Tien jaar GEOCAD vieren we graag met u Bowhouse winst wil maken door het gebruik van een geo-dataset anders benaderd dan een afnemer met een ideële of publie ke doelstelling. Een commerciële afne mer moet vaak een hogere prijs of een „marktprijs" betalen. Aandachtspunt hierbij is dat ook onderwijsinstituten vaker als commerciële partijen opere ren. Is het wenselijk om voor bepaalde afnemers (bijvoorbeeld onderwijs en onderzoek) regelingen te treffen voor vrij te verkrijgen geo-datasets? Tevens kan de vraag worden gesteld of onder scheid moet worden gemaakt tussen verschillende afnemers zoals burgers, overheden en commerciële bedrijven. Partnerships met bedrijven De overheid heeft weinig ervaring met marketing, reclame en voorlichting met betrekking tot de geo-datasets die de overheid potentieel aan de markt zou kunnen leveren. Daadwerkelijke commercialisering vraagt een aanzienlijke investering in voorlichting, marketing, distributie en after sales services. Verschillende overheidsinstanties gaan hiervoor partner ships aan met data-makelaars of bedrijven die data combi neren en verrijken (value adding). Bij de verkoop van geo- datasets kunnen overheden partnerships aangaan met be drijven. Public Geo-information: at what price? Commercialization and pricing of geo-information is not just an issue for academics. More and more it is becoming a pro blem of professionals working in the field of geo-information. The Dutch geo-information sector is muddling its way through a National discussion on commercialization of geo- information. This article gives an overview of the issues brought up by geo-information professionals in the Nether lands. 309 GEODESIA 1997-7/8 Summary GEOCAD is dé trendsetter als het gaat om nieuwe ontwikkelingen op het gebied van moderne landmeetkunde en kartografie. GEOCAD introduceerde als eerste in zijn soort integrale grondslagvereffening, structurering, aanmaken en verwerken van mutatie bestanden, objectvorming, objectgerichte presentatie en objectgerichte bijhouding. GEOCAD groeide in 10 jaar tijd uit tot het meest volwaardige topografisch informatie systeem van Nederland. Bowhouse Data is dé specialist als het gaat om vastgoedintegratie en GEOCAD bestaat 10 jaar! Dit jubileum vieren wij graag met u. beschikt over de unieke combinatie van materie deskundigheid en Bel daarom 030-2410000 en vraag naar Claudia van Ham, zij vertelt uitgebreide expertise op het gebied van (AD, GIS, 4GL, databases 11 alles over onze jubileum aanbieding voor digitale kaartverwerking. en hardware platforms. Met ruim honderd medewerkers is Bowhouse Data voor de lokale overheid verreweg de grootste dienst verlener op dit gebied. Bowhouse Data is onderdeel van de Roccade Informatica Groep nv. Bowhouse Data B.V. Savannahweg 17, Postbus 8106, 3503 RC UTRECHT Telefoon (030) 241 00 00 Fax(030) 241 40 34

(NGT) Geodesia | 1997 | | pagina 17