeslagen in een temporele database door alleen gebruik van het oid-gedeelte van de verwijzing en door weglating van het tijdsgedeelte tmaxDit vermijdt in veel gevallen dat de gegevens van buur-objecten ook gelijktijdig worden bijgewerkt. De check-in/check-out via werkbestanden staat lange transacties toe en verzekert dat de database altijd in een correcte staat verkeert. Ook is de temporele topologie altijd correct, omdat objectversies aaneengesloten op de tijdas liggen. Het model toont: een eenvoudige reconstructie van de situatie op elk gegeven moment in het verleden; alle veranderingen binnen een be paald tijdsinterval of tussen twee momenten in de tijd zijn makkelijk op te speuren voor de productie van verscheidene soorten mutatiebestan den. De in dit artikel beschreven concepten worden toegepast in het nieuwe hoofdbestand LKI van het Kadaster, dat in de loop van dit jaar zal worden gerealiseerd. Maintaining consistent topology including historical data in a large spatial database This paper describes a datamodel and the associated processes designed to maintain a consistent database with respect to both topological references and changes over time. New contributions to this subject are the use of object identi fiers combined with time, long trans actions based on a check-out check-in mechanism and SQL for both batch pro duction of update files and for inter active visualization of spatial changes over a certain period. Vele ideeën met betrekking tot het opslaan van topolo gie en historie zijn ontwikkeld in eerdere discussies met Chrit Lemmen. De ontwikkelaars van GEO++ (Tom Vijlbrief) en X-Fingis (Tapio Keisteri en Esa Mononen) ben ik erkentelijk voor het aandragen van hun commen taar. Paul Strooper heeft het artikel grondig door genomen, wat een aanzienlijke verbetering heeft op geleverd. Tenslotte hebben ook verscheidene van mijn collega's (Berry van Osch, Harry Uitermark, Martin Salz- mann, Bart Maessen, Maarten Moolenaar, Peter Jansen en Marcel van de Lustgraaf) het vrijwillig op zich geno men het artikel te reviewen en te voorzien van nuttig commentaar. [1] Claramunt, C. and M. Theeriault, Toward semantics for modelling spatio-temporal processes within GIS. In 7th SDH, volume 1, p. 2.27 - 2.43, augustus 1996. [2] Armenakis, C., Mapping of spatio-temporal data in an active cartographic environment. Geomadca, 50 (4): 401 - 413,1996. [3] Baumgart, Bruce G., A polyhedron representation for computer vision. National Computer Conference, p. 589- 596, 1975. [4] CA-Openlngres, Object Magemenent Extention User's Guide, release 1.1. Technical report, juni 1995. [5] Easterfield, M. E., R. G. Newell and D. G. Theriault, Version management in GIS - applications and techniques. In EGIS'90, p. 288-297, april 1990. [6] Frank, A. U., Qualitative temporal reasoning in GIS- ordered time scales. In 6th SDH, p. 410 - 430, september 1994. [7] Gold, C. M., An event-driven approach to spatio- temporal mapping. Geomatica, 50(4): 415 - 424, 1996. [8] Jensen, C. S., J. Clifford and R. Elmasri, A consensus glossary of temporal database concepts. SIGMOD Record, 23(1): 65 - 86, 1994. [9] Kadaster, Directie Geodesie, Handboek LKI extern, technische aspecten. Dienst van het Kadaster en de Openbare Registers, november 1989. [10] Karttakeskus, Helsinki, Finland. Fingis User Manual, version 3.85. Technical report, 1994. [11] Keisteri, T., Fingis - software and data manipulation. Auto Carto London, volume 1, p. 69 - 75, september 1986. [12] Kraak, M. J. and A. M. MacEachren, Visualization of the temporal component of spatial data. 6th SDH, p. 391 - 409, september 1994. 269 GEODESIA 1997-6 Summary Literatuur

(NGT) Geodesia | 1997 | | pagina 21