Geo-informatie van de overheid: wat mag dat kosten? Issues voor de discussie aangedragen door de werkvloer geo-information engineering, land information, background geo-informatievoorziening, vastgoedinformatie, achtergronden drs. Jaap Berends adjunct secretaris Ravi. De opbouw van GI-datasets kost veel geld. Niemand kijkt er dan ook van op dat er voor het gebruik van die datasets minimaal voor de kosten van verstrekking moet worden betaald. Maar als er meer dan verstrekkings- kosten moet worden betaald, begint vaak de discussie. In dit artikel wordt ingegaan op de vraag: welke discussiepunten spelen er als we praten over de prijs vorming van overheids Geo-informatie (GI). Het begrip commercialisering Commercialisering is een lastig begrip, of zoals een be stuurslid van de Ravi het verwoordde: een „rotwoord", dat je liever zou mijden. Het begrip commercialisering roept verschillende beelden op. Een eerste interpretatie is, dat er sprake is van commercialisering wanneer overheden bij de levering van geo-datasets meer dan de verstrekkingskosten doorberekenen. Hierbij werkt men voor de betreffende in formatietaak deels of volledig kostendekkend en worden bijvoorbeeld de initiële en bijhoudingskosten van het be stand, de hardware en de software (ten dele) doorberekend in de prijs. Een tweede interpretatie van commercialisering is dat overheden bij levering van geodatasets meer dan de integrale kostprijs berekenen. Een derde interpretatie van commercialisering is dat commerciële bedrijven op basis van laagdrempelig toegankelijke overheidsinformatie en -datasets, commerciële informatieproducten ontwikkelen voor de markt. Een vierde interpretatie van commercialise ring is dat overheidsinstanties op basis van datasets die zij hebben opgebouwd in het kader van een publieke taak nieuwe informatieproducten ontwikkelen en deze op de markt brengen. Deze nieuwe producten kunnen tegen de publieke kerntaak van de betreffende overheid aanliggen of buiten de kerntaak vallen. De issues voor de discussie over prijsvorming en commercialisering zijn aangedragen vanuit verschillende bronnen. Ten eerste zijn issues aange dragen door afzonderlijke deelnemers in de Ravi. Ten tweede zijn issues naar voren gekomen in discussies die zijn gevoerd in de commissie commerciali sering van de Ravi. Ten derde zijn is sues afkomstig uit het onderzoek naar commercialisering dat is uitgevoerd door het Instituut voor Informatie recht (IVIR) tezamen met het Ravi- secretariaat. De inhoud van dit artikel is door het bestuur van de Ravi ge bruikt als één van de bouwstenen voor de discussie over commercialisering van GI die in 1997 in het bestuur wordt gevoerd. De uitkomsten van de ze discussie zullen worden gebruikt bij een standpuntsbepaling van de Ravi over het groenboek van DG XIII van de Europese Commissie over toegan kelijkheid en commercialisering van overheidsinformatie en de standpunts bepaling over de nota: „Naar Toegan kelijkheid van Overheidsinformatie" die het ministerie van Biza opstelt. Recreatief gebruik van overheids informatie op de werkvloer". 305 GEODESIA 1997-7/8 KEYWORDS TREFWOORDEN

(NGT) Geodesia | 1997 | | pagina 13