A 291 GEODES1A aantal toepassingen op basis van hun grootschalige kaart en een Weense va riant van de OV-reisplanner. Intelligente gegevens Vanuit de wetenschappelijke invals hoek wordt veel aandacht besteed aan het combineren van kennis en gege vens in ruimtelijke informatiesyste men. Er worden eigenschappen ge koppeld aan de objecten. Een gebouw wordt bijvoorbeeld niet alleen meer gekenmerkt door zijn ligging, maar "weet" ook dat het rechthoekig is. Voorwaarde voor de combinatie van kennis en gegevens is dat men werkt met object-georiënteerde systemen. De discussie over dit onderwerp lijdt nog enigzins onder een begripsverwar ring. Er zijn immers meerdere manie ren om intelligentie in gegevensverza melingen onder te brengen. Men kan regels opnemen in de database, infor matie koppelen aan de objecten zeil ol informatie opnemen die de afhanke lijkheden tussen objecten bewerkstel ligt (de zogenaamde „spatial agents"). Het laatste concept is nog niet prak tisch operationeel, maar wel veelbe lovend. Gl-marketing GIS-systemen worden traditioneel in gezet binnen organisaties met een dienstverlenend karakter. Steeds meer wordt Gl-technologie ook ingezet binnen organisaties gericht op het maken van data-producten. Een grote toekomst voor Gl-technologie ziet men in de consumentenproducten. Men moet de gebruiker voor een be paalde toepassing kant-en-klare oplos singen aanbieden. Een voorbeeld hier van zijn de auto-navigatiesystemen. De groei van de markten voor gege vensverzameling en -beheer en dienst verlening op basis van die gegevens wordt als gering ingeschat. Kadasters Ook in Oost-Europa is men inmiddels ver gevorderd met het opbouwen van geo metrische gegevensverzamel i ngen voor kadasters. Er zijn echter enkele keren twijfels uitgesproken of de ka dasters zelf snel kunnen worden ge realiseerd. Daarnaast is nog nauwelijks aandacht besteed aan de bijhouding. De politieke en organisatorische as pecten blijken veel belangrijker voor Deelnemers Zwitserland excursie4e jaars Hogeschool van Utrecht, maart 1997. de invoering van kadasters dan de technische aspecten. Deze conferentie was de laatste van een serie van drie door de verenigin gen gezamenlijke georganiseerde bij eenkomsten. Het brede spectrum is kennelijk te divers om een duidelijke doelgroep aan te spreken of een meer waarde op te leveren. Dit bleek onder andere ook uit de kleine tentoonstel ling. De verenigingen gaan op eigen voet verder, hoewel binnenkort nog zal worden bezien hoe, of en wanneer de verenigingen in de toekomst zullen samenwerken. Martin Salzmann Excursie Hogeschool van Utrecht naar Zwitserland De laatste week van maart 1997 zijn de vierdejaars van de opleiding Geo desie van de HvU naar Zwitserland geweest. Op dinsdag werd er een be zoek gebracht aan het Vermessungs- amt in Zug. Dit is één van de kantons die Zwitserland kent. Een Vermes- sungsamt valt te vergelijken met een provinciaal kadasterkantoor in Neder land. Bij dit Amt worden eigendoms rechten bijgehouden in het Grund- buch. Het meest opvallende is dat elke grens ook daadwerkelijk in het veld wordt bekendgemaakt door middel van „grenzbolzen". De belangrijkste reden hiervoor is dat in bijvoorbeeld in Zug de grondprijs ongeveer 3000,- per vierkante meter be draagt. Op woensdag werden we rondgeleid door de Leica-fabriek in Heerbrugg. De lenzenoptiek, de fabri cage, de productielijn en de testbaan werden getoond. Tevens vond er een presentatie plaats van de instrumenten 1997-6 die Leica produceert. Deze werd ge geven door Henk Nieuwenburg. Na afloop werd ons nog een lekkere lunch aangeboden. Deze dag was het relatie ve hoogtepunt. Het absolute hoogtepunt werd op donderdag bereikt. Om naar het infor matiecentrum van de nieuwe Gott- hardtunnel in Sedrun te kunnen gaan, werd per trein een pas van 2044 m ge passeerd. Deze Gotthardtunnel van 57 km lengte wordt de nieuwe noord zuid verbinding tussen Basel en Mi laan. Bij Sedrun ligt één van de werk- schachten om de tunnel te boren. De schacht wordt uiteindelijk ongeveer 1000 m diep. De verschillende land meetkundige problemen die de tun nelbouw met zich meebrengt, werden uitvoerig uitgelegd. Naast deze officiële gedeelten van de excursie was er ook tijd voor ontspan ning zoals sneeuwballengevechten, een 3D-filmvoorstelling en de vele cafés en bierhallen. Mede dankzij onze sponsors, PT-op- leidingen, Stichting Geodesia, Gront- mij, Leica en Passe-Partout, werd het een geslaagde week. Marcel de Vries Ewald te Koppele PERSONALIA Ir. I. C. A. Kuijlaars is per 1 mei 1997 be noemd tot general manager van Euro- sense bv in Breda. Samen met ir. R. B. Haarbrink heeft Eu- rosense nu twee geo detisch ingenieurs in dienst, die het gezicht van de organisatie zijn in Ne derland.

(NGT) Geodesia | 1997 | | pagina 43