A Van de redactie Het product onderwijs 1997-6 GEODESIA Vrijwel dagelijks wijzen de media ons erop dat alle maat schappelijke activiteiten producten vormen. Niet alleen de supermarkt bij u in de buurt levert producten, maar ook de brandweer, de huisarts, de politie en de advocatuur. Oh, triomf der marketeers! Ook onderwijs vormt een product, zo hebben ze ons wijs gemaakt. Als je iets maar lang genoeg herhaalt, wordt het vanzelf waar. Aan het product" onderwijs schort het een en an der, zo laten de bureaucraten niet na ons voortdurend on der de neus te wrijven. De kwaliteit van het onderwijs deugt niet. Zou het? Misschien. Misschien ook niet. Kwaliteit van onderwijs. Hoe definieer je dat? Hoe meet je dat? Dat lijken mij niet gemakkelijk te beantwoorden vragen. In elk geval dienen bij meting de bedrijven en instellingen, die de afgestudeerden aannemen, betrokken te zijn, alsmede de afgestudeerden zelf. Dat is kennelijk een foute redenering, want in werkelijkheid wordt de kwaliteit van het onderwijs van binnenuit gemeten, aan de hand van rendements ei jfers. Rendementscijfers? Rendementscijfers geven aan wat de doorstroomtijd van cohorten studenten is. Hoelang duurt het voordat ze een jaar afgerond hebben, wat is de tijdspanne tussen aanvang en einde van de studie? Wat is het percentage afvallers? Van zulke kwaliteitscriteria springt je het glazuur van de tanden. Onderwijs als product. Het is de triomf der cijferaars! Maar of het leidt tot een goed inzicht in wat de kwaliteit van onderwijs is en hoe het te meten, is zeer twijfelachtig. Onderwijs moet dusdanig zijn ingericht dat een getalen teerd student niet gedemotiveerd raakt, dat men binnen een redelijke tijd zijn studie kan afronden, dat men leert te communiceren, ook met niet-vakgenoten, en dat men in staat is snel hiaten in kennis op te vullen uit heel ver schillende, soms elkaar tegensprekende bronnen. Dat laat ste is misschien wel het belangrijkste, dat men leert om uit ongestructureerde kennisbronnen zichzelf nieuwe kennis eigen te maken, dat men de vaardigheid bijgebracht krijgt om uit de chaos aan kennisbrokjes de lacunes in de eigen kennis op te vullen. Bovendien moet de inrichting van het onderwijs dusdanig zijn opgezet dat het kaf van het koren gescheiden wordt, liefst zo vroeg mogelijk in de studie. Om dat alles te bereiken heb je gemotiveerde, geïnspireerde docenten nodig, geen cijferaars. Daarvoor is ook nodig dat docenten genoeg tijd krijgen om lesmateriaal te ontwikke len, waarin voldoende ruimte is vrijgelaten voor studenten om zelf met de leerstof aan de slag te gaan. Het bovenstaande vormt een vage omschrijving van wat goed onderwijs inhoudt. Maar beter is er niet. En laten we van het kennisoverdragend vermogen van onderwijs vooral geen al te hooggespannen verwachtingen koesteren. Want doceren is nu eenmaal niet een ander volgieten met kennis, maar een vuur ontsteken. Tjeu Lemmens Redactie-adres Postbus 10390 - 7301 GJ Apeldoorn telefoon (055) 355 82 87 fax (055) 522 53 62 Redactie Geodesia ir. J. Polman, hoofdredacteur, Apeldoorn A. M. den Boer, Nieuwerkerk a.d. IJssel dr. ir. M. J. P. M. Lemmens, Delft ing. J. Löwik, Arnhem ing. A. J. van der Meer, Amsterdam G. M. van Osch, plv. hoofdredacteur, Apeldoorn M. J. Scheele, Middelburg ing. M. P. J. van de Ven, Wijchen Abonnementenadministratie/inlichtingen mevr. C. Scherpenzeel-v.d. Lei Postbus 10390 7301 Gj Apeldoorn tel. (055) 367 07 71 (ma., wo. en do. 9-12 uur) fax (055) 366 96 49 (adreswijzigingen s.v.p. schriftelijk) 1997. Het overnemen evenals het vermenigvuldigen uit dit tijdschrift is slechts toegestaan na schriftelijke toestemming van redactie en auteur. Inzenden kopij Indienen en publiceren van artikelen in overleg met de redactie. Berichten en mededelingen dienen, bij voorkeur in wp, uiterlijk de eerste van de maand in het bezit van de hoofdredacteur te zijn, om nog in het nummer van de volgende maand te kunnen worden opgenomen. Abonnementsprijzen per jaar Voor leden van de aangesloten verenigingen gratis; persoonlijke abonnees binnenland 74,-; bedrijfs- abonnees binnenland 123,-; persoonlijke abonnees Europa 113,-; bedrijfsabonnees Europa 159,-; persoonlijke abonnees luchtpost 158,-; bedrijfsabonnees luchtpost 200,-. Losse nummers 20,-, inclusief verzendkosten, te bestellen bij mevr. C. Scherpenzeel-v.d. Lei. Opzegging vóór 1 december van het voorgaande jaar. Deelnemende verenigingen Bond voor Kadasterpersoneel (bvk) Vereniging van Landmeetkundigen (wi) Nederlandse Vereniging voor Geodesie (nvg) Vereniging Meetkundige Dienst Rijkswaterstaat (vmdr) Advertentie-exploitatie Westerum Publiciteit Buitenweg 9 - 5683 pm Best telefoon (0499) 39 86 89 - fax 37 44 97 e-mail: westbest@worldaccess.nl Advertentietarieven op aanvraag. De plaatsing van een advertentie of opnemen van een bijsluiter in een bepaald nummer kan alleen worden gega randeerd, indien de reservering daarvoor uiterlijk de 25e van de voorafgaande maand in ons bezit is. Secretaris Stichting Geodesia ing. D. van Dijk Hertespoor 27 - 3772 se Barneveld tel. (0342) 49 53 56/fax (0342) 42 04 01 privé (0342) 49 17 76 Penningmeester Stichting Geodesia P. W. Westdorp Postbus 414 - 5680 ak Best tel. (040) 265 76 57/fax (040) 243 75 38 privé (0499) 31 03 90 Giro 223150; abi-pXmro 545716195, beide t.n.v. Stichting Geodesia. Geodesia is een uitgave van de Stichting Geodesia. 250

(NGT) Geodesia | 1997 | | pagina 4