Tenslotte GEODESIA 1997-6 derlandse stelsel worden omgezet, dat wil zeggen omwisseling van x en y. Toen alle punten van de rivierbodem waren uitgezet en de graafmachine de sleuven precies op hoogte (of diepte) had gemaakt, werd er 10 cm asfalt op aangebracht. Daarboven werd met spijkers verklikt tot welke hoogte be ton moest worden gestort en nadat er een kunstig ijzeren vlechtwerk in was gelegd en de wanden waren bekist, kon de betonmolen met een hele lange arm worden opgeroepen om zijn grijze hrei daaroverheen te storten. Maar ook dat moest weer nauwkeurig wor den nagemeten. Uitvoerder Anne Ravenshorst van Ballast Nedam heeft het hele werk be geleid en ook die hele tijd de land- meetploeg voor zijn voeten zien lopen. Wat zijn taak was? Alles regelen. Zor gen dat de materialen en de machines er op tijd zijn en natuurlijk ook de landmeters. Voor dit werk heb je land meters nodig, zegt Anne, wij zetten zelf weieens een maatje uit, maar dit kunnen wij niet. Er moeten gigantisch veel punten worden uitgezet. Geen stukje damwand is gelijk aan het ande re en het moet ook altijd weer vlug ge beuren. Veel praktijkervaring heeft Anne nog niet, want hij is nog maar een jaartje van de HTS af. Hij is blij met deze moeilijke klus, want daar doe je enorm veel ervaring mee op. Dit is een miljoenenproject met een grote variatie aan moeilijkheden. Het moeilijkste is dat alles wordt gemaakt met hele grote machines, maar je hebt zo verrekt weinig plaats om die neer te zetten. Om zijn woorden te onderstrepen, draaide net een grote betonma- chine met een meterslange slurf het terrein op, waar even later een betonmolen aan werd gekoppeld om de smurrie op de juiste plaats te spuiten. De bekistingbouwers waren een paar meter verder nog aan het timmeren en konden de betonstorters maar net vóór blijven. Maar als dat klaar is, valt er ook niets meer te meten. Beton laat zich niet zo ge makkelijk meer vervormen en de aannemer gaat er gewoon van uit dat de landmeter het goed heeft gedaan. Mocht dat niet zo zijn, dan stokt de rubberboot straks in een flessen hals of vliegt vroegtijdig de bocht uit. Als het dan erg koud is, krijg je niemand meer die bootjes in. En dat was vast niet de bedoeling van de investeerders. Klaar, laat de betonjongens maar komen. Mocht u zich ooit tot zo'n wildwatertocht laten verleiden, realiseert u zich dan welke kunststukjes uw collega-land meters hebben moeten uithalen om dit te kunnen reali- Het Twentse bedrijf de Landmeetdienst heeft aangetoond dat er ook buiten de reguliere landmeetkundige wereld veel geodetisch werk is te doen. Kunst is om het te vinden en je dan waar te maken. Het leveren van goed en betrouwbaar werk, vakmanschap, flexibiliteit en niet bang zijn wat nieuws aan te pakken zijn daarbij harde voorwaarden. Daar heb je vakbekwame mensen voor nodig met een goede motivatie. En die moet je maar weten te vinden. Dat is bij de Landmeetdienst in ieder geval gelukt. Summary A day at The Landmeetdienst in Beuningen De namaakrivier: The author visited the firm The Landmeetdienst in Beu- als een kronkelende ningen. This small company started eleven years ago and at darm in een nauw this moment it is doing many different surveying activities lichaam. with 15 well-educated employees. 279

(NGT) Geodesia | 1997 | | pagina 31