K Sungai Kalamantan 1997-6 GEODESIA bomen moesten worden gespaard en het hele plan is ver volgens om de bomen heen ontworpen, wat op verschillen de plaatsen goed is te zien. Achterin moet nog een kavel worden opgesplitst in vier kleintjes. De oorspronkelijk geplande flat kon geen waardering vinden bij de andere bewoners en die kavel wordt nu ook voor woonhuizen be stemd. Zo'n eenvoudige meting kan nog net met de meet band gebeuren, hoewel er al gauw naar de tachymeter wordt gegrepen, volgens Roel. De meetband is eigenlijk uit de tijd. De meting was gauw gepiept en de aannemer die met de kraan al gereed stond, kon weer vooruit. Sungai Kalamantan is de naam van een woest kolkende rivier in Indonesië. Daar heeft de Landmeetdienst niet gemeten, maar wel meegewerkt aan het bouwen van een imitatie (nou ja) daarvan in het avonturenpark Hellen- doorn. Op een oppervlakte van 100 x 100 m is men erin geslaagd een namaakrivier in een even namaak Indonesisch landschap te realiseren, compleet met stroomversnellingen en watervalletjes, ter lengte van een halve kilometer. Niet alleen slingert dat ding in x en y-richting als een kronke lende darm in een nauw lichaam, maar zijn er ook hoogte verschillen van enkele meters in het bouwsel aangebracht om het water de nodige versnelling te geven. Op dit mo ment tollen daar, afhankelijk van de watertemperatuur, de nodige bemande rubberen bootjes doorheen, waarmee het attractiegehalte van het park weer wat is toegenomen. Je moet weieens omlopen. Niemand zal zich bij zo'n tochtje realiseren dat hier een poosje geleden nog een heel vredig landschap bestond met wat verspreide bomen waarin de eekhoorntjes vrij spel had den. Toen kwam een ontwerper op het idee van de wild waterbaan en een paar maanden geleden is met man en macht begonnen dat wilde wateridee in het terrein te reali seren. Een globale schets werd een wat nauwkeuriger teke ning en uiteindelijk een matenplan in x, y en z. Een aan nemer werd uitgezocht om het plan in het terrein te gaan bouwen en die aannemer (Ballast Nedam) nam de Land meetdienst in de arm om die prent met al die cijfertjes in Wildwaterbaan in aanleg: tussen ijzer en beton. het terrein zichtbaar te maken, zodat hij zijn machinepark erop los kon la ten. Wij liepen mee met de landmeters van de Landmeetdienst toen een deel was uitgezet en het storten van de beton nen rivierwanden en bodems in volle gang was. Landmeters tussen graafma chines, af en aan rijdende grondkarren en draaiende betonmolens, een leven dig voorbeeld dat in het leven van een geodeet alleen landmeten ook al erg boeiend kan zijn. De landmeters René Lentfert en Eric Veldschoten rijden hun meetauto met gemak tussen al die obstakels door en vinden nog een plekje om deze te parkeren. De hele maatvoering hebben ze hier uitgezet vanaf het prille begin. Toen het tracé de eerste keer was uitgezet, moest bij een aantal piketten meer dan drie me ter grond worden uitgegraven. Weg piket. Verklikken op enkele meters er naast was niet mogelijk, want daar stonden de piketten van een andere slinger van de rivier. Tijdens het gra ven moesten de piketten dus regelma tig opnieuw worden uitgezet en vaak groef de machine dan alweer het stuk grond weg waarop de tachymeter zijn uitzetwerk verrichte. Landmeetkundig gezien was het een uniek stuk werk. Geen meter van de baan was gelijk aan de andere; elke bocht had een andere helling en verloop, en wat je niet zou verwachten: er moest op millimeters nauwkeurig worden uitgezet. Eerst de aspiketten, om de meter, later ook de zijkanten. In dwarsrichting drie piket ten op elke meter en elke piket voor zien van een spijker voor de hoogte maat. De aannemer die het ontwerp heeft gemaakt, was Duits, dus de maatvoering moest eerst naar het Ne- 278

(NGT) Geodesia | 1997 | | pagina 30