het buitenwerk koos men voor de Zeiss-lijn en dat is een betrouwbare keus gebleken. De instrumenten wor den goed onderhouden en eenmaal per jaar gekalibreerd. Dat is ook vaak een eis van de opdrachtgever. Voor de verwerking van de metingen zijn twee werkstations beschikbaar, waar met AutoCAD en TopoCAD onder Win dows NT wordt gewerkt. Grondslag berekeningen gebeuren met Move. Al vrij snel was duidelijk dat je op de hui dige markt niets kunt zonder automa tisering. Voor de opzet daarvan zorgde Frans Klein Haarhuis die belaas on langs op 37-jarige leeftijd plotseling overleed. Een groot verlies. Met het door hem opgezette systeem werken de anderen nu verder. Belangrijkste factor om te slagen met een nieuw be drijf is het leveren van goed werk en dat bereik je alleen met flexibele en goed gemotiveerde mensen, meent Henk. En volgens zijn medewerkers lukt dat heel aardig. Meetband uit de tijd De opdrachtenportefeuille is zeer ge varieerd. Naast de vele deformatieme tingen van de Rijkswaterstaat worden ook veel metingen uitgevoerd voor Staatsbosbeheer, dat goede kaarten wil van natuur- en beheerterreinen. Daar op worden de begrenzingen, de ver schillende begroeiingen maar ook de hoogtegegevens aangegeven, omdat dat de droge en natte flora bepaalt. Voor gemeenten, die er (gelukkig) geen eigen landmeetkundige dienst op na houden, worden er veel uitbreidingsplannen mee ontworpen en uitgezet. Gestart wordt daarbij met de opmeting van de buitenbe grenzing en wat topografie. Ook worden verspreid door het terrein meetpunten geplaatst en in coördinaten berekend. Op die kaart wordt door de stedenbouwer een ontwerp ge maakt met bouwkavels, straten en plantsoenen. Het schets- plan wordt door de Landmeetdienst nauwkeurig ingere kend en vervolgens in het terrein uitgezet. We „snappen" de coördinaten van de rechtstanden en de tangentpunten, en die zetten we in het terrein met de tachymeter uit: bouwkavels, assen van wegen en soms op verzoek van de aannemer ook de kanten van de weg, rioleringen en de plaats van de kabels en leidingen. In de laatste fase wordt, vaak weer in opdracht van de gemeente, de nieuwe situatie geheel ingemeten en in de vorm van een digitaal bestand en een revisietekening afgeleverd. Nog wat dieper. Plan Rannink: om de bomen heen s. v.p. Twee uitbreidingsplannen zijn momenteel in behandeling en onopvallend rijdend tussen twee opvallende meetauto's vervolgen we de rondrit door het Twentse land. Het eerste bestemmingsplan, De Witte genaamd, ligt in Hengevelde, een onderdeel van de gemeente Ambt-Delden. Vooraan in het plan is een grote vijver gepland met het doel het aanzien van die wijk te verfraaien en de grondprijs evenredig te verhogen. Een grote kraan heeft zich al tot op de bodem van de vijver ingegraven en de meetploeg van Clemens Heerink en Martin Steghuis (Twentser kan haast niet) is bezig na te meten of de grijparmen van de kraan zich hou den aan de uitgezette maten. Even verderop geven ze de plek aan waar de kabels en de leidingen moeten worden gelegd en ook ligt er nog een grote stapel rioolbuizen te wachten op de plaats waar ze de grond in moeten. De meet ploeg ondersteunt de aannemer vrijwel van begin tot eind in de maatvoering. In het tweede uitbreidingsplan is de grondprijs zo mogelijk nog wat hoger dan in het voorgaande. De vijver kan daar de schuld niet van zijn, want dat is maar een kleintje. Het plan, genoemd naar boerderij Rannink, ligt in het gebied van het landgoed Twickel en is al een heel eind voltooid: hele grote dure huizen, heel dicht bij elkaar (vanwege die hoge grondprijs misschien). Bij de allereerste meting die hier werd gedaan, moesten ook alle bomen (heel oude eiken) worden opgemeten en op de kaart worden gezet. De 277 GEODESIA 1997-6

(NGT) Geodesia | 1997 | | pagina 29