■997-6 GEODESIA Vereniging van Landmeet kundigen De Vereniging van Landmeetkundi gen bestaat dit najaar 50 jaar. Op za terdagmiddag 1 november 1947 werd in een bovenkamer van Oporto-Bode- ga aan het Damrak te Amsterdam de oprichtingsvergadering gehouden. En kele gediplomeerde NLF-landmeet- technici namen het initiatief tot op richting van de vereniging vanuit de behoefte kennis en ervaringen uit te wisselen en eventueel een tijdschrift met landmeetkundige onderwerpen uit te geven. Op deze eerste vergade ring waren elf personen aanwezig. Momenteel is de WL met ruim twaalfhonderd leden ruimschoots de grootste vereniging in ons vakgebied en is daarmee een belangrijke pijler binnen de Stichting Geodesia. Het le denbestand wordt gevormd door een bonte mix van personen uit het vak gebied, werkzaam bij gemeenten, pro vincies, waterschappen, particuliere bureaus, nutsbedrijven e.d., en gepen sioneerden en studenten. De VVL biedt haar leden naast de deelnamemogelijkheden aan de Stich ting Geodesia-activiteiten en het abonnement op Geodesia ook nog twee dagexcursies per jaar, extra activi teiten zoals bedrijfsbezoeken, een tweejaarlijkse meerdaagse buitenland excursie en tweemaal per jaar toezen ding van het „Orgaan van de WL". De VVL-activiteiten kenmerken zich voorts vooral door de ruimte die wordt geboden aan het gezelligheids aspect. Een nieuw logo De WL voelt zich met haar 50 jaar springlevend en bij de tijd. Zij ziet geen aanleiding om, ondanks alle ont wikkelingen in het vakgebied, haar naam te veranderen. Wel was de tijd rijp om het oude, reeds decennia lang bestaande logo te vervangen. De leden werden opgeroepen de WL van een nieuw logo te voorzien. Van een tien tal leden werd een groot aantal ont werpen ontvangen. Door een deskun dige jury is uiteindelijk voor de zo bij de WL passende eenvoud gekozen. In januari 1997 is de prijs voor het win nende ontwerp overhandigd aan Kees van Maris, oud WL- en NGL-be- stuurslid. Het motto 'eenvoud is het kenmerk van het ware' was ooit de diepere achter grond van de ontwerper van het nieuwe logo van de WL. Een eenvoud die tot uitdrukking komt in de strakke en compacte vormgeving waaronder de drie letters van de vereniging in elkaar zijn verweven. En een eenvoud waarbij is teruggegrepen naar een model van de aarde, dat tot enkele eeuiven van onze jaartelling werd gehanteerd. Ondanks het strakke keurslijf van de ontwerp eisen, waarbij herkenbaarheid en repre sentativiteit vooropstondenis een logo met vele gezichten geschapen. Het drie dimensionale model laat zich namelijk vanuit diverse invalshoeken bekijken en zal ook zodanig door de WL worden toegepast. Dat daarbij een complexe conversieproblematiek moest worden op gelost, mag de (diepere achtergrond van de) ontwerper niet worden aangere kend", aldus Kees van Maris, gevraagd naar de achtergrond van zijn ontwerp. Die conversieproblematiek vermag wellicht enige uitleg. De creatieve geest van de ontwerper, tevens geo deet/landmeetkundige in hart en nie ren, had zijn ontwerp vervaardigd op het in ons vakgebied veelvuldig ge bruikte Intergraph-platform. De con versieproblematiek die de geodesie zo eigen is, kwam kwadratisch aan het licht toen het ontwerp moest worden omgezet naar de diverse reprografische en tekstverwerkingsformaten. De WL heeft nu een eigentijds logo dat de 50-jarige vereniging weer jarenlang als beeldmerk zal kunnen hanteren. Lustrumactiviteiten Dit najaar zal de WL haar 50-jarig bestaan extra luister bijzetten door en kele lustrumactiviteiten, waarbij voor het lustrumsymposium en de lustrum receptie ook n iet-leden van harte wel kom zijn. Op donderdag 18 september 1997 vindt het lustrumsymposium plaats, met als thema „De organisatie van de landmeetkunde Vijf sprekers uit binnen- en buitenland zullen elk van uit hun eigen invalshoek en organisa tie ingaan op dit thema: F. van Weelden, oud-voorzitter van de WL: „De WL in vroegere jaren"; Dipl.-Ing. H. Bertling, referent Flurneuordnung bij de Duitse deel staat Sachsen-Anhalt: „De herinde ling van gronden in bet voormalige Oost-Duitsland"; Prof.-Dr. C. Engels, hoogleraar aan de Rijksuniversiteit van Gent: „Het zakenrecht voor de gezworen land- meters-experten D. Willey, director of Business Ser vices bij de Ordnance Survey: „De privatisering en digitalisering bij de Ordnance Survey"; D. J. J. van de Velde, voorzitter van de VNBG: „De geodetische bran che in Nederland". Het symposium vindt vanaf 9.30 uur plaats in zalencentrum Trianon, Oudegracht 252 te Utrecht. De dag wordt afgesloten met een gezellige WL-borrel. WL-voorzitter Bé van Guldener ontvangt van ontwerper Kees van Maris het driedimensiottale WL-logo. 286

(NGT) Geodesia | 1997 | | pagina 38