Beuningen >997-6 GEODESIA Roel: gebouwen, opstanden, straatmeubilair, begroeiing, plantsoenen, lantaarnpalen, hekken, soorten verharding. Een rondrit over het terrein geeft een indruk van die varia tie. En ook van de strenge beveiliging. Foto's maken is uit den boze, de camera blijft dus buiten het hek, maar de bedrijfsfotograaf van Holland Signaal zorgt zelf voor een plaatje van de meetploeg, net buiten het toegangshek. De brede toegangsweg waar we overheen rijden, verdeelt het terrein in twee stukken; het midden van die weg neemt Roel als scheiding van deelgebieden van zijn meting. Links en rechts kantoor- en fabrieks gebouwen, achteraan verrijzen enkele hoge bouwwerken waar bovenop vreemdgevormde instrumenten hun werk doen. Het heeft alles te maken met defensie-apparatuur, wat ook blijkt uit aanwezige, merkwaardige voertuigen met camouflagekleuren en al of niet ronddraaiende radarontvan gers. Ergens bovenop een ander ge bouw schuift een luik open en een fel le lamp zendt zijn stralen in een onbe kende richting. Het is alles meten en regelen wat de klok slaat. Aan het eind van het terrein stuiten we op een dubbel hek dat, 's avonds Hollandse Signaal- door een rij hoge schijnwerpers verlicht, voor de beveiliging apparaten-fabriek: zorgt. Videocamera's bespieden elk plekje van het terrein binnen geen foto's. en ongewenste activiteiten worden onmiddellijk gesigna leerd. Big brother is watching.De meetploeg voelt zich er toch niet onprettig bij, hoewel ze heel wat moeilijke meet- kunstjes hebben uitgehaald, zoals het meten dwars door de gebouwen om een aansluitende grondslag te krijgen. Het is hier plezierig werken, volgens de landmeters, misschien ook wel omdat behalve de videocamera's op elke hoek van een kantoorgebouw een koffieautomaat aanwezig is en voor gratis koffie zorgt. Aan het eind van de rit blijkt dat toch niet alles wordt op gemeten. De gigantische kluwen aan kabels en leidingen die hier in de grond is verborgen, blijft voor de meetploeg onzichtbaar. Dat zal uiteindelijk wel aan het bestand wor den toegevoegd, maar dat doet het bedrijf zelf met behulp van de eigen analoge kaarten. Het was zelfs één van de be langrijkste redenen van de opdracht, volgens Roel. Het was De basis in Beuningen. zo'n warboel onder de grond, dat ze zeil het overzicht kwijt raakten. Maar dat mocht ik niet verder vertellen Het meetwerk is inmiddels gereed. Bijna vijf weken is eraan gemeten en de digitale kaart is afgeleverd. Het hoofd van de afdeling inwendige dienst van Holland Signaal, de heer Tydhof, is er voorlopig tevreden over, maar hij heeft nog niet alles gekregen, spreekt hij voorzichtig; de vierkante meters zijn nog niet afgeleverd, daarbij doelend op een opgave van alle af zonderlijke vlakken zoals gebouwd (10 ha), verharding (per soort), groen- vlakken, (plantsoen grasland) enzo voort. Daar moet Roel nog even aan rekenen, want een landmeter bij de Landmeetdienst werkt elk project van begin tot eind zelf af. Er is geen ge scheiden binnen- en buitendienst. Het kantoor van de Landmeetdienst is niet zo gemakkelijk te vinden. Het zou niet de eerste keer zijn dat iemand een afspraak maakt en tevergeefs op zoek gaat in Beuningen nabij Nijmegen. Het Beuningen van de Landmeet dienst moet echter vele kilometers noordelijker worden gezocht, nabij Denekamp in een mooi stukje Over ijssel. En als je daar eenmaal bent, dan heb je het bedrijf ook nog niet direct gevonden want dat zit verscholen in een mooi en groot, maar onopvallend Twents uitziend bouwwerk, dat op een groot woonhuis lijkt. Achter de voorgevel bevindt zich echter een uit gebreide kantoorruimte, compleet met vergaderzaal, directeurskamer, werk kamers en een grote stalling voor de meetauto's. Henk Scholten, vroeger werkzaam bij de Heidemij, begon dit bedrijf elf jaar geleden op een moment dat de markt gewillig was. Henk startte als een mansbedrijf, af en toe ondersteund door een ingehuurde meetassistent. Met een meetauto en een moderne tachymeter en geheel zonder enige werkgarantie ging Henk van start. Op dit moment zijn er vijftien mensen in dienst, beschikt men over zeven mo derne meetauto's en wordt gemeten met de meest moderne Zeiss-tachyme- ters en waterpasinstrumenten. Voor 276 A

(NGT) Geodesia | 1997 | | pagina 28