1 I I I bruikers, zijn er eerst enkele succes volle pilots gerealiseerd. Zo stelden de gemeente en de provincie Utrecht ge zamenlijk informatie beschikbaar over de kwaliteit van de bodem in de pro vincie. Ook is er een prototype ont wikkeld, „Idefix" genaamd, dat nu al op internet is te bezoeken (http:/www. euronet.nl/users/ravi). Het prototype Idefix wordt nu door Origin-Den Haag uitgebouwd tot een volwaardige meta-dataservice op internet. In 1986 werd de Stichting Normaal Amsterdams Peil opgericht op initia tief van de cineast Louis van Gasteren. Doelstelling van deze Stichting was „Het NAP voor een zo breed mogelijk (inter)nationaal publiek te visualise ren". De Stichting is hier zeker in geslaagd gezien het prachtige NAP-monument in de passage van het Stadhuis-Mu ziektheater te Amsterdam. Dit monu ment is ontworpen en gebouwd door Louis van Gasteren. Deze bouw was mogelijk door sponsoring van ver scheidene (niet-geodetische) bedrijven en technische ondersteuning vanuit de Rijkswaterstaat. Dit unieke monu ment is een stukje PR voor Nederland op het gebied van de waterhuishou ding en de geodesie (hoogte). Het bestuur (dat geheel uit niet-geo- deten bestond) was van mening dat na ruim tien jaar de fakkel moest worden overgedragen aan een nieuw bestuur. In het nieuwe bestuur hebben de vol gende personen zitting: ir. L. M. Murre, gemeente Amster dam sector Geo-informatie; ir. E. Riedstra, Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat; J. J. N. Rost Onnes, ABN AMRO; mr. H. F. Doeleman, Hoeker Rueb en Doeleman; ir. J. H. van der Vliet, Hoogheem raadschap Amstel en Vecht; ir. M. Gast, Gemeentewaterleidin gen Amsterdam. Als adviseurs zijn toegevoegd: L. van Gasteren, Euro Book Produc tions; mevr. J. Meerman, Euro Book Pro ductions; R. Raatjes, voormalig directeur TBS; ing. W. A. van Beusekom, Meet kundige Dienst van de Rijkswaters taat. Het nieuwe bestuur heeft tot taak het beheer en onderhoud van het monu ment blijvend te regelen en een ten toonstellingsruimte gelegen achter het monument in te richten. „Deze ten toonstelling, die uiteraard middels sponsoring zal worden gefinancierd, zal naadloos aansluiten op het thema van dit monument. Het zou mooi zijn als de geodetische wereld de financie ring hiervan zou willen omarmen. Men zal hier spoedig meer van ho ren", aldus Wirn van Beusekom. De Johanneskerk in Diisseldorf. In een keurig uitgevoerde (older noemt de VW van de Duitse stad Diisseldorf de Johanneskerk als één van de bezienswaardigheden in de bin nenstad. De kerk is niet alleen een Bachzaal voor concerten, maar ook het „geodetisch middelpunt van Diissel dorf'. Zo'n verwijzing kom je niet vaak tegen in toeristenbrochures en smaakt naar méér. Wat dat „geode tisch middelpunt" nu precies inhield, stond er echter niet bij. En een e-mail- tje naar de wervende webpagina's van de Düsseldorfer VW, met een ver zoek om nadere toelichting, werd niet beantwoord. Het stond leuk in de toe ristenfolder, maar voor verdere vragen moet je kennelijk toch bij vakmensen te rade gaan. Op 14 april 1997 tekenden Water schap Zeeuwse Eilanden uit Goes, de gemeente Noord-Beveland en de fir ma Rothuizen van Doorn 't Hooft, stedebouwkundig adviseur van de ge meente, een intentieverklaring om te gaan samenwerken bij het gebruik en de vervaardiging van digitaal geogra fisch kaartmateriaal. Beide overheden zullen kennis en diensten uitwisselen bij het gebruik van de Grootschalige Basiskaart Nederland (GBKN), de Di gitale Kadastrale Kaart (DKK) en de daarvoor benodigde computerpro gramma's. Achtergrond van de samenwerking is de gedachte, dat het om hetzelfde geo grafisch gebied gaat, waarin huizen, bedrijven, dijken, wegen, sloten, ka bels, rioleringen enz. liggen. Water schap en gemeente hebben, elk vanuit bun eigen invalshoek, met deze zaken te maken. Goede afstemming en uit wisseling van dergelijke gegevens lei den tot efficiënter en dus goedkoper werken. Waterschap Zeeuwse Eilan den heeft al geruime tijd ervaring met het gebruik van digitale geo-informa tie, terwijl de gemeente Noord-Beve land hiermee wil beginnen. „Het be schikken over goed en actueel karto- grafisch materiaal is uiterst belang rijk", aldus burgemeester Everaers. „Het waterschap heeft zowel de know how in huis als de kostbare appara tuur. Het kan op dit gebied diensten op maat leveren aan de gemeente. Ge bruikmaking van die diensten is veel goedkoper dan zelf de deskundigheid en de apparatuur in huis halen en wer ken tegen zo laag mogelijke maat schappelijke kosten ben je aan de bur ger verplicht". De gemeente Noord-Beveland heeft de primeur. Gesprekken met andere geïnteresseerde Zeeuwse gemeenten lopen nog. Landmeter van de toekomst Op 7 april 1997 is tijdens ^^7 een bijeenkomst van de I, VMDR de MD-innova tieprijs uitgereikt. Deze prijs is ingesteld om het innovatieve vermogen van de MD'ers te testen. Gevraagd was drie offertes „inwin- 1997-6 GEODESIA Bestuurswisseling Stichting NAP Geodesie voor toeristen? Kartografische samenwerking waterschap - gemeente De MD-innovatieprijs 288

(NGT) Geodesia | 1997 | | pagina 40