technieken'' uit te brengen, gedateerd 2005, één over het Prins Clausplein, één over de duinen van Noord-Hol land en één over de ontsluiting van de provincie Groningen vanuit Duits land. De jury heeft de inzendingen beoordeeld op basis van de volgende criteria: originaliteit; compleetheid; realiteitszin; de mate, waarin aan de opdracht is voldaan; innovatie; samenhang en breedte; effectiviteit voor de RWS-organisa- tie; de mate, waarin sprake is van nieu we markten voor de MD; verkoopwaarde; public relationswaarde. De beoordeling leverde twee prijswin nende teams op. Het team van het Projectbureau GISMER (Kaat Appel man, Zwanet Heida, Jan Jongejans, Eric Koomen en Paul Veerkamp) ging strijken met de creativiteitsprijs voor hun bijdrage „De toekomst is nu". Het MD-brede team Ruben Dood, Raymon Feron, Han Goei, Erik de Min en Frans Spruijt wonnen de innovatieprijs met hun inzending „2005, A Data-Odyssey". Beide teams hielden tijdens de bijeen komst op 7 april een pakkende presen tatie, waaruit duidelijk bleek waarom zij de prijswinnaars waren. De prijs is tweeledig. In de hal van de MD zal op een prominente plaats een wisseltrofee worden geplaatst (in de vorm van een fraaie, modern vormge geven barometer). De namen van de winnaars worden ieder jaar „bijge schreven". Als individuele prijs is de prijswinnaars een etentje aangeboden. In de toekomst zal de prijsuitreiking plaatsvinden tijdens de nieuwjaarsbij eenkomst. (Uit: personeelsbulletin MeDium18 april 1997) Wat onwennig voor de deelnemers en de organisatie opende minister A. Jorritsma-Lebbink vanuit Amsterdam de tweedaagse conferentie AM/FM- AM/FM-GIS bestuurslid T. I. M. Schuijt in gesprek met de minister. GIS in het MECC in Maastricht op 16 april 1997. De deelnemers waren getuige van het gebruik van een inter actieve beeld- en geluidsverbinding tussen Amsterdam en Maastricht. De ze faciliteit bood de deelnemers een unieke gelegenheid tot vragen stellen aan de minister, die graag werd benut. Bij de start van de uitzending zat de minister zogenaamd te computeren. Ze merkte de camera op en zei toen: „Met de computer kan bijna alles. Vroeger had je toestemming van de goden nodig om in de onderwereld af te dalen. Toen moest je nog over een rivier heengeroeid worden, en aan de kaken van een hellehond ontsnappen. Wie zich op het verkeerde moment omdraaide, raakte zijn geliefde alsnog voorgoed kwijt. Tegenwoordig ga je behaaglijk voor een schermpje zitten en laat je jezelf per GIS digitaal in de ondergrond zak ken. Je ziet dan bijvoorbeeld perfect waar kabels en leidingen in de weg berm liggen. En dat is belangrijk voor Rijkswaterstaat. Want het is een dure grap als er opeens een aantal kostbare leidingen aan je bulldozer hangen, ter wijl je lekker bezig bent aan de weg. Vroeger hield elk nutsbedrijf op analo ge kaarten bij waar de leidingen lagen. Wanneer meerdere bedrijven op de zelfde plek leidingen hadden, moesten er meerdere kaarten op elkaar gelegd worden. Dat kwam de duidelijkheid bepaald niet ten goede. Met GIS kun je die kaarten moeiteloos en overzich telijk in één digitaal beeld over elkaar leggen. Dat kan veel schade bij weg werkzaamheden voorkomen. Ook de zogenaamde statische telka- bels waarmee het verkeer gemeten wordt en die op of onder het wegdek liggen, worden nog weieens bescha digd. Vroeger was er dan geen man overboord. Als de kabel weer aan el kaar geknoopt was, was het leed gele den. Maar tegenwoordig vormen de kabels de basis van dynamisch ver keersmanagement. Als dat door kapot te telkabels op zijn rug ligt, betekent dat meer files. Dat is slecht voor de economie, het milieu en uw mobili teit. Met GIS weet je precies waar de kabels liggen en worden ze dus minder snel beschadigd. Maar er kan nog veel meer met GIS. GIS weet bijvoorbeeld precies waar en wanneer de files staan. Met die infor matie kun je reizigers adviseren om de auto te laten staan en met de trein of de bus te gaan. Een consortium van bedrijven gaat met dit soort informatie nog dit jaar de markt op. En in de toe komst kan de reiziger meteen reser veren en betalen. Zo helpt GIS bij het efficiënter maken van het openbaar vervoer en het verminderen van het aantal autokilometers. Daarbij werken het bedrijfsleven en de overheid nauw samen. Om die samenwerking te ver gemakkelijken, wordt binnenkort de Europese GDF-standaard ingevoerd. Daardoor kan V&W bijvoorbeeld de cijfers over verkeersongevallen uitwis selen met anderen. GIS wordt ook ingezet op de telecom municatiemarkt. Vroeger kende de PTT netnummers aan abonnees toe. Nu er meer telefoonmaatschappijen zijn, doet mijn ministerie dat. Wie wil weten onder welk netnummer Willy Dobbeplantsoen 12 in Terpstrahuizen valt, kan dat in vogelvluchtperspectief op een GIS-schermpje haarfijn zien. De grenzen van de netnummergebie- den zijn hiervoor door de PTT afge staan en de topografie komt van de 289 GEODESIA 1997-6 VERSLAGEN AM/FM-GIS conferentie te Maastricht timieriaa

(NGT) Geodesia | 1997 | | pagina 41