Problemen met de bestaande wet- en regelgeving of het ontbreken daarvan De bestaande wet- en regelgeving of het ontbreken daarvan levert problemen op. Het vraagstuk van commercialisering kan worden bekeken vanuit drie soorten afnemers: de overheid als afnemer van geo-datasets van een andere overheidsinstantie; de burger als afnemer van overheidsinformatie; een commercieel bedrijf als afnemer van geo-datasets van de overheid. In het eerste geval van de interbestuurlijke gegevensuit wisseling zijn er diverse regelingen uitgewerkt voor verreke ning van kosten. In het kader van de BlOS-nota's, het be sluit Informatievoorziening Rijksdienst (besluit IVR 1990) en bijvoorbeeld de Gemeentewet zijn aanzetten gegeven voor verrekening tussen overheden. Deze aanzetten zijn echter niet geëffectueerd. Een aantal informatierelaties is daarnaast expliciet geregeld in specifieke wetten. In de praktijk van het openbaar bestuur ontbreken daarom helde re interbestuurlijke spelregels voor verrekening van kosten binnen het onderling gegevensverkeer van de overheid (mi nisteries, rijksdiensten, mede-overheden, verzelfstandigde organen). In het tweede geval treedt de burger als afnemer op en speelt het democratisch recht op openbaarheid van overheidsinformatie. In de Wet Openbaarheid van Bestuur (WOB) is dit recht vastgelegd en geregeld dat een burger tegen beperkte kosten toegang kan krijgen tot overheidsin formatie. De kosten die aan een burger in rekening mogen worden gebracht, zijn maximaal de verstrekkingskosten. In het derde geval is de afnemer een commercieel bedrijf en neemt de overheid door levering van datasets deel aan het economische verkeer. Een deel van de mededingingsregel geving vraagt dat de overheid in dat geval „marktconforme prijzen" vraagt om te voorkomen dat andere bedrijven on eerlijke concurrentie wordt aangedaan met producten die deels gefinancierd zijn met belastinggeld. Een knelpunt van totaal andere orde is de onmacht van overheidsinstanties om daadwerkelijk te kunnen commer cialiseren door het ontbreken van een bestuurlijk kader daarvoor. Bijvoorbeeld commercieel handelen (vertrouwelijke commerciële plannen en investeren) staat op ge spannen voet met openbaarheid. balies iwarer vrijdagmiddag anaf 12.3 gesloten Toegankelijkheid We kunnen ons afvragen of het niet laat soms noodzakelijk is regelingen na te stre- te wensen over.ven: een algemeen kader voor interbe stuurlijke uitwisseling en verreke ning; convenants voor uitwisseling op deelgebieden. Zo wordt er in de wa tersector een convenant voorbereid over de uitwisseling van gegevens in deze sector tegen maximaal verstrek kingskosten. Er bestaat geen „level playing field" voor de commercialisering van geo-in- formatie door de overheid. Duidelijke interbestuurlijke spelregels over verre kening van kosten ontbreken of wor den niet geëffectueerd. Toepassing van verschillende wetten leidt tot strij digheid. Toepassing van de WOB en mededingingsregelgeving kan ertoe leiden dat bij de levering van datasets in het ene geval maximaal de verstrek kingskosten worden doorberekend (aan de burger), terwijl in het andere geval een marktconforme prijs moet worden berekend (aan een bedrijf). Differentiëren naar afnemers In de praktijk blijken veel organisaties hun prijzen voor datasets te differen tiëren naar afnemers. Zo blijken be paalde afnemers zoals onderwijs- en onderzoeksinstellingen, bibliotheken Informatie over of samenwerkingspartners de gegevens de busroutes een gratis of tegen een lage prijs te kunnen collectief goed. verwerven. Vaak wordt een bedrijf dat 308 1997-7'S GEODESIA

(NGT) Geodesia | 1997 | | pagina 16