Rumoer rond een rijksgrens In het verenigd Europa mogen lands grenzen dan wel steeds minder belang rijk worden, dat wil nog niet zeggen dat er niet scherp op wordt gelet. Dat bleek vorig jaar weer toen een Bel gische gemeente alarm sloeg omdat Nederland een stukje grond van België zou hebben ingepikt. Wat was er aan de hand? Het Drielandenpunt op de Vaalser- berg, in de gemeente Vaals, is al sinds jaar en dag een toeristische trekker van formaat. Er komen elk jaar ruim 800 000, hoofdzakelijk Nederlandse, bezoekers. Voor dergelijke aantallen waren de toeristische voorzieningen absoluut niet meer toereikend. Na lang steggelen heeft de gemeenteraad van Vaals vorig jaar eindelijk tot maat regelen besloten: de toegangsweg werd verbreed, er werd een grotere parkeer plaats aangelegd en het terrein nabij het Drielandenpunt werd opnieuw be straat. Daarbij is een stukje van de Nederlands-Belgische grens, die in 1843 was vastgesteld, gemarkeerd met donkerbruine klinkers. Toen ging er iets mis. Ad van der Meer, redacteur. Rechtsachter de grenspaal die op het echte Drie landenpunt staat, loopt de rij donker bruine klinkers die Vaals als rijksgrens had bestraat. De werkelijke grens ligt er, vanaf de grenspaal, rechts van; de dame in de groenblauwe jas staat in België, haar gesprekspart ner in Nederland. De schepen (wethouder) van toerisme van de Belgische ge meente Plombières, die aan de andere kant van de rijks grens het Drielandenpunt beheert, tekende in augustus 1996 luidkeels protest aan. Uit zijn informatie, die hij on der andere uit kadasterplans had afgeleid, zou blijken dat Nederland de grenslijn te ver naar het zuiden had opge schoven. Daardoor was er 120 m2 bij Nederland getrok ken. Men nam dat hoog op, niet alleen omdat Nederland natuurlijk niet zomaar een stukje België mag overnemen, maar ook omdat het om een „toeristisch en economisch belangrijk puntje gaat", aldus de schepen. Hij diende een heuse tegenclaim in: de werkelijke rijksgrens zou zelfs nog enkele tientallen meters verder naar het noorden moeten worden verschoven. De gemeente Vaals zag dit anders. Tegenover de kranten verklaarde de burgemeester, mevrouw Quint, dat de Belgi sche opwinding „onzin" was. Uit de Nederlandse kadaster- kaarten bleek duidelijk dat de grens lag waar die in de be strating was uitgezet. Dat er verschil was met de Belgische kaarten, lag aan hun kaarten; die van het Nederlandse ka daster waren goed. De Belgische schepen was het weliswar met de Vaalse burgemeester eens dat er vermoedelijk een foutje in één van de kadasterkaarten zat maar verschilde van mening over wélke kaart dat dan wel was. De burge meester deed wat zij in zo'n situatie hoort te doen: haar baas inlichten. De Gouverneur (de Limburgse naam voor Commissaris van de Koningin) nam vervolgens contact op met zijn ambtgenoot van de Belgische provincie Luik; bei den zijn conform het grensverdrag van 1843 belast met de afbakening en instandhouding van de rijksgrens. Gezamen lijk besloten zij een technische commissie in te stellen om het grensverloop te onderzoeken. De commissie werd ge vormd door medewerkers van de kadasters van beide pro vincies. Na wat voorbereidend werk hebben beide kadas ters, met de gegevens die zij zelf ter beschikking haddden, begin dit jaar elk zelfstandig de rijksgrens uitgezet. De uit komst was dat er geen spoor van technische twijfel bestond: de beide uitgezette grenzen kwamen exact overeen. Wel bleek dat de door Vaals aangelegde lijn in de bestrating niet goed was uitgezet, waardoor de suggestie zou kunnen wor den gewekt dat maar liefst 34 m2 Belgisch grondgebied tot Nederland zou behoren. De Belgische schepen had dus wel een beetje gelijk. Voor de claim van Plombières, die ruim 200 m2 Nederlands territorium besloeg, kon geen bewijs worden gevonden; een woordvoerder van de gemeente Vaals vermoedde dat het kwam omdat de betrokken sche pen een KAD-steen had aangezien voor een rijksgrenssteen. In ieder geval bleken beide gemeenten hun kadasterkaarten niet correct te hebben geïnterpreteerd... Nadat de techni sche commissie z'n werk had afgerond, kwamen de acht leden van de officiële Belgisch-Nederlandse grenscommis- sie éénmaal bij elkaar. Op 11 maart 1997 tekenden zij het proces-verbaal van „wederuitzetting van de Nederlands- Belgische rijksgrens tussen Vaals en Plombières", waarmee dit grensgedeelte opnieuw werd vastgelegd. 281 GEO DES IA 1997-6 gKsSSSSw'-;

(NGT) Geodesia | 1997 | | pagina 33