Bij de Landmeetdienst in Beuningen EEN DAGJE Alleen landmeetkunde is ook een heleboel geodesie surveying, profile landmeetkunde, reportage We zouden elkaar treffen bij de Cottwickerbrug over het Twentekanaal, halverwege Goor en Delden. Ik was een kwartier te vroeg maar dat hielp niets. Twee meet- wagens van de Landmeetdienst waren er al en aan de andere kant van de rijbaan ontwaarde ik één van de bijbehorende landmeters in een karakteristieke buk- houding achter een laag opgesteld statief. Een tweede man wurmde zich tussen de brugspijlen door om te proberen een waterpasbaak op te stellen op één van de kleine controleboutjes in het wegdek. Deformatiemetingen doen we hier, legt landmeter Roel Meems uit. Rijks waterstaat heeft deze brug gebouwd en omdat er enorm veel verkeer over gaat, wil die dienst weten wat er met de brug gebeurt: „Zakt-ie of gaat-ie om hoog" en Roel heeft het niet over een ophaalbrug. Het uitvoeren van zo'n deformatie meting is een regelmatig terugkerend werk bij een groot aantal bruggen en viaducten. De eerste meting, de zoge naamde nulmeting, wordt gedaan als de brug pas ldaar is, daarna volgt regel- Theo Scbeele, redacteur. Deformatiemeting op de Cottwicker brug. matig een herhaling. De resultaten van die metingen worden in rapporten aan de opdrachtgever verstrekt. Overzichtstabellen en grafieken hierin laten per punt de verschillen zien met de nulmeting. De afwijkingen van de punten op de Cottwickerbrug lijken op het eerste oog regelmatig. De ene keer gaat de lijn iets omhoog, de andere keer omlaag, maar dat zijn slechts tienden van millimeters. Om dat te kunnen weergeven, moet er ook in tienden van millimeters worden gemeten en daarom wordt er een plan- parallelle plaat op het nauwkeurigheidswaterpasinstrument geplaatst. Roel schetst de gevolgde meetmethode: beginnend bij een NAP-bout in de omgeving wordt een doorgaande water passing gemaakt naar een punt aan de andere kant van de brug en vervolgens weer terug. Vanaf enkele tussenpunten worden zijslagen gemaakt naar de controleboutjes die op die manier snel in NAP-hoogte kunnen worden bepaald. Voor de x en y-coördinaten wordt de meting herhaald met een nauwkeurige Zeiss-tachymeter; die meting gebeurt in millimeters. Samen met zijn assistent Patrick Vloedbeld is Roel regelmatig te zien op de Twentse bruggen en via ducten. De Landmeetdienst is gespecialiseerd in dit werk en de Rijkswaterstaat heeft heel veel bruggen Deformatiemetingen worden ook vaak gevraagd bij hei werkzaamheden in woonwijken. Om achteraf te kunnen vaststellen of er verzakkingen zijn opgetreden als gevolg van het werk, worden de omliggende woningen daarop gecon troleerd. Big brother Lang duurt het werk hier niet en de dubbele meetploeg ver trekt richting Almelo, waar het gehele terrein van het be kende, maar wat werkzaamheden betreft geheimzinnige, bedrijf Hollandse Signaalapparaten in kaart moet worden gebracht. Een terrein ter grootte van 43 ha (dat was in middels al uitgerekend) moet hier nauwkeurig met alles wat erop en aan zit, worden opgemeten in x, y en z. Een uitdagend werk. Wat moet je hier opmeten? Alles, zegt 275 GEO DES IA KEYWORDS TREFWOORDEN

(NGT) Geodesia | 1997 | | pagina 27