Mens-computer-interactie in kaart Gebruikersobjecthandelingen en hun uitdrukkingsvorm MODELLEN VAN TERREIN EN KAART GEODESLA 1997-7/8 geo-information engineering, visualisation, theory keywords geo-informatievoorziening, visualisatie, theorie trefwoorden In een vak, waarin ruimtelijke informatieverzorging voor velerlei toepassingen centraal staat, lijkt het onontkoombaar meer onderzoek te verrichten naar de omgang met digitaal beschikbare ruimtelijke gegevens. Daarbij neemt de mens-computer-interactie, ook via kaartbeelden, een belangrijke plaats in. Wat zijn nu in hoofdlijnen de onderdelen van die interactie? Een schema, bewerkt naar Redmond-Pyle Moore [1], brengt dit zeer inzichtelijk in kaart (fig. 3). Ruimtelijke informatie wordt steeds vaker elektronisch ingewonnen, op geslagen en bewerkt, en dan niet als digitaal gecodeerd kaartbeeld, maar als ingrijpend nieuw, fundamenteel an ders, digitaal model van alles wat we buiten in de wereld tegenkomen of be denken. Door middel van het beeld scherm wordt dit onzichtbare digitale landschaps- of terreinmodel toeganke lijk en hanteerbaar gemaakt voor het bij de inwinning en bewerking betrok ken personeel, en voor de externe ge bruiker. Er valt hierbij te onderschei den tussen interactieve visualisatie, waarbij dezelfde gegevens op verschil lende wijze kunnen worden getoond maar verder niet veranderen, en de veel complexere visuele interactie, waarbij de gegevens zelf door directe manipulatie op het beeldscherm ook te wijzigen zijn [2]. In beide gevallen echter is daarbij het onderscheid tus sen de gedachteninhoud (wat is er weergegeven?) en de uitdrukkings vorm (hoe is het weergegeven?) van het grootste belang (fig. 1). Maar om dat het beeldscherm, anders dan het statische papier, dynamische proces sen kan tonen en daarmee ook gebrui kersacties op de getoonde objecten en ir. René van der Schans, zelfstandig adviseur voor kaartgebruik en interactie bij GIS te Bennekom. processen mogelijk maakt, moet bij een analyse van de mens-computer-interactie en de gebruikersinterface ook de relatie tussen objecten, handelingen en processen worden onderzocht, zowel in de wereld, in onze gedachten, als in het beeldvlak (de kaart) Ter voorbereiding van de uitleg van Redmond-Pyle Moore's schema zal ik eerst kort de hoofdlijnen van het onderscheid gedachteninhoud/uitdrukkingsvorm (ofwel landschapsmodel en visualisatiemodel) herhalen [3]en de Fig. 1. Gedachten over terrein en kaart. 311 hoe zal ik dat eens tekenen? mentale/digitale landschaps modellen •wat Stelt dit nou voor? mentale/digitale visualisatie- modellen foto's tekst, tekeningen, kaarten De landschaps- of terreinmodellen (LM) beschrijven het landschap en wat daarin voorkomt en gebeurt als (dynamische) terreinobjecten, met terreingeometrie en terreinattributen (thematiek), geheel ongeacht hun eventuele grafische weergave. Zij vormen de gedachteninhoud. De visualisatie- of kaartmodellen (VM) beschrijven de kaart of ander visualisatiemedium als (dynamische) grafische beeldobjecten (stippen, strepen, vlekken, tekst), met beeldgeometrie en kleuren of grijswaarden, ongeacht wat het allemaal voorstelt. Zij zijn de uitdrukkingsvorm. De kunst is nu, uitdrukkingsvormen met gedachteninhouden te verbinden. Net als het landschap is de kaart deel van de wereld. En er zijn mensen. Daardoor zijn er zowel in het hoofd (mentaal) als in de computer (digitaal) twee soorten onzichtbare voorstellingen (modellen) te onderscheiden: modellen van het terrein (landschapsmodellen of terreinmodellen); modellen van de kaart (visualisatiemodellen of kaartmodellen).

(NGT) Geodesia | 1997 | | pagina 19